Věra Leitgebová

Věra Leitgebová z Veselí nad Moravou se léta pře se sousedem o stavbu svého rodinného domu | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Rodina ve Veselí staví „ze zoufalství“ načerno, zastání i výtku našla jen u ombudsmana

  • 5
Manželé Leitgebovi i dcera s rodinou staví dva domy ve Veselí nad Moravou bez povolení. Prý je k tomu přiměl zdejší místostarosta Josef Boula (ČSSD). "Stavíme je na pozemku, který sousedí s jeho domem. Čtyři roky jsme žádali o stavební povolení, ale pan Boula ho pokaždé napadl a napsal odvolání," řekla Věra Leitgebová.

"A když kraj rozhodl v náš prospěch, napsal dokonce pan Boula bývalému hejtmanovi, aby jeho rozhodnutí nechal přezkoumat," říká Leitgebová.

vývoj kauzy

červen 2004 - Leitgebovi podali první žádost o vydání stavebního povolení, město to odmítlo proto, že nerespektují stavební čáru, manželka Josefa Bouly k tomu měla 18 připomínek
listopad 2005 - podali žádost o vydání územního rozhodnutí s tím, že domy budou umístěné na uliční čáře, Boula k němu zaslal dvě strany připomínek, kraj vydal územní rozhodnutí. Boula psal hetmanovi, aby to přezkoumal
březen 2007 - podali žádost o stavební povolení s tím, že dům bude odsunutý od uliční čáry. Po volbách s tím vyjádřila souhlas komise výstavby i rada města.
Josef Boula se proti tomu odvolal
září 2008 - začali stavět domy bez povolení (Uvedena je pouze její malá část, celý vývoj kauzy zabírá dvacet stran textu)

Podle ní měl o tento pozemek sám zájem. Proč Josef Boula psal několik let úřadům odvolání a proč mu stavba domků vadí, však odmítl sdělit.

"Nebudu se k tomu vyjadřovat a jako místostarosta už vůbec ne. Nepovedu přes noviny nějakou diskusi o osobních vztazích se sousedy," řekl místostarosta.

Uliční čára

Je však pravdou, že Leitgebovi si vydání stavebního povolení tak trochu zkomplikovali sami. Ulice, ve které domy staví, je úzká a oni chtěli domy umístit o několik metrů dál od uliční čáry. Tím ovšem dali sousedovi jeden z důvodů k podání odvolání.

"V ulici není chodník a domy jsou hned u vozovky. Chtěli jsme je tak trochu odhlučnit a dostat do nich více sluníčka," říká Věra Leitgebová.

V tom vidí zásadní problém i veselský starosta Jaroslav Hanák (ČSSD). "Město chce, aby novostavby do ulic zapadaly, nejen objemově, ale aby se i dodržovala uliční čára. A právě toto druhá strana nechce dodržet," říká starosta.

Jenže v ulici, kde Leitgebovi a jejich dcera staví, všechny domy v jedné "lajně" nestojí a několikametrový odstup má i poměrně nová restaurace na jejím okraji.

Od roku 2007 žijí v podnájmu

V roce 2007 si už přesto mysleli, že je vše na dobré cestě, věřili, že už se brzy začne stavět, a prodali dům, ve kterém bydleli, aby si nemuseli vzít úvěr. Od té doby žijí v podnájmu.

Úřední postup se totiž znovu zadrhl. V roce 2008 se odehrálo na veselské radnici odvolání starosty i jeho zástupce a místostarostou byl zvolený Josef Boula.

"Stavební úřad proto předal tuto záležitost do Hodonína s tím, že zdejší úředníci jsou kvůli tomu podjatí," líčí další peripetii úřední mašinérie Leitgebová.

Ovšem ani v Hodoníně se povolení nedočkali, věc se znovu vrátila do Veselí. Místo stavění si stavebníci dál dopisovali s úřady.

Ombudsman: Úřady vždy nepostupovaly správně

Obrátili se i na ombudsmana a ten jim dal za pravdu v tom, že úřady nepostupovaly vždy správně a dopustily se několika pochybení.

"Z tohoto pohledu vnímám vaše námitky vůči jejich postupu jako oprávněné," napsal manželům Leitbegovým Otakar Motejl.

Ombudsman Otakar Motejl

V dopise je však současně upozorňuje, že nelze řešit situaci stavěním načerno a že jejich potíže pramení především z umístění stavby.

Čekání stojí stavebníky peníze

"Manžel i já jsme již v důchodu, čas utíká a neustálým oddalováním stavby se i dost prodražuje," vysvětluje žena, proč po čtyřech letech dopisování s úřady na stavební povolení nakonec rezignovali a začali stavět bez něj.

Podali sice žádost o dodatečné povolení stavby, ale objevil se další zádrhel a místo něj dostali všichni stavebníci pětitisícovou pokutu. A hrozí jim další a mnohem vyšší.

"Staví dále, minulé dva víkendy se tam pracovalo, sousedé s tím nesouhlasí a informují nás o tom. Opakovaně jsme je vyzvali, ať nepokračují, a zřejmě již budeme muset zahájit řízení o udělení pokuty, která se již asi bude pohybovat dost vysoko," říká vedoucí veselského stavebního úřadu Petr Michna.

Krajský úřad, soud vzorky DNA

Co bude dál, to podle něho záleží na tom, jak v této věci rozhodne krajský úřad, ke kterému se tentokrát odvolali Leitgebovi.

Možná skončí tato kauza i u soudu. Ostatně ten už několik let řeší jinou věc, která se však také vztahuje k místostarostovi Josefu Boulovi, jeho domu a sousednímu pozemku.

"Dva roky poté, co jsme zbourali stodolu na tomto pozemku, se začal soudní cestou domáhat 43 tisíc korun, jako odškodnění za to, že jsme mu při tom údajně zašpinili fasádu," říká Věra Leitgebová.

Kvůli Josefu Boulovi jim dokonce brali vzorky DNA poté, co mu někdo vhodil zápalnou láhev do okna domu. Policie však viníka nevypátrala a případ odložila.