ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Žena si chtěla přivydělat. Podvodníkům získala 600 tisíc, jí hrozí vězení

  • 24
Na internetovou nabídku práce z domova naletěla žena z jižní Moravy. Podvodníci si díky její důvěře přišli na 600 tisíc korun a ženě místo snadného přivýdělku hrozí až pětileté vězení. Kriminalisté upozorňují, že podobných případů „bílých koní“ přibývá.

Inzerát, který ženu zaujal, zněl velmi slibně – administrativní práce v bankovním sektoru, výdělek pět tisíc korun a žádné velké nároky. A všechno mohla zařídit z obýváku.

Stačila jen spolehlivost, počítač a přístup na internet a orientace v internetovém bankovnictví. Prvním a jediným úkolem, kterým ji „šéf“ pověřil, bylo založení účet v bance a poslání přihlašovacích údajů. Prý mu hrozí exekuce, a tak si nemůže v České republice založit účet.

Domnělá zaměstnankyně nic netušila. Měla řádnou smlouvu o dílo a i jednání „nadřízeného“ působilo férově. Až po čase jí začaly chodit stížnosti od lidí, proč nedodala zboží, za které zaplatili. Její šéf se vypařil a jediný, kdo byl ochotný se o věci bavit, byla policie.

„Ukázalo se, že si někdo založil podvodný e-shop, sliboval 20 až 30 procent slevu za platbu předem a na účet, založený ženou si nechával posílat peníze. Za dva týdny vznikla škoda přes 600 tisíc a paní teď hrozí až pět let vězení za legalizaci výnosů z trestné činnosti,“ popisuje Stanislav Kovárník z Odboru informační kriminality jihomoravské policie.

Naletí ženy na mateřské, studenti i finanční poradci

Podle něj jde o klasický případ bílého koně, kterých policisté řeší ročně stovky, a neustále přibývají. „Ještě před čtyřmi lety jich bylo do pěti set, teď už je to mezi šesti a sedmi stovkami. Lidé jsou nepoučitelní,“ konstatuje policista.

„Nejčastějšími obětmi těchto podvodníků jsou ženy na mateřské, studenti, nebo lidé, kteří si chtějí přivydělat. Dokonce jsme měli i případy vysokoškoláků a lidí z akademického prostředí, managementu či finančního poradenství. Škody jdou jednotlivě až do stovek tisíců.“

Podvodníci komunikují s „brigádníky“ pouze po internetu, nikdy se s nimi nesetkají, pošlou jim smlouvu, případně dodají různá povolení a certifikáty. Někdy pro získaní důvěry posílají vlastní fotografie. Jinak ale zůstávají v anonymitě a jsou tedy prakticky nedohledatelní. Bílí koně jsou naopak první na ráně.

Nevědomost nezbavuje trestní odpovědnosti

„Nejčastěji se vymlouvají, že jsou dlouhodobě v zahraničí, komunikují citlivě a velmi zdvořile a od svých obětí buď založení bankovního účtu, nebo je instruují k nákupu virtuální měny – bitcoinů, či provádění různých plateb nebo peněžních převodů do zahraničí prostřednictvím služeb WesternUnion,“ popisuje policista. „Aby lidi ulovili, nabízejí lidem snadný výdělek v řádech tisíců.“

Lidé většinou nemají ponětí, k čemu účty a poskytnuté osobní údaje slouží, ale podle policie je to nezbavuje odpovědnosti.

„Hrozí jim trest, a pokud je škoda nad půl milionu docela vysoký. A i když případ skončí třeba jen podmínkou, mají záznam v trestním rejstříku a problémy při hledání skutečného zaměstnání,“ doplňuje krajská policejní mluvčí Štěpánka Komárová.

Za to, že dotyčný podvodníkům jejich „podnikání“ umožnil, věděl o tom a škoda je například do půl milionu hrozí „brigádníkovi“ dva roky až šest let vězení. Pokud se prokáže, že šlo jen o nedbalost, může dostat až tři roky vězení.