V několika brněnských tramvajích jezdí reklama na sex. Ilustrační foto.

V několika brněnských tramvajích jezdí reklama na sex. Ilustrační foto. | foto: ČTK

Reklama na erotický videochat jezdí v brněnských tramvajích. Dopravní podnik s tím nic nenadělá

  • 2
Reklama na firmu Orangeagency, která provozuje v centru Brna videochat, jezdí po městě v tramvajích Dopravního podniku. Dopravci se to sice nelíbí, ale nemůže s tím nic dělat. Plakát totiž neodporuje etickému kodexu reklam.

Dopravní podnik města Brna se už před dvěma lety v souvislosti s podobnou reklamou pokusil videochaty v tramvajích zakázat.

Erotický videochat

Firma Orangeagency, které reklama patří, provozuje v centru Brna videochat

Pod záminkou modelingu pak láká dívky k flirtování s klienty.

Erotika prý není podmínkou, čím déle však dívka udrží klienta u obrazovky, tím víc peněz dostane.

"Nepovažujeme to za správné, v našich dopravních prostředcích něco takového neradi vidíme," tvrdí rázně tisková mluvčí podniku Linda Škrancová.

Problém je však v tom, že velkou část reklamy v brněnských tramvajích má na starosti firma Snip&CO. Její ředitel marketingu Ondřej Morávek si je jistý, že reklama na videochat v tramvaji být může.

Reklama jezdila už vloni

"Před dvěma lety jsme sice řešili podobnou záležitost, ale tam nešlo jen o videochat. Propagoval ho obrázek příliš obnažené ženy. To podle etického kodexu reklam netolerujeme. Plakát jsme klientovi vrátili, aby ho předělal," vysvětlil Morávek.

Videochaty podle něj propagují práci modelek a nic obscénního na nich není. "Reklama na videochat Orangeagency navíc jezdila už vloni," vysvětluje Morávek.

Podle něj se však někdy stává, že vyjede starší vůz nebo že se omylem zopakuje reklama, která už ve vozech nemá co dělat. "Obsah ale odpovídá obecně platným zvyklostem pro reklamu u nás i v Evropské unii. Další prověřování zákulisí klienta bohužel není možné ani obvyklé," doplnil Morávek.

Plakát s videochatem vadí i cestujícím

Dopravní podnik nemá žádné páky na to, jak takovým reklamám předejít. "Předem nic nezmůžeme. Ale mám zkušenost, že když se ozve někdo z cestujících a my mu dáme za pravdu, požadujeme stažení z tramvají a s tím problém nebývá," popsala Škrancová.

Cestující se ozval i tentokrát. "Když mi přijde domů vnučka s očima navrch hlavy, že četla inzerát, že si za půl dne u počítače vydělá pět tisíc, kam to povede?" rozčiloval se Jaroslav Máca, který se ozval redakci MF DNES.

Inzeráty na videochat jezdí v tramvajích, které platí město. "Tohle je na hraně, možná spíš za hranou. Plakáty tohoto typu by se v tramvajích objevovat neměly," tvrdí i náměstek primátora Oliver Pospíšil. Podle něj by představenstvo dopravního podniku mělo tlačit na SNIP&CO a vytvořit novou smlouvu, která by takové reklamy přímo zakázala.