Jihomoravská obec roku - Vrbice na Břeclavsku.

Jihomoravská obec roku - Vrbice na Břeclavsku. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Vrbice je v kraji obcí roku. Nebudeme továrnou na turisty, tvrdí starosta

  • 2
Pravopisným pravidlům navzdory. Lidé z vesničky v Modrých horách na Břeclavsku neříkají, že žijí ve Vrbici, ale na Vrbici. Aby také ne, z kopce tu totiž mají i fotbalové hřiště. Původně strážní hláska letos uchvátila i komisaře soutěže Vesnice roku. Vrbice zvítězila v Jihomoravském kraji.

Jaké jsou hlavní zbraně malebné vesničky s 1 100 obyvateli v celostátním kole, kam se probojovala? "Vrbice je malebná, ale cena patří hlavně jejím obyvatelům. Především jejich nadšení do života tady nám to ocenění přineslo," vykládá starosta Tomáš Bílek.

Ač je sám původním povoláním manažer z Ostravska, do Vrbice ho přitáhla láska.

"Někteří mě podezřívají, že jsem si nejdřív vybral bydliště a pak teprve ženu, ale to důrazně popírám," směje se starosta, když sedí v kanceláři obecního úřadu, kterému dělníci zrovna opravují střechu.

Vrbice roční rozpočet zhruba dvanáct milionů korun. A na opravu kostelíka sv. Jiljí, který září novotou, si tak místní vybrali peníze zčásti sami – postupně 400 tisíc.

"Rodiče si také třeba postavili dětské hřiště. Vybudovali jsme centrum volného času s knihovnou, hudebním studiem či dětskou hernou. Máme školku, bez té by to přeci nešlo. Do ordinace nám sem dojíždějí lékaři," dodává Bílek.

Scenérie jako z Pána prstenů

Kdo vyhrál v soutěži Vesnice roku 2014 na jižní Moravě

Zlatá stuha (za celkové vítězství): Vrbice (Břeclavsko)

Modrá stuha (za společenský život): Ratíškovice (Hodonínsko)

Oranžová stuha (za spolupráci obce se zemědělci): Cetkovice (Blanensko)

Bílá stuha (za činnost mládeže): Křtiny (Blanensko)

Zelená stuha (za péči o zeleň): Ždánice (Hodonínsko)

Do soutěže se v kraji přihlásilo 21 obcí

Úředníci tady shánějí dotace, kde mohou. "Letos hospodaříme s rekordními sto miliony. Získali jsme totiž peníze na stavbu čističky a kanalizace," vypráví starosta Bílek. Na opravy či přístavby tu soukromé firmy tolik nepotřebují. Sama Vrbice má obecní zaměstnance, kteří práci mnohdy zvládnou sami. Hodně je zaměstnává i zeleň.

Pečlivě vymodelovaná keramická čísla popisná, schránky či tabulky na domech? Další místní projekt. Podobně se ve Vrbici snaží obnovit i kroje. Babičky v muzeu učí mladší, jak se kroje šijí. Vzniknout díky tomu má speciální "kuchařka".

Vrbice je přitom vinařská vesnice. Na čtyři sta padesát čísel popisných tu připadá minimálně stejný počet vinných sklepů.

Nejznámějším cílem turistů jsou ty vyhloubené do pískovcového kopce i v sedmi patrech nad sebou (pro unikátní vinné sklepy můžete hlasovat i v naší anketě o unikátní cíl turistů). Místní jim říkají Na Stráži. "Hobitín", který by mohl klidně hrát v Pánovi prstenů, se otevírá ve středu vesnice.

Poutače a továrna na turisty? Kdepak

Ale i v nenápadném dvoře některého z domů tu návštěvník může narazit na vinaře světové úrovně. Například vína Leoše Horáka už mají léta zástupce ve výběru prestižní francouzské publikace 1000 Vins du Monde a zásobují špičkové restaurace.

"Vyprávěl mi jeden zákazník, že byl v Singapuru a na firemní recepci došlo na víno. Co piješ, ptal se společníka. To neznáš, já piju vína z Moravy. Od Leoše Horáka," směje se vinař.

S vinicemi, které obklopují obec ze všech stran, se tu mnohdy piplají celé generace. "Máme dvaapadesát členů," spokojeně vypráví syn Horáka Lukáš, který vede spolek Vinaři Vrbice.

Pravidelně pořádá festival otevřených sklepů, který se příhodně jmenuje Z kopca do kopca. Zatímco rodiče popíjejí víno, děti se mohou vyřádit při závodech koloběžek. Průmysl si tu z vína ale obyvatelé dělat nechtějí.

"Najednou by nám sem jezdily autobusy turistů a kvalita vín by šla dolů. Nechceme mít obec oblepenou poutači a proměněnou v továrnu na turisty," ukončuje starosta.