Houbařská poradna v Moravském zemském muzeu, lidem zde radí Alois Vágner | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Rostou a brněnští houbaři se chodí radit k odborníkovi

  • 1
O houby mají Brňané velký zájem. I přesto, že je mykologická poradna kvůli rekonstrukci uzavřená, jejich druhy zájemcům určuje mykolog Alois Vágner každé pondělí ve foyer Dietrichsteinského paláce na Zelném trhu. Jen za první hodinu se v budově Moravského zemského muzea vystřídalo přes deset houbařů.

"Nejvíc lidí přijde proto, aby se ujistili, že houby, které našli, jsou jedlé," vysvětluje Alois Vágner.

"Často také přijdou ti, kteří se setkali s houbou, kterou ještě nikdy v životě neviděli, a chtějí vědět, co to vlastně našli," dodává.

To je případ mladíka, který přišel pár minut po desáté, kdy se poradna pro zájemce otevírá. Houbu má zabalenou v ubrousku a uskladněnou v zavařovačce. "Tak to je bělolanýž obecný," říká bez zaváhání Vágner.

Houbařská poradna v Moravském zemském muzeu, lidem zde radí Alois Vágner

Letos je podle něho tato houba dost častá, i když některé roky se v našich lesích neobjevuje vůbec. "Je to podzemní houba, často ze země trčí jen malá část," popisuje mykolog. A dodává to hlavní: je jedlá.

Na první pohled rozezná Alois Vágner většinu hub přinesených do poradny. Každému zájemci napíše na lístek, o kterou houbu se jedná a jestli je vhodná k jídlu.

"Jednou se mi stalo, že mi pán donesl nějakou houbu a řekl, že mu název nemusím psát, že si to zapamatuje. Druhý den ráno mi volala jeho manželka, že její muž nemohl celou noc spát, jak usilovně přemýšlel, která houba to byla, a ani za nic si nemohl vzpomenout," vypráví Vágner.

Houbařská poradna v Moravském zemském muzeu, lidem zde radí Alois Vágner

Nejvíce lidí přichází do poradny ráno. "Na houby chodí o víkendu a v pondělí se potom přijdou zeptat, když si nejsou jistí," vysvětluje Alois Vágner.

Muzeum je v pondělí zavřené a v budově je tedy otevřená jen kavárna a poradna pana Vágnera. "Je to takové nouzové řešení," říká mykolog.

Kvůli rekonstrukci budovy Biskupského dvora, kde poradna normálně sídlí, se Alois Vágner přesunul se stolkem, židlí a dvěma atlasy hub do foyer Dietrichsteinského paláce. Tak se snaží pokračovat v tradici nejstarší mykologické poradny v republice, která je v současnosti jediná na Jižní Moravě.

Houby v těchto dnech rostou. "Mají teď velké množství vláhy, tak se jim daří," potvrzuje Vágner.

To dokazuje i rozmanitost hub, se kterými návštěvníci do poradny přicházejí. "Byli jsme o víkendu na Jindřichohradecku, tohle jsme tam našli a nevěděli jsme, co to je," říká návštěvnice poradny a svůj nález vytahuje ze sáčku.

Houbařská poradna v Moravském zemském muzeu, lidem zde radí Alois Vágner

"To je čechratka černohuňatá, k jídlu vám ji rozhodně nedoporučuji," usmívá se Vágner. Tento druh může houbaře zmást, protože svrchu vypadá jako hřib.

Lidé, kteří do poradny přicházejí, platí za jejích název symbolické tři koruny. Pokud si člověk není jistý, jestli v lese našel houbu, která je opravdu jedlá, měl by do poradny raději zajít.

"Vyhodnocoval jsem letos už několik otrav muchomůrkou panterovou, rostou taky muchomůrky zelené a tygrované," varuje mykolog.