Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Radek Miča, MF DNES

Rodiny, které dluží za nájem, si pořizují domy

  • 41
Břeclavi chybí za nájemné asi čtyři miliony korun. Mezi jejími dlužníky jsou především romské rodiny, které skončily v holobytech na okraji městské části Charvátská Nová Ves. Jenže najednou si rodiny, které žijí jen ze sociálních dávek a dluží městu peníze, pořizují rodinné domy.

Břeclavská radnice teď zvažuje, že si své pohledávky zahojí právě na nich. Romové totiž konečně přišli k majetku, ze kterého mohou své dluhy alespoň částečně splatit.

Radnice zvažuje, že na dlužníky pošle exekutory. "Určitě využijeme všech zákonných možností k tomu, abychom peníze, které nám dluží, dostali zpátky," potvrdil tajemník břeclavské radnice Dalibor Neděla.

Podle něho za poslední dva roky opustilo holobyty asi deset rodin. A všechny si koupily domky.

Na břeclavské radnici teď budou zjišťovat, zda jim nemovitosti skutečně patří. A zda se tedy radnice může pokusit přesvědčit soud o nutnosti exekuce. Pokud by se to podařilo, městu by se mohly vrátit alespoň statisíce.

Domy koupili ti s největšími resty
Některé romské rodiny jsou ovšem tak zadlužené, že by ani prodej jejich domu nemusel stačit na úhradu všech dluhů - za léta se vyšplhaly do obřích rozměrů.

Přitom právě ti nejzadluženější vyměnili holobyty za domky v Charvátské Nové Vsi a okolních obcích.

O svých majetkových poměrech však Romové mluvit nechtějí. "Co se staráš?" reagoval podrážděně jeden z nich v Charvátské Nové Vsi na dotaz, zda se nebojí o střechu nad hlavou a kde na ni vzal.

Romům s domy hrozí exekuce
Město se nejdřív pokusí o vyjednávání a "mírovější" cesty.

"Snažíme se to řešit nejdříve srážkami z příjmů, spíše však ze sociálních dávek. Domlouváme splátkové kalendáře. Zkrátka využíváme všech možností, které máme. Žaloby, soud a exekuce, to už je taková poslední instance," vysvětluje ředitel břeclavské domovní správy Josef Matúšek.

Současný čtyřmilionový neplatičský dluh je jen polovina toho, o co břeclavská domovní správa přicházela ještě před několika lety. I díky tomu, že neplatiče z městských bytů přestěhovala do holobytů, je částka výrazně nižší.

"Nechceme vše hned řešit přes soud. Snažíme se s dlužníky domluvit. Vycházíme z filozofie, že do problémů může spadnout každý a chudoba může postihnout kohokoliv," vysvětluje Matúšek, že nechce nikoho likvidovat.

Jenže v případě neplatičů z Charvátské Nové Vsi o exekuci vážně uvažuje. "Teď musíme zjistit, jaký je aktuální stav jejich majetku. A pokud se prokáže, že jsou vlastníky nějaké nemovitosti, pak budeme chtít dostat městské peníze zpět," potvrdil tajemník břeclavské radnice Dalibor Neděla.

Podle něho ti konkrétní dlužníci, kteří měli dost peněz na koupi vlastních domů, dluží řádově statisíce korun. Právě tolik, aby prodej domu uspokojil pohledávky města.

Na domy si vzali půjčky
Jenže tak jednoduché to Břeclav mít nebude. Romové si totiž na koupi domků půjčili peníze. A tomu, kdo jim půjčil, dali budovy následně do zástavy. Na některých nemovitostech tak je zástavní právo.

Město bude při splácení na řadě až jako druhé. Zákon v tomto případě městu nahrává jen částečně. "Kdyby došlo k dražbě, jako první by z jejího výtěžku bylo uspokojováno zástavní právo. A teprve potom pohledávka města," vysvětluje Martin Horák z Exekutorského úřadu Brno-město.

Podle něho by nejvíce záleželo na tom, za kolik by soudní exekutor zvládl nemovitost vydražit. Město by totiž dostalo své peníze teprve tehdy, pokud by něco zbylo. "Uspokojení zástavního práva je zkrátka první v pořadí," uvedl Horák.

Znamená to tedy, že první by své peníze dostal onen "neznámý", který Romům na domy půjčil. Mohl by se tak spustit nekonečný koloběh vzájemných půjček a vracení.