Pamětnický večer muzea, 2009, na snímku Eugen Horváth se svým synem Milanem,...

Pamětnický večer muzea, 2009, na snímku Eugen Horváth se svým synem Milanem, tehdy už také primášem cimbálové kapely. | foto: Muzeum romské kultury - Lenka Grossmannová.

Brno zvažuje pojmenování parku po romském primáši. Bylo by první v Česku

  • 51
Už téměř dva roky se snaží zástupci brněnských Romů vzdát poctu uznávanému muzikantovi a pedagogovi Eugenu Horváthovi. Chtějí, aby po něm nesl název park Hvězdička v ulici Cejl, kde sídlí romské centrum Drom. Pokud by se to povedlo, bylo by Brno první město v republice, které takto vzdá čest Romovi.

Se žádostí se na zastupitele Brna-střed obrátil Miroslav Zima, ředitel brněnského romského centra Drom. Právě v něm Horváth vychoval celou řadu mladých romských hudebníků.

Petici zatím podpořily dvě stovky lidí. A podporuje ji i Odbor kabinetu ministra pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu vlády České republiky.

„Kontaktovali jsme naše romské koordinátory po celé republice a žádná ulice, náměstí ani most nejsou po žádném Romovi pojmenovány. Návrh velice vítáme. Je to ojedinělá snaha, která tímto způsobem upozorní na významnou romskou osobnost,“ poznamenala Olga Jeřábková z úřadu vlády.

Podporu vyjádřili místní, ministerstvo i Muzeum romské kultury

„Podle nás si tuto poctu rozhodně zaslouží. Byl to náš dlouholetý spolupracovník, výborný muzikant a člověk. Měl dokonce dostat v roce 2014 Cenu našeho muzea za celoživotní oddanost romské kultuře, péči o hudební tradici Romů a její vlastní reprezentaci. Ale bohužel jsme ji mohli udělit jen In memoriam. Zemřel náhle 10. října téhož roku a všechny nás to velmi zaskočilo,“ vzpomíná ředitelka muzea Jana Horváthová.

Eugen Horváth

se narodil 26. března 1940 v městě Nálepkovo na Slovensku. Od dětství hrával na housle, od čtrnácti si ho vzal do učení jeho otec, také primáš. Rodina už tehdy žila v Brně, přistěhovala se v roce 1947.

Nadaný Eugen zde začal studovat konzervatoř, ale po prvním ročníku odešel. Hrát ovšem nikdy nepřestal a v roce 1969 založil Cimbálovou muziku Eugena Horvátha, do níž angažoval kromě jiných výborných muzikantů i své dva bratry. Brzy patřila k nejvýznamnějším tradičním romským hudebním souborům nejen na Moravě.

Už v 70. a 80. letech minulého století vystupovala v televizi a v rozhlase a točila desky. Od 90. let začal Horváth do své kapely zapojovat také své děti a postupně ji přeměnil na kapelu rodinnou

Dodnes jsou v muzeu se koupi CD s hudbou, kterou primáš „Janko“, jak mu říkali známí, s kapelou pro muzeum natočil.

Podle Zimy není Hvězdička první místo, které chtěli po významném muzikantovi pojmenovat. „Zkoušeli jsme to na Brně-sever s Dačického ulicí, kde bydlel, ale neprošlo to,“ uvedl Zima.

Neprošla ostatně ani první žádost Dromu v Brně-střed na přejmenování parku Hvězdička loni v prosinci.

„Doporučili nám pamětní desku. My to ale zkoušíme znovu. Pravidla změny názvu jsou docela přísná, musí s ní například souhlasit 80 procent obyvatel dané ulice, ale na adrese Hvězdičky sídlí jen naše centrum, takže by to vadit nemělo,“ doplnil Zima.

Rodinná kapela hraje dál

Cimbálovou muziku Eugena Horvátha založil muzikant v roce 1969 jako rodinnou skupinu. A tradice se drží i dál. Dnešní kapelu Horváthovci vede jeho syn Milan, na kontrabas hraje syn Eugen a na cimbál syn Petr, dcera Lenka je pak kmenovou sólovou zpěvačkou rodinné kapely.

„Eugen byl vzácnou osobností a už za života se stal legendou. Zastával názor, že romská hudba pramení z duše a na jeho projevu to bylo jasně znát - hudebním i jazykovém. Měl osobitý procítěný styl, a když začal hrát, každý ho poznal, navíc kromě češtiny ovládal perfektně i romštinu,“ doplnila Hováthová.

Podle ní je velká škoda, že se veřejnost o velké osobnosti Romů málo zajímá. „To je možná i důvod, proč se zatím nedaří tu věc prosadit,“ podotkla.

Rozhodovat bude rada, zastupitelé městské části i města Brna

Žádost teď budou projednávat radní městské části Brna-střed, potom o ní budou jednat na svém zasedání zastupitelé. Finální rozhodnutí o změně názvu by pak museli ještě odsouhlasit zastupitelé města Brna.

„Obecně můžeme říct, že žádost splňuje náležitosti dle Zásad tvorby uličního názvosloví a označování ulic, veřejných prostranství a číslování budov v městě Brně. Jedná se o název parku, tudíž by jeho případné přejmenování nepředstavovalo žádnou administrativní zátěž pro místní obyvatele,“ pronesla mluvčí Brna-střed Kateřina Dobešová.

Zastupitelé ale budou posuzovat i to, zda je vhodné park Hvězdička přejmenovat, když k němu přiléhá ulice Hvězdová. „Vyskytuje se tu i symbol hvězdičky a lidé jsou na tento název zvyklí,“ doplnila mluvčí.