Na čtyřiceti místech v kraji školáci bubnovali na pet láhve a podpořili tak třídění odpadu v kraji.

Na čtyřiceti místech v kraji školáci bubnovali na pet láhve a podpořili tak třídění odpadu v kraji. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Rekord upozornil na problém třídění odpadu na jihu Moravy

  • 2
Malí školáci v centru Brna bubnovali na poplach kvůli nedostatečnému třídění odpadu. Ve čtvrtek dopoledne vzali do rukou umělohmotné lahve a jejich bubnováním upozornili na špatnou situaci s tříděním odpadu na jižní Moravě.

Akci připravila Agentura Dobrý den, která je spojená s vytvářením tuzemských rekordů. Boucháním dvou PET lahví o sebe tak školáci včera vytvořili nový rekord. O ten se však nezasloužily jen děti na náměstí Svobody, ale i ty z přihlášených škol po celé jižní Moravě.

Na čtyřiceti místech v kraji školáci bubnovali na pet láhve a podpořili tak třídění odpadu v kraji.Na čtyřiceti místech v kraji školáci bubnovali na pet láhve a podpořili tak třídění odpadu v kraji.Na čtyřiceti místech v kraji školáci bubnovali na pet láhve a podpořili tak třídění odpadu v kraji.

Vytvoření nového rekordu se ale neobešlo bez menších komplikací. Na náměstí Svobody totiž vypadl tamější vysílač Rádia Hey, které mělo během bubnování na umělohmotné lahve zahrát rekordovou píseň Mexiko od Tří sester.

"Se školami jsme byli domluvení, že bubnovat začnou ve stanovený čas i v případě výpadku," řekl Luboš Rafaj z agentury Dobrý den. Na náměstí Svobody měl pro jistotu připravený mp3 přehrávač, ze kterého by písničku v případě potřeby pustil.

Nakonec problém vyřešil internet. Školy z jižní Moravy se totiž mezi rekordmany zapsaly díky internetovému vysílání rádia, i když bubnování v Brně nakonec začalo až o čtyři minuty později.

Zhruba ve tři čtvrtě na jedenáct zvedly desítky školáků na náměstí Svobody nad hlavu přinesené plastové lahve a začaly "do toho bušit". Přímo na místě je doprovázela sedlčanská bubenická kapela Marimba club.

Především malé děti si z rekordu nic nedělaly. Třeba dva prvňáci začali místo hraní do rytmu bubnovat jeden druhému po hlavě. O kousek dál se zase odpojila dvojice chlapců, která se vzájemně vyzvala na PET lahvový šermířský souboj.

Drtivá většina školáků se však proměnila v soustředěné hudebníky, a tak akce zaujala i kolemjdoucí. Po celé jižní Moravě zapojilo asi 50 škol a skoro 5700 dětí a jejich učitelů. Právě vyučující byli k účasti osloveni.

Na čtyřiceti místech v kraji školáci bubnovali na pet láhve a podpořili tak třídění odpadu v kraji."Žáci se tu o třídění odpadu dozví víc než ve školní lavici," zdůvodnil účast své třídy učitel Jakub Hradil. Doufá, že se díky tomu nad problémem zamyslí i rodiče jeho žáků.

"Občas musím rodiče k třídění nutit," přiznává jeden ze starších účastníků Petr Micohlav. I kvůli takovým případům je Jihomoravský kraj jedním z nejhorších v třídění odpadu v celé České republice.

Jižní Morava by z třídění odpadu jedničku nedostala

Kdyby měli Jihomoravané soutěžit v celorepublikové soutěži ve třídění odpadu, skončili by mezi posledními. Potvrdil to výzkum společnosti Eko-kom, která se tříděním odpadu zabývá.
Každý člověk v kraji za rok vytřídí 38 kilogramů odpadu. Republikový průměr je však 53 kilogramů na osobu. "Jen čtvrtina obyvatel jižní Moravy třídí odpad denně a považuje to za svůj životní styl," řekla Jana Krčmářová z Eko-komu. Přitom jen v roce 2008 vytřídili Jihomoravané více než 46 tisíc tun odpadu. Taková hromada by pro představu zaplnila vlak dlouhý 97 kilometrů.
Problém kraje je podle Krčmářové v nedostatku speciálních popelnic na sklo, papír či plasty. "Na tři takové kontejnery tu připadá 223 obyvatel. V celorepublikovém průměruje jich je o 50 méně," konstatuje.
Problém ale není všude stejný. Nejvíce se třídí na Vyškovsku, Hodonínsku a Břeclavsku. Nejméně na Znojemsku a Blanensku. "Ve Znojmě ale začala fungovat třídící linka, letošní výsledky budou proto mnohem lepší," dodala Krčmářová.