Krajský soud v Brně se znovu zabýval případem matky, které záchranka proti její...

Krajský soud v Brně se znovu zabýval případem matky, které záchranka proti její vůli odvezla dítě po domácím porodu do nemocnice. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Rodila doma, záchranka ji převezla do nemocnice. Soud řeší, zda právem

  • 147
Má lékař právo nařídit převoz zdravého dítěte po domácím porodu do nemocnice i proti vůli jeho matky? Nebo musí respektovat přání rodičky, která má za své dítě odpovědnost? Odpovědi na otázky klíčové pro přístup lékařů k novopečeným matkám začal už podruhé hledat brněnský krajský soud.

Na stůl se mu totiž vrátil případ třicetileté ženy, která po jihomoravské záchrance žádá omluvu za to, že byla předloni v únoru za přítomnosti policie i se svým novorozeným synem přinucena k odjezdu do porodnice.

Dítě bylo přitom podle mínění lékaře ze záchranky zřejmě zcela zdravé. Dokládají to i nahrávky jeho hovorů s dispečinkem záchranky. Naopak do porodnice poté přijelo podchlazené, což podle matky způsobil právě převoz novorozence v mrazivé zimní noci.

Nahrávky jsou přitom pro zhodnocení situace jedním z hlavních důkazů. Lékař, který o převozu rozhodl, totiž krátce poté zemřel. Soud tak musí rozhodovat bez jeho výpovědi.

"Ve sporu vůbec nejde o to, zda domácí porody ano, či ne. Jde o to, jak naložit s dítětem, které se doma zkrátka narodí," zdůraznil při pátečním líčení opakovaně soudce Michal Ryška.

Lékař má právo i povinnost dítě odvézt, mínil odvolací soud

Ten už loni v srpnu rozhodl, že násilný převoz do nemocnice byl nepřípustný. Dostačující podle původního rozsudku bylo podepsání negativního reversu a matčin slib, že s dítětem přijde druhý den na kontrolu.

"O zdravotním stavu dítěte i o situaci po porodu z dokumentace nevyšlo najevo nic, podle čeho by toto řešení bylo nepřiměřené," zdůvodnil Ryška svůj první rozsudek. Podle něj se měli záchranáři omluvit a ženě i jejímu dítěti zaplatit po padesáti tisících.

Jenže Vrchní soud v Olomouci, kam se záchranka odvolala, zaujal názor zcela opačný. Lékař měl podle něj jednoznačně právo převézt dítě na kontrolu do porodnice, i kdyby se následně ukázalo, že novorozenec je zdravý a jeho převoz zbytečný.

Podle odvolacího soudu to jednoznačně vyplývá z povinností lékaře, což prý původní rozsudek nebral v potaz. Nařídil tak opětovné otevření celého případu.

Otec dítěte změnil výpověď

Do nového procesu se nyní se navíc nečekaně vložil i otec dítěte, který byl u porodu přítomen a ještě loni se své partnerky zastával. Jenže poté si vše rozmyslel.

"Záchranářům se omlouvám, protože se věci odehrály jinak, než jsem původně řekl. Zamlčel jsem neochotu, zarputilost až vyšinutost partnerky," napsal otec loni šéfovi záchranky a nabídl mu pomoc.

Při výpovědi u soudu však vyšlo najevo, že dopis psal v době, kdy se jeho vztahy s matkou dětí zhoršily. "Pochopil jsem, že když nenajdu právní pomoc, děti neuvidím. Říkal jsem si proto, že by mi mohl pomoct právník záchranářů," přiznal důvod náhlé změny názoru otec dítěte.

Svoji loňskou výpověď nakonec změnil jen opatrně. V bytě podle něj byl nepořádek, který musel zasahujícího lékaře vyděsit. Nešlo prý také o nečekaný překotný porod doma, ale o promyšlené rozhodnutí matky. "Hájil jsem ji, abych si získal její respekt a dovolila mi vídat se s dětmi," upřesnil muž.

Sporné události kolem převozu do porodnice bude nyní posuzovat soudní znalec z oboru porodnictví. O omluvě a odškodnění soud rozhodne až na základě jeho stanoviska.