V půdě na Břeclavsku zůstala po těžbě ropy více než stovka starých sond, do roku 2015 by měly být všechny odborně zlikvidovány. Ilustrační foto

V půdě na Břeclavsku zůstala po těžbě ropy více než stovka starých sond, do roku 2015 by měly být všechny odborně zlikvidovány. Ilustrační foto | foto: Reuters

Ropné sondy jsou časovaná bomba, místo betonu je těsní i staré matrace

  • 5
Více než stovka starých sond zůstala po těžbě ropy v půdě v okolí Moravské Nové Vsi na Břeclavsku. Pro životní prostředí jsou zrezivělé sondy časovanou bombou, která může kdykoliv zamořit půdu i řeku Moravu. V následujících čtyřech letech mají tyto ekologické zátěže ze země zmizet.

Podle Dana Plovajka, mluvčího Moravských naftových dolů, jsou staré sondy pro životní prostředí obrovským rizikem. "Jedná se o sondy, pomocí kterých se těžila ropa. Na těchto sondách se podepisuje zub času, jsou zkorodované a podobně a mohou být časovanou bombou," neskrývá možná rizika.

Staré ekologické zátěže vznikly těžební činností za posledních více než padesát let. "V té době neexistovala tak přísná pravidla a podmínky pro těžbu a rekultivaci krajiny po jejím ukončení. A i když existovala, v praxi nebyla dodržována a byla porušována," podotýká Dan Plovajko.

Nebezpečných sond jsou v regionu stovky

"Není například nic výjimečného, že jsme při likvidaci starých sond zjistili, že místo předepsaného zabetonování celého vrtu byl beton použit pouze na poslední jeden metr. Níže byly naházené staré matrace a sutina. Samotný beton si třeba v té době někdo odvezl na stavbu vlastního domku," naznačil, jak to asi před rokem 1989 fungovalo.

V regionu jsou podle něj stále stovky starých sond, které jsou potenciálním rizikem pro životní prostředí a které nebyly po ukončení těžby likvidovány vůbec nebo nebyly zlikvidovány dle dnešních standardů a požadavků. To se teď snaží stát dohnat a ekologické zátěže postupně likviduje z prostředků ministerstva průmyslu a obchodu, ministerstva financí nebo fondů Evropské unie.

Pracovníci Palivového kombinátu z Ústí nad Labem, kteří zajišťují likvidaci starých ekologických zátěží na území jižní Moravy, se budou v okolí Týnce, Moravské Nové Vsi, Mikulčic, Lužic a Hodonína pohybovat až do roku 2015. Staré ekologické zátěže mají zmizet také z území evropsky významné lokality Soutok-Podluží a Ptačí oblasti Soutok-Tvrdonicko.

Jejich úkolem bude spolehlivé utěsnění sond pomocí speciálních těsnících cementových zátek. "Dojde tak ke snížení rizika možného ovlivnění kvality vody řeky Moravy a okolí ropnými uhlovodíky, včetně možnosti tvorby ropných skvrn," popisuje ve svém záměru likvidace sond Palivový kombinát Ústí nad Labem.

Likvidace čeká sto deset starých sond. Některé jsou těsně pod povrchem, jiné až v hloubce dvou kilometrů pod zemí.