Policisté mezi Blanskem a Boskovicemi seznamovali řidiče s novými pravidly při nehodě

Policisté mezi Blanskem a Boskovicemi seznamovali řidiče s novými pravidly při nehodě | foto: Radek Miča, MAFRA

Řidičák na auto neměl. Policisté jej chytili při prevenci

  • 1
Blanenští policisté učili ve čtvrtek řidiče, jak postupovat při drobných nehodách a nevolat policii. Jeden z motoristů, kterého před Lhotou Rapotinou dopoledne zastavili, je ale překvapil. Policistům se nezdál jeho řidičský průkaz.

Na místo proto dorazil i šéf blanenského dopravního inspektorátu. A policisté pak zjistili, že osmatřicetiletý muž z Blanenska zřejmě řidičský průkaz na auto vůbec nemá, řídit smí pouze motocykly. Muž sedící za volantem modrého Audi ale nic vysvětlovat nechtěl.
 
"Vzniklo podezření, že předložil řidičský průkaz, který obsahuje nepravdivé údaje. Zabavili jsme jej a budeme dál prověřovat, jestli nedošlo k padělání průkazu. Za to by mu hrozil peněžitý trest nebo odnětí svobody až na dva roky," vysvětlila policejní mluvčí Iva Šebková.
 
Osmatřicetiletý muže policisté do doby, než ověří jeho řidičák, nechají řídit na prozatímní doklad. Byl ale jen jedním ze sedmi desítek za dopoledne zastavených řidičů. Dopravní hlídky se totiž rozhodly, že motoristům vysvětlí změny, které od začátku ledna přinesl nový zákon.

Policisty řidiči vždy volat nemusí, zápis je ale nutný

A řidičům rozdávali letáčky s návodem, kdy mají při nehodě volat policii. "Pokud škoda nepřesáhne 100 tisíc korun, není nikdo zraněný a škoda nevznikla ani na majetku třetí osoby, policii volat nemusí. Chrání se tak, aby nedostali pokutu a body. Měli by ale sepsat zápis o dopravní nehodě. Aby věděli, jak postupovat, dopravní hlídky na Blanensku a Boskovicku teď návod rozdávají," popsala Šebková.
 
Zastavení řidiči sice o změně zákona většinou věděli, tiskopisy potřebné k zápisu o nehodě ale v autě měli jen výjimečně.
 
"Kde vzít formulář, to ani nevím. Ale v televizi říkali, že mám vozit pásmo, tak to mám," vysvětloval jeden ze zastavených řidičů Miroslav Fuchs.
 
"Já počkám, až mi jej pošle pojišťovna, prý to mají dělat. Ale kdybych bourala, policii bych stejně asi zavolala, neuměla bych totiž odhadnout škodu," uvedla Světlana Chlupová z Benešova na Boskovicku.
 
Obavu ale měla ještě jednu, že za zbytečné přivolání policejní hlídky zaplatí pokutu. A nebyla sama. "Protože jezdím služebním autem, zavolal bych policisty tak jako tak, i kdyby to bylo zbytečně a já bych platil," věří i Milan Nevřiva.

Za přivolání policie se poplatky neplatí

Policisté ale uklidňují. Za výjezd k nehodě se neplatí, ani když škoda nepřesáhne 100 tisíc korun. Bourající řidiči jen riskují pokutu za dopravní přestupek a zápis bodů.
 
Že se to mnohým riskovat nechce, dokládají už i policejní statistiky. "Od začátku roku jsme zaznamenali o 54 dopravních nehod méně než za stejné období loňského roku. Vyšetřujeme jich 16, v devatenácti případech jsme vyjížděli k nehodě, při níž se sepisoval jen záznam," potvrdil Jaroslav Řezníček, vedoucí blanenského dopravního inspektorátu.
 
Náplň pro policisty, kteří nyní nemusejí vyrážet k dopravním nehodám s minimální škodou, už jejich šéf má. "Mohou vyrazit ven a více se věnovat prevenci. Hlavně na silnici 379 mezi Blanskem a Lipůvkou a zejména pak na I/43 z Brna do Svitav, tam je to hodně špatné," dodal Řezníček.