Expolicista Josef Srnský dostal u soudu za brutální napadení deset let vězení.

Expolicista Josef Srnský dostal u soudu za brutální napadení deset let vězení. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Rodiče Vietnamce, kterého brutálně ubil policista, chtějí sto milionů

  • 23
Odškodné ve výši sto milionů korun žádají po státu rodiče třiačtyřicetiletého Vietnamce, který zemřel v lednu roku 2009 po brutálním zásahu policie. Žalobami se Městský soud v Brně začne zabývat příští týden. Desetiletý trest vězení si za napadení odpykává bývalý policista Josef Srnský.

Otec i matka zemřelého muže žalují stát, který je zastoupený ministerstvem vnitra, samostatně.

"Žaloby jsou shodné. Jako pozůstalí požadují náhradu utrpěné psychické újmy, která vznikla kvůli nesprávnému postupu policie," řekla mluvčí Městského soudu v Brně, kde se budou oba procesy konat, Gabriela Stočková.

Kdy by mohl padnout verdikt, to si zatím nikdo netroufl odhadnout.

Zbitý skončil v cele, další den zemřel

Případ Vietnamce je často zmiňován jako příklad policejní brutality v republice. Incident se stal 4. ledna 2009 v podvečerních hodinách v Körnerově ulici v Brně.

Trojice policistů prověřovala oznámení, že Vietnamec v drogovém opojení demoluje zařízení bytu a napadá přítomné. Do bytu je přivolal telefonát Jany Tomanové, u které muž bydlel. Do sluchátka tenkrát řekla, že ji ohrožuje. 

Tomanová byla také posléze v případu hlavním svědkem. Vypovídala, že policista Josef Srnský a sousedka Kateřina Slavíčková v jejím bytě Vietnamce surově zmlátili. A to i přesto, že po příjezdu policie muž seděl v křesle.

Srnský podle svědkyně několikrát uhodil zadrženého muže pěstí i obuškem, Slavíčková do něj údajně kopala. Oba obvinění to popřeli, jen Slavíčková přiznala, že muže chtěla kopnout holou nohou do zadnice, ale prý se netrefila.

Poraněný Vietnamec Hoang Son Lam po zásahu skončil v policejní cele, kde si stěžoval na zdravotní potíže. Podle pitvy po brutálním zásahu několik hodin krvácel do břicha z roztržené sleziny. Pátého ledna brzy ráno pak zemřel. Pokud by se mu dostalo včas lékařského ošetření, mohl podle patologů přežít.

Obvinění vše popřeli

Obžaloba prakticky stála na jedné svědecké výpovědi. Obhájci chtěli výpověď Tomanové u Krajského soudu v Brně zpochybnit, ale soud uznal názor znalce. Ten vyslovil názor, že vzhledem k nízké inteligenci a kapacitě paměti by si žena takto detailní příběh nebyla schopná vymyslet.

Kauzou se zabýval Brněnský krajský soud, pak olomoucký vrchní soud a následně skončil u Nejvyššího soudu. Ten verdikt potvrdil, neuznal tak námitky odsouzených.

Srnský si proto v současnosti odpykává deset let za mřížemi. Vietnamcova sousedka Kateřina Slavíčková dostala osmiletý trest vězení. Policisté Jarmil Šimoník a František Jaroš dostali po třech letech nepodmíněně.

Policisté patřili do kontroverzního týmu Delta. Obvinění označili za vykonstruované, bití popřeli, stejně jako Slavíčková. Všichni poukazovali na nedostatek důkazů.

,