Kaple je součástí Konventu minoritů

Kaple je součástí Konventu minoritů | foto: Radek Miča, MAFRA

Restaurátoři opravili portál vzácné loretánské kaple v centru Brna

  • 1
Fasáda a portál loretánské kaple v centru Brna září po rekonstrukci novotou. Restaurátoři ale pokračují v práci dál. Nyní mohou interiéry vzácné barokní památky vidět i návštěvníci, otevřeno je třikrát týdně.

Jediná památka svého druhu v Brně, vzácná barokní loreta minoritského kostela, od listopadu svítí na celou ulici. Po dlouhých měsících totiž restaurátoři zrekonstruovali vzácný portál, který se dosud skrýval pod lešením. Opravená je i část fasády.

Od listopadu mohou turisté nahlížet třikrát týdně i do interiéru stavby. "Loreta patří k nejhodnotnějším stavbám v Brně. Její opravy ale zdaleka nekončí, v budoucnu bude opravená celá fasáda. A na hlavním průčelí již příští rok přibudou tři andělé, jejichž kopie se právě vyrábějí," popisuje Martin Číhalík z Národního památkového ústavu v Brně.

Vzácná loretánská kaple prochází rozsáhlou rekonstrukcí. Po dlouhá léta byla návštěvníkům zapovězena a lidé ji mohli vidět jen výjimečně, třeba o Velikonocích.

"Při květnové Noci kostelů byla zpřístupněna veřejnosti. Pak už zůstalo otevřeno," říká průvodkyně Eva Prokešová. Přes léto mohli turisté nahlížet do vzácného interiéru díky projektu Brno a jeho chrámy, na který přispělo město.

Svatá chýše je nejcennější

Ani po skončení projektu ale loretu nezavřeli. Od listopadu je přístupná veřejnosti od pondělí do středy vždy od 11 do 15 hodin. Návštěvníci se mohou nechat provést nebo si zakoupit brožurku.

Neznalého návštěvníka v loretánské kapli překvapí, že uprostřed stojí malá cihlová budova. "Ta je právě tím nejcennějším. Je to kopie domu z Nazareta, ve kterém žila Panna Maria. Později ji italský rod de Angelis dal přenést do Loreta v Itálii. Lidé se toho jména chytli a vznikla legenda, že dům přenesli andělé," líčí průvodkyně.

V takzvané Svaté chýši, jejíž stěny připomínají neomítnuté staré cihly, se každou sobotu ráno konají i bohoslužby.

Svatá chýše kdysi stávala uprostřed hřbitova, který minoritský kostel obklopoval. "Postavili ji v roce 1719. Teprve po šesti nebo sedmi letech nad ní Mořic Grimm navrhl celou kapli," dodává farní asistentka Zuzana Korcová.

Minorité chtějí opravit i fasádu s kopulí

Klenba kaple i jejího presbytáře je pokrytá cennými malbami Jana Jiřího Etgense. Na místě, kde by každý očekával oltář, stojí vysoké schodiště s 28 stupni. Mají symbolizovat schody v jeruzalémském paláci, po kterých vedli Krista k Pilátovi.

"V každém schodu jsou ostatky svatých a také jesliček Páně, Božího hrobu a Svatého kříže. Věřící po nich chodí jen po kolenou, aby uctili Kristovo utrpení. Na každém schodu se třeba pomodlí," vysvětluje průvodkyně.

Oprava průčelí lorety stála dosud jeden a půl milionu korun. Na rekonstrukci kromě farnosti přispělo ministerstvo kultury a město. V příštím roce chtějí minorité opravit celou fasádu i s kopulí, což by mělo stát tři a půl milionu.

Rekonstrukce průčelí kostela, který s loretou sousedí, a také interiérů, je zatím velkým snem. Měla by totiž přijít asi na deset milionů korun.