Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Řetězce vytlačují prodejny z vesnic

  • 2
Vesnické obchůdky, do kterých si lidé chodívali každý den pro čerstvé pečivo, potkali sousedy a probrali s nimi nejnovější události, se na jižní Moravě stávají nostalgickou vzpomínkou.

Důvod? Stále více lidí chodí nakupovat do supermarketů. Na venkově padá jeden krámek za druhým a často už živoří i obchody ve větších vesnicích a malých městech. - čtěte také Lidem v Brně se prodlužuje cesta za potravinami, malé krámky mizí

Pomoc neplánují

Neděje se to však jen na jižní Moravě. O vesnické prodejny přicházejí i jiné oblasti. Například Pardubický kraj se už rozhodl tento trend alespoň přibrzdit. Tak, že drobným obchodníkům začal loni přispívat na provoz.

Jihomoravští politici nic podobného nechystají. "I my vnímáme, že je to problém, ale bohužel dnes je taková situace, že musíme řešit naléhavější potřeby," uvedl vedoucí odboru regionálního rozvoje Jihomoravského kraje Ivo Minařík.

Podle něj není na jižní Moravě tak dramatická situace jako například na Vysočině nebo v Pardubickém kraji, kde jsou mnohé obce v odlehlejších oblastech a dostupnost obchodů v okolí je pro tamní obyvatele mnohem horší. Připustil však, že i zde se najdou místa, kde zejména starší obyvatelé mají problém nakoupit.

Jihomoravský kraj na rozdíl od Pardubicka speciální program na podporu venkovských a pojízdných prodejen nemá, ale určitou pomoc může poskytnout.

Prodejny můžou využít dotace

"Máme rozsáhlý dotační program, ze kterého mohou čerpat peníze obce, které mají do tisíc obyvatel, a to i na pořízení nebo opravy vesnických prodejen," upozornila Iveta Macurová z Krajského úřadu v Brně, která má na starosti rozvoj venkova.

Tuto možnost mají podle ní obce již několik let, ale konkrétně na vesnické prodejny jich o dotaci žádalo jen pár. "Je to zřejmě i tím, že z tohoto programu mohou ročně získat jen jednu dotaci. Většinou dají přednost něčemu jinému," uvedla Macurová.

Na podporu obchodů navíc nelze dostat takovou částku, jaká by byla v takových případech potřeba. Dotace dosahuje maximálně 200 tisíc korun.

Někteří už peníze dostali

Podle Ivety Macurové je pro krajský úřad rozvoj venkova důležitý a i přes finanční krizi bude v tomto programu letos více peněz než loni. Tehdy do něj z rozpočtu kraje šlo 75 milionů korun, přičemž letos to bude o pět milionů více.

Přestože většina obcí z různých dotací nyní hlavně řeší kanalizaci, protipovodňová opatření nebo opravu silnic, například Celožnice na Kyjovsku o peníze na místní obchod požádaly, dostaly je a podnik zachránily.

Mnohé menší prodejny, a to nejen na vesnicích, bojují s konkurencí supermarketů o přežití mimo jiné tak, že vstupují do maloobchodních sítí, jako je například Brněnka. S nadějí, že tak mají šanci nakoupit alespoň některé zboží levněji


Témata: Kanalizace, Vysočina