Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jan Karásek, MAFRA

Lidé zaplatili desetitisícové kauce za byty. Zda se nastěhují, není jisté

  • 26
Nejvyšší komfort bydlení s přírodou za dveřmi. Na to láká zákazníky developerská společnost Student-living Development, jež chce na konci brněnské Slatiny vystavět rodinné bytové domy. Zájemci už složili desetitisícové zálohy. Jestli se ale do domů na Zlatých polích nastěhují, není jisté.

Se záměry investorů totiž nesouhlasí dotčené obce, plánovaná stavba od nich zatím nedostala potřebná povolení.

Developeři namítají, že mají všechny podklady v pořádku, a postoj politiků považují za nelogický. Podle starosty Slatiny Jiřího Idese (ČSSD) je ale projekt problematický od začátku. „Absolutně s tím nesouhlasím. Developer je v podstatě na startu a má tak nulovou jistotu, že se na místě opravdu stavět bude. Projekt je od začátku nedůvěryhodný a zájemce jsem před ním dopředu varoval,“ konstatoval Ides (ČSSD).

Jeho postoji se podivuje ředitel developerské společnosti Štefan Výrost. Proti námitkám se ostře ohradil.

„Zpočátku byl náš nápad velmi podporován, byli jsme ochotní tam třeba postavit školku a místo zkvalitnit. Najednou se vše obrátilo. Obce dělají všechno pro to, aby tam nic nestálo. Skutečné důvody však nevíme, protože splňujeme všechny podmínky,“ řekl MF DNES s tím, že za nimi stojí úspěšná stavba domů například v Hustopečích a také souhlasné postoje Jihomoravského kraje.

Je třeba zohlednit obchvat, tvrdí radnice

Podobně jako ve Slatině záležitost vnímají také ve vedlejších Šlapanicích. Takzvaná Zlatá pole totiž leží na pomezí katastrálních území obou obcí. „Místo je problematické kvůli obtížnému dopravnímu napojení, častým zácpám i plánované stavbě obchvatu Slatiny. Projekt to vůbec nezohledňuje, navíc se nás stavbaři snaží různě obcházet,“ doplnila starostka Šlapanic Michaela Trněná (Čisté Šlapanice).

I na složitou dopravní situaci jsou však prý developeři připraveni. „Můžeme doložit souhlasná stanoviska dopravní policie, správců komunikací i jejich vlastníků. Máme zpracovanou vlastní analýzu, která dopady stavby na dopravu vylučuje,“ uvedl právní zástupce společnosti Tomáš Soukup.

Výstavba má podle investora již teď půlroční zpoždění, stavět se mělo letos. Čeká se však na vydání územního rozhodnutí i výsledek řízení týkajícího se inženýrských sítí. Obě strany se proti těmto rozhodnutím stavebního úřadu ve Slatině opakovaně odvolaly. A zatímco stavaři tvrdí, že se vše točí jen kolem formálních a procesních záležitostí a do budoucna zahájení nebude nic bránit, politici věří v opak. „Podle svých kompetencí budu bojovat o to, aby ke stavbě nedošlo,“ doplnil Ides.

Klienti brněnské společnosti, kterých jsou podle rezervací desítky, podle Výrosta o zdržení vědí a o bydlení mají stále enormní zájem. „Z postupu některých osob jsou stejně jako my rozčarovaní a nerozumí tomu. Bohužel jim nedokážeme odpovědět, kdy se něco změní,“ sdělil Výrost. Podle smluv jsou zálohy vratné.

Černá stavba? Jen průzkum

Kvůli chybějícím povolením i odmítavému postoji radnic některé obyvatele Slatiny překvapilo, když v místě stavby začaly nedávno výkopové práce. Majitel stavební společnosti ovšem zdůraznil, že jde pouze o výzkum sloužící k zaměření potřebných sítí, na což povolení nepotřebuje. Jeho slova potvrdil i slatinský stavební úřad.

„Nic takového jim nemůžeme zakazovat. Na místě jsme byli a vše je z našeho pohledu v pořádku,“ informovala vedoucí odboru výstavby a územního rozvoje ve Slatině Naděžda Machová.

Starostka Trněná má ovšem pochybnosti. „Nevěřím, že se jedná o průzkumné práce. Půda je odkrytá přesně v místech, kde má vést plánovaná a neschválená komunikace,“ namítla. Slatinská radnice proto podala podnět na brněnský magistrát.

Tamní odbor vodního a lesního hospodářství a zemědělství by měl posoudit, zda tam stavaři nepoškozují půdu. „Ornice byla sejmuta a uložena přesně tak, jak měla,“ ujistil ředitel výstavby René Ziemniok a dodal, že společnost vůbec nepochybuje o tom, že se lidé svého bydlení nakonec dočkají.