Martin Reiner

Martin Reiner | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Reinerův román útočil na cenu Magnesia Litera, „zpověď“ říkají čtenáři

  • 0
Na cenu Magnesia Litera je letos v nejprestižnější kategorii za českou prózu nominován také román brněnského spisovatele a básníka Martina Reinera. V neděli večer se v přímém přenosu na ČT2 dozvíme, zda ji skutečně dostane.

Martin Reiner se po mnoha básnických sbírkách, novele a knize fejetonů dočkal oficiálního ocenění i jako romanopisec. Jeho kniha Lucka, Maceška a já je nominována na literární cenu Magnesia Litera v prozaické kategorii.

Martin Reiner

Martin Reiner (dříve také Pluháček), básník, prozaik a nakladatel, se narodil roku 1964 v Brně.

Martin Reiner a Simona MonyováMajitel nakladatelství Petrov, dnes Druhé město. Organizátor Lodě literátů na Brněnské přehradě, či setkání básníků na Bítově nebo mezinárodního básnického festivalu v Olomouci Poezie bez hranic.

Vydal pět básnických sbírek, básnivou prózu Poslední rok, novelu Lázně, knihu fejetonů psanou pro MF DNES Plachý milionář přichází a román Lucka, Maceška a já.

Chystá knihu pohádek a román o Ivanu Blatném. (jas)

Většina kamarádů říká jejímu autorovi stále postaru Pluháček (nebo Pluhy), což je jeho jméno po otčímovi, které nikdy nepoužíval jako básník a spisovatel.

Neuvěřitelně činorodý organizátor tuzemského literárního života a úspěšný majitel nakladatelství Petrov, dnes Druhé město, to jako tvůrce nemá lehké. Veškerou jeho tvorbu si tuzemští literáti navykli porovnávat s jeho naprosto výjimečnými manažerskými schopnostmi a finančními úspěchy.

Vždyť do své stáje získal českého nejčtenějšího a nejprodávanějšího spisovatele současnosti - Michala Viewegha.

Jiří Peňás, novinář a kritik, autor sloupku Nikoliv o kauze Lexikon"V jeho literárním díle dosud dominovala především poezie, ve které dosáhl značných organizačních úspěchů: nikdo zřejmě toho pro básníky od roku 1989 neudělal tolik, co on, takže slavné básnické slety na Bítově byly z velké míry holdováním Pluháčkovi Reinerovi a jeho službě Múzám, kromě toho vydává také Michala Viewegha, což s tím jaksi souvisí, ale jen hmotně," shrnul tuto zvláštní animozitu českého literátstva vůči spisovateli ve své recenzi poslední Reinerovy knihy literární kritik Jiří Peňás.

Popravdě, dosavadní tvorba Martina Reinera těmto drobně zkresleným hodnocením nahrávala. Nikoli v oblasti básnické, neboť jeho pět básnických sbírek a jedna poetická próza (Poslední rok) byly vždy psány zručně a poučeně. Zato v oblasti prózy měl letos šestačtyřicetiletý tvůrce dosud na kontě pouze dvanáct let starou novelu Lázně, která žádnou zvláštní pozornost nevyvolala.

Básník Ivan Blatný

Slibovaná rozsáhlá práce o básníkovi Ivanu Blatném, kterého Reiner navštívil těsně před smrtí v jeho anglickém exilu (psychiatrické léčebně, kde žil tento brněnský tvůrce dlouhá léta), se stále odkládala. V současné době plánuje Reiner její vydání někdy v roce 2012.

Jako blesk z nebe...

A najednou se vloni, opravdu jako blesk z čistého nebe, objevila velmi čistá, povedená, něžná a jednoznačně vyzrálá kniha Lucka, Maceška a já. Navíc do sebe svým způsobem zahrnula i příběh básníka Blatného-Macešky.

"Kdyby se do knih vkládaly také jejich příběhy líčící cestu, jakou dílo prošlo od početí až k finále, v případě prózy Lucka, Maceška a já by to bylo čtení velmi objemné, vzrušující a dramatické: první a poslední verze jsou totiž od sebe vzdáleny o jeden vesmír. Kniha si hledala svou podobu několik let," napsal na záložce knihy její odpovědný redaktor Miloš Voráč.

"Je to příběh o jemných a křehkých věcech: o otcovském vztahu dospělého mladíka k cizí holčičce, o jeho letitém hledání sexuální identity, o téměř detektivním pátrání po slavném exilovém básníkovi a jeho minulosti. Také o poezii, o bolestných prozřeních, odcizeních, ztrátách i o smrti," charakterizuje knihu Voráč.

Na závěr příznačně vyjadřuje obecný soud literární obce o autorovi, když dodává, že "kniha Lucka, Maceška a já svou kvalitou přesáhla svého autora".

Úspěch knihy je už nyní, před vyhlášením cen Magnesia Litera, očividný. Kniha se v anketě Kniha roku 2009 objevila na desátém až patnáctém místě například po boku románu Sníh světově proslulého Orhana Pamuka, vyšla na ni též skutečně početná skupina pochvalných recenzí.

Martin Reiner na palubě Lodi literátů na Brněnské přehradě

"Samozřejmě pomáhá, že knihu psanou v ich-formě vnímají lidé jako moji osobní zpověď," hodnotí sám autor přijetí svého románu.

Zájem o příběh kromě průhledné záměny Blatného za Macešku totiž vzbudil i Reinerův - literární - coming out čili přiznání hlavního hrdiny k homosexuální orientaci.

Jenže to by na žádnou cenu nestačilo. Prvořadé je, že se zrodila kniha opravdu podařená, formou, obsahem a vlastně i literárním kontextem překvapivá a nevšední. Navíc poctivě procítěná, žádná postmoderna.

Magnesia Litera Ceny za rok 2009 budou vyhlášeny z jeviště Stavovského divadla v Praze v neděli 18. dubna 2010 (Kdo získá v neděli Literu? Stále ještě není jasno).