Čtyřměsíční Katerina v Brně před pár dny podstoupila unikátní rekonstrukci...

Čtyřměsíční Katerina v Brně před pár dny podstoupila unikátní rekonstrukci jícnu. Na snímku s rodiči Marianou a Michailem. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Unikátní operace: Lékaři v Brně rekonstruovali jícen čtyřměsíční holčičce

  • 3
Vaše dcera Katerina trpí nejzávažnějším vrozeným onemocněním jícnu, dozvěděli se po porodu rodiče Michail a Mariana z Iršavy na Ukrajině. S touto těžkou vadou, u nás běžně diagnostikovanou ještě před narozením, nemá novorozenec bez chirurgického zákroku šanci přežít.

Operace, která se provádí nejlépe bezprostředně po narození dítěte, se ovšem holčička zprvu nedočkala. Lékaři sice zavedli dítěti vývod na krku, ale až po roce se mělo rozhodnout, jak se bude postupovat dál.

Rodiče museli zatím přihlížet situacím, kdy se jejich dcera dusila, trápila a především žili v nejistotě, zda se Katerina prvního roku vůbec dožije. Snažili se proto zjistit, kdo by byl ochotný holčičku odoperovat. Obrátili se na kliniky v Budapešti i Německu, ale nakonec si vybrali Fakultní nemocnici v Brně.

„Díky známé jsme zjistili, že na zdejší klinice působí odborníci a pan primář je kapacita,“ uvedl otec malé pacientky.

„S nahrazením jícnu u novorozenců máme zkušenosti, nebáli jsme se toho, tak jsme jim řekli, ať přijedou a my uděláme, co bude třeba,“ sdělil primář Kliniky dětské chirurgie, ortopedie a traumatologie Jiří Tůma, jenž se operace také sám ujal.

Problém s vízy ale zdržel rodinu od operace další měsíc. Do Česka se dostali až v době, kdy Katerině byly čtyři měsíce a její zdravotní stav byl velmi špatný. „Když jsem ji uviděl, v jakém byla stavu, tak jsem byl překvapený, že to přežila,“ přiznal primář.

Holčičku čeká ještě operace konečníku

Na konci listopadu se Katerina konečně dočkala operace, která nejenže proběhla bez komplikací, ale hlavně jí zachránila život. Holčička trpěla nejtěžší formou atrézií jícnu, kdy bylo třeba nevyvinutý jícen spojit náhradou, v tomto případě žaludkem dítěte.

„Celý žaludek se musí uvolnit, vytáhnout a našít na krk. Méně často se používá tlusté střevo a v nejmenším procentu tenké střevo. Žaludek se používá hlavně proto, že má dobré cévní zásobení,“ popsal náročnou metodu Tůma a uvedl, že podobné operace provádějí přibližně jednou za dva roky.

Rodinu, která si operaci i pobyt v nemocnici sama uhradila, vyšla zdravotnická péče na 350 000 korun. „Obrátili se i na Německo, tam byl rozpočet ale 107 000 euro,“ přiblížil velký finanční rozdíl Tůma.

Na jaře čeká Katerinu ve fakultní nemocnici ještě operace konečníku, který také nemá dostatečně vyvinutý. „Náhrada jícnu je technicky náročnější, ale prognóza a výsledky lepší než s konečníkem,“ poznamenal k budoucnosti holčičky primář.

Rodina se ve středu vrací na Ukrajinu. „Jinou naději jsme neměli. Za všechno vděčíme primáři a zdravotnickému personálu, celé fakultní nemocnici.“ poděkoval šťastný otec.