Záchranářský pes Sam se učí hledat otrávené ptáky. Na snímku s jedním ze svých prvních skutečných nálezů. | foto: Klára Hlubocká/archiv ČSO

Retrívr Sam hledá otrávené lišky i orly. Množí se úmrtí zvířat

  • 13
Smutné jaro letos zažívají ochránci přírody, na jižní Moravě našli vůbec nejvíce otrávených zvířat. Evidují jich už dvanáct, reálně jich je ale mnohem víc – jen zatím nebyla objevena. Vzniká proto specializovaná „psí jednotka“, jejímž úkolem je zintenzivnit pátrání po travičích.

Kromě lišek a káňat jde také o extrémně vzácné a ohrožené druhy. Vůbec poprvé se otrávil orel královský, a to v Bořeticích na Břeclavsku, nepřirozeně uhynul i orel mořský v Oleksovicích na Znojemsku a luňák červený ve Strážnici na Hodonínsku.

„Takové množství otrav nepamatuji od roku 2000, kdy jsme začali takzvanou ptačí kriminalitu sledovat. Přitom se dozvídáme pouze o nepatrném množství toho, co se v přírodě skutečně děje. Dopad trávení na populace dravců musí být ohromný,“ podotkl Zdeněk Vermouzek, šéf České společnosti ornitologické.

Už proto vzniká specializovaná „psí jednotka“, jejímž úkolem je zintenzivnit pátrání po travičích. Speciálně vycvičený chesapeake bay retrívr jménem Sam dokáže najít návnady a otrávenou zvěř i v hustém křoví nebo zaorané pod zemí.

„Sam je zkušený záchranářský pes. Dosud hledal pouze lidi, ale zná techniku a potřebuje se jen doučit, co přesně mi má ohlásit. Vycvičený bude již na konci léta, takže na podzimní travičskou sezonu budeme plně připravení,“ přislíbila cvičitelka Klára Hlubocká. Největším oříškem je, aby se Sam za žádnou cenu nedotkl návnady. I jedno neopatrné olíznutí by jej mohlo stát život.

Případy je těžké objasnit

Trávení je nejen nelegální, ale také velmi kruté. Nejčastěji se používá karbofuran, nervový jed, po jehož požití hynou zvířata v křečích za plného vědomí udušením. Ale ačkoliv se traviči dopouštějí hned několika trestných činů současně – od pytláctví a neoprávněného nakládání s ohroženými druhy až po týrání a obecné ohrožení – těžko se na ně přijde. „Ojedinělé případy vyšetřujeme, ale vypátrat a usvědčit pachatel je velice obtížné,“ potvrdil policejní mluvčí Bohumil Malášek.

Ne vždy také oznámení pochází přímo z přírody. Stává se, že zvířata, hlavně psi a kočky, jsou otrávena i na sídlišti. Může jít třeba o vyřizování sousedských účtů. Pokud ale není viník chycen při činu, vinu mu prakticky prokázat nelze.

Některé případy se však objasnit daří. Třeba mrtvý šakal nalezený v dubnu na Znojemsku – vůbec první důkaz o přítomnosti této šelmy na Moravě – pozřel návnadu pro hubení hlodavců. Od veterinárních specialistů teď poputuje do muzea ve Znojmě.