Momentka ze vzdělávacího programu "Na zdraví?"

Momentka ze vzdělávacího programu "Na zdraví?" | foto: www.podaneruce.cz

Místo nudné přednášky divadlo. Školáci se učí, jak nepropadnout alkoholu

  • 5
Tři puberťáci a tři barvy znázorňující jejich příběhy. Každý je jiný, přesto je něco pojí. Ocitli se na lidském dnu, hybatelem osudů je vždy alkohol. Žádné nudné přednášky o jeho škodlivosti, brněnské Centrum prevence Společnosti Podané ruce využívá divadelní formu, o program pro základní školy je letos velký zájem.

„Jsem Andrea, je mi čtrnáct let a jsem hrozně zamilovaná do Davida. Udělala bych pro něj všechno,“ líčí dívka zprvu banální příběh červené barvy. Postupně začne krást, opíjet se a končí v polepšovně.

Scénky hrané pěticí vyškolených specialistů, zčásti doprovázené projekcí, která navodí napětí a vážnost situace v jinak běžné místnosti s několika židlemi, jsou součástí metody využívané v Centru prevence Společnosti Podané ruce.

Podané ruce

  • Obecně prospěšná společnost Podané ruce vznikla v Brně v roce 1991. Poskytuje služby v oblasti prevence a léčby návykového chování a duševního zdraví.
  • Centrum prevence se snaží, aby programy nebyly jednorázovými vstupy, ale měly charakter dlouhodobých, opakujících se aktivit.
  • Nyní centrum chystá nové projekty. Plánuje natočit dokumentární film na téma gambling a navázat na něj preventivní programy, chce se více věnovat selektivní prevenci šikany, drog, záškoláctví. Jeho cílem je zaměřit se na zážitkové lekce, které provádí přímo ve školách.

Cílem vzdělávacího programu „Na zdraví?“ je působit na chování a postoje mladých lidí a předejít nejen závislosti na alkoholu, ale hlavně se připravit na situace, kdy jsou nezletilí pod nátlakem, aby drogu požili.

„K alkoholu mladé lidi strhnou často spolužáci, blízcí nebo partner. Využíváme proto skutečné příběhy, které řeší nejohroženější skupina mladých lidí ve věku čtrnáct až patnáct let, což je sedmá nebo osmá třída na základce. Tehdy se totiž rozhodují, jestli začnou pít, nebo ne,“ vysvětlil vedoucí brněnského Centra prevence Jan Veselý, který program utváří podle zjištění z rozsáhlé studie na základních školách v Brně.

„Jdi na diskotéku, ale neopíjej se“

A právě třída osmáků ze základní školy na Slovanském náměstí se v týdnu sešla v Řečkovicích, kde centrum sídlí. Devatenáct čtrnáctiletých chlapců a dívek si po zhlédnutí hraných příběhů vybralo jeden, který mohli ovlivnit. „Chceme tu zamilovanou holku s tím opilcem,“ shodla se třída téměř jednohlasně.

Počáteční stud se mění v předhánění, kdo ztvární hlavní hrdinku Andreu a jak se bude příběh rozvíjet, aby měl dobrý konec. Na pomyslné jeviště přichází sice jen tři spolužačky, jejich konání ale řídí celá třída.

„Tak co má Andrea udělat jinak, když se chce zalíbit vrstevníkovi?“ táže se Veselý, který program moderuje. „Ať jde klidně zase na diskotéku, ale neopíjí se,“ kritizují spolužáci původní rozhodnutí vrstevnice.

„Měla by se odmilovat. Ten kluk jí za to nestojí, když ji akorát nutí chlastat,“ padne jiný návrh. Nakonec se shodnou, že Andrea pozve Davida do parku.

Momentka ze vzdělávacího programu "Na zdraví?"

„Nejdůležitější je vybalancovat přístup dětí. Tak, aby si z toho nedělaly srandu a přistupovaly k nastalé situaci, jako by byla reálná. Ideální je mírná nadsázka,“ popsal hlavní úskalí Veselý.

Organizátoři sice nechávají účastníky programu, aby si příběh vyřešili podle svého nejlepšího uvážení, ale stále do něj zasahují. Herec hrající idola Davida si do parku přinese placatku s vodkou.

Tady se láme dosud jasně vyhraněný názor přítomných osmáků. Nejprve přísní abstinenti jsou najednou vůči alkoholu tolerantnější. „Jen ať si pije, aspoň bude mluvit pravdu a Andrea ho pozná. Přece se říká, že v alkoholu je pravda,“ obhajovali chování jednoho z herců osmáci.

„Myslíš si, že seš cool, když piješ?“

„Nesnažíme se mladé lidi vychovávat, ale naučit je řešit situace a rozhodovat se, pokud na ně někdo tlačí. Případně jen korigujeme, abychom se dobrali řešení,“ zdůvodnil průběh Veselý. Závěr osmáků ze Slovanského náměstí je ale jasný.

Alkohol v nezletilém věku je špatný a přemluvit se k němu nenechají. „Ty si myslíš, že seš cool, když tak piješ? Nedokážeš se snad bavit jinak?“ přísně vykřikovali na opilého herce.

„Líbilo se mi hlavně to, že šlo o příběhy, které znám z okolí,“ pochválila pořad studentka Eleni Pličková, která si zahrála kamarádku hlavní hrdinky.

Program „Na zdraví?“ se pořádá od roku 2011, kdy měl premiéru v ateliéru Skleník ve Vídeňské ulici v Brně. Tehdy se programu zúčastnilo 118 žáků základních škol.

Zájem od té doby prudce vzrostl. V loňském roce organizátoři sehráli divadlo pro 1 247 dětí, letos počítají s 1 500 žáky. Každý rok se program dál rozvíjí a vylepšuje. Od loňského roku jsou součástí pracovní sešity, letos se pracuje na podobě nové „filmové“ verze pro učitele, aby ji mohli využívat přímo ve vyučování.