Rohatec na Hodonínsku by před velkou vodou měla v budoucnu ochránit nová protipovodňová hráz.

Rohatec na Hodonínsku by před velkou vodou měla v budoucnu ochránit nová protipovodňová hráz. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Rohatec před velkou vodou ochrání nová hráz

  • 0
Obyvatelé Rohatce čekali na lepší zprávy třináct let už od prvních ničivých povodní. Hlavně ti, kterým letos na jaře zakalená zdivočelá Morava natekla až za prahy jejich rodinných domů, nebo alespoň zničila úrodu na zahradách. Teď se lidé dočkali, obec by měla před velkou vodou chránit nová protipovodňová hráz.

Pokud vše půjde, jak má, začne se před Rohatcem ještě ke konci roku s výstavbou až čtyři metry vysoké a kilometr a půl dlouhé hráze podél Mlýnského ramene Moravy. Ministerstvo zemědělství totiž právě vypsalo výběrové řízení na dodavatele.

"My jsme povodně zažili od roku 1997 už pětkrát. A to k tomu vůbec nepočítám, kolikrát se voda dostala při vylití Moravy z břehů na zahradu," stěžuje si na dlouhé roky nečinnosti úřadů Jiří Špíšek z Rohatce.

Záplavy v Rohatci

Od roku 1997 postihly Rohatec na Hodonínsku záplavy hned několikrát.

Naposledy tam rozbouřená řeka Morava "překročila" své břehy v květnu a červnu tohoto roku. Zůstaly po ní škody, které se jen na obecním majetku vyšplhaly k milionu korun. Voda, která zaplavila zahrady i sklepy, tady vymlela silnici a zničila například tenisové kurty s hřištěm.

Projekt stavby hráze brzdily úřední formality

Pokud se podaří brzy vybudovat hráz, radost bude mít také Vojtěch Zich, jehož dům stojí těsně u řeky Moravy. "Jsme nejvýš z těch dvaceti zaplavovaných domů. Vodu tak míváme naštěstí jen ve sklepích. I tak jsem ale velmi rád. S každou další povodní se totiž vždy rozjitří emoce a je to neskutečný nápor na psychiku," vyjádřil Zich svou radost nad tím, že už si Morava v Rohatci nebude moci dělat, co se jí zlíbí.

Projekt brzdily například problémy se směnou pozemků v okolí koryta řeky. Starosta Rohatce Miroslav Králík doufá, že dál už půjde všechno hladce. "Úřední mašinérie kolem vyřizování stavebních povolení je konečně za námi. Projekt byl doporučen k realizaci ještě v tomto roce," podotkl Králík. Až bude na jaře tát sníh,měly by být hotové první kroky k zabezpečení obce před velkou vodou.

"Z obcí, kterých se povodně týkají, jsme nejdál. Nepůjde ale jen o výstavbu hráze, jejíž koruna bude široká tři metry, aby zabránila přívalové vlně. Na řadu přijde po výstavbě tohoto čtyřmetrového valu i vyčištění letitých nánosů v korytě řeky, odstraňování náletových dřevin a oprava dvou stavidel," vyjmenoval starosta.

Teď jde podle něho jen o to, jak v co nejkratším termínu skloubit všechny činnosti. Zároveň připomněl, že se kroky k vystavění hráze podnikají už od roku 2007. "Přesto si myslím, že šlo něco udělat už dříve," kritizoval nečinnost úřadů v minulosti.

Stavba by měla být rychlejší, míní hejtman Hašek

S ohledem na smutné zkušenosti z posledních třinácti let se Jihomoravský kraj rozhodl podpořit výstavbu protipovodňových opatření alespoň dotací na projektovou dokumentaci. "Přijde mi nesmyslná dvojkolejnost, kdy za vodní hospodářství odpovídá nejen ministerstvo zemědělství, ale částečně i ministerstvo životního prostředí," soudí jihomoravský hejtman Michal Hašek.

Ten by uvítal rychlejší výstavbu protipovodňových opatření i uplatnění veřejného zájmu při výkupech pozemků. "V případech, kdy není jiné řešení, i jejich vyvlastnění," naznačil hejtman.

Považuje za nutné vyřešit také problémy na Skařinské hrázi, která se nachází pár kilometrů od Rohatce. "To je dluh Povodí Moravy," prohlásil hejtman. Podle něj nejde přitom o to, zalít krajinu betonem. "Lidé se musí začít chovat k přírodě a krajině konečně šetrně," dodal.

Rohatec na Hodonínsku by před velkou vodou měla v budoucnu ochránit nová protipovodňová hráz.