Dahlgrenův obhájce Richard Špíšek.

Dahlgrenův obhájce Richard Špíšek. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Dahlgrenův obhájce: Případné odpykání trestu budeme zřejmě žádat v USA

  • 94
Obhájce Kevina Dahlgrena, Richard Špíšek bude při jednáních u soudu pokračovat v nastavené taktice. I přesto, že jeho klient nakonec před senátem nečekaně promluvil. Pokud by soud uznal Dahlgrena vinným, avizuje, že poukáže na klientovu nepříčetnost a případné odpykání trestu bude požadovat zřejmě v USA.

Středeční jednání bylo emotivní. Psychiatrička hovořila o citlivých věcech z Dahlgrenova soukromí. Ten pak při odchodu ze soudní síně brečel. Hovořil jste už se svým klientem? V jakém je psychickém stavu?
To nyní nevím. Uvidíme se příští týden.

Dahlgrena přijeli podpořit k soudu jeho rodiče ze Spojených států amerických. Přijdou také na pokračování líčení, které soudce stanovil na 19. a 20. července?
Nyní se chystají odletět zpět do USA, ale mají v plánu se na další jednání vrátit.

V úterý jste říkal, že Dahlgren se nadále nebude k ničemu vyjadřovat. Ve středu ale nečekaně promluvil, když vypovídala psychiatrička. Překvapilo vás to? Narušilo to taktiku, na které jste postavil obhajobu?
Před jednáním jsem s ním probíral práva, která má během jednání soudu. Využil jen svého práva. Samozřejmě, bylo to jeho okamžité rozhodnutí, ale z mého pohledu to zásadní vliv na obhajobu nemělo.

Chvílemi vypadalo, že je Dahlgren překvapen, když psychiatrička mluvila dopodrobna o jeho osobních věcech. Přestože se jí sám svěřil. Očekával jste, že u soudu mohou padnout takové informace? Například, že měl ve čtvrté třídě poměr se svým o pět let starším sousedem.
Nachází se to v znaleckém posudku. Soud s ním byl předem seznámen, stejně jako já a žalobce. Na samotné rozhodování soudu tak výpověď znalkyně mít vliv nebude. Jen zopakovala, co napsala do posudku. Můj klient spíše nesdílí závěry znaleckého posudku, naopak souhlasí se závěry, které učinili odborníci v USA (poz. red. Dahlgren do USA odcestoval druhý den po činu).

Dospěli k tomu, že trpí určitým typem schizofrenie.
Ano, to je duševní choroba. Kdežto čeští lékaři mu diagnostikovali pouze psychickou poruchu.

Psychiatrička také řekla, že Dahlgren si jí svěřil, že večer před vraždami slyšel hlasy, které ho nabádaly, aby zabil rodinu své sestřenice. Ráno už věděl, že udělá něco zlého. Něco, za co ho lidé odsoudí. Nelze to chápat jako nepřímé doznání k vině?
Znalcům se vyjádřil ke všemu, kromě průběhu toho konkrétního dne. To znamená, že komunikace se znalci doznání neobsahovala. Záleží na každém, jak si vyhodnotí, co zaznělo u soudu.

Takže to nebere jako doznání?
Určitě ne. Doznání by musel učinit do protokolu v řízení před soudem nebo během líčení. Obhajoba stále stojí na tom, že říkáme soudu: Prokažte, že pan Dahlgren tento čin spáchal. Pro případ, že by soud naše obhajoba nepřesvědčila a dospěl k přesvědčení, že je vinný, tak budeme poukazovat, že v době, kdy mělo k jednání dojít, nebyl schopný ovládat svoje rozhodovací a rozpoznávací schopnosti.

Uvědomuje si Dahlgren, že má psychické problémy?
Že u něho lékaři zjistili psychické problémy, to si zcela uvědomuje.

Hovořili jste o tom, kde by si případný trest chtěl odsedět? Bude požadovat převoz do USA?
Ať to dopadne jakkoliv, i kdyby byl místo vězení přesunutý do detenčního ústavu, tak budeme zřejmě chtít jeho převoz do USA. Definitivní rozhodnutí učiní, až tato situace nastane.

Posílají vám lidé dopisy nebo emaily, kde vám vyčítají, že obhajujete takového člověka?
Přišlo mi pár anonymních emailů. Také kamarádi se mě ptají, jak to můžu dělat. Jsem na to zvyklý, dělám obhájce už deset let. Mě práce baví a tento případ beru jako profesní zkušenost.

1. června 2016