Redaktorka Zuzana Taušová se svezla s ředitelem koupaliště na Kraví Hoře Evženem Hrubešem.

Redaktorka Zuzana Taušová se svezla s ředitelem koupaliště na Kraví Hoře Evženem Hrubešem. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Na plavání nemám čas, říká šéf oblíbeného koupaliště v Brně

  • 0
Evžen Hrubeš v seriálu MF DNES tentokrát brněnskou tramvají číslo čtyři nedojel na Českou. Z České se naopak vydal na "svou" Kraví horu. Řediteluje totiž zdejšímu krytému bazénu a venkovnímu koupališti, které se otvírá už tento víkend, v neděli 1. června.

"Celou sezonu budeme slavit desetileté výročí. V květnu 2004 totiž otevřelo zrekonstruované venkovní koupaliště, pak i nově postavená krytá hala," popisuje Hrubeš

Z Kraví hory je nádherný výhled. Okouká se?
Už se o zdejší bazén starám dvanáct let a pořád se mi to nestalo. Když si chci na chvíli oddychnout od starostí, není nic jednoduššího, než na chvíli vylézt z budovy ven a výhledem na Brno se kochat. To mě vždycky nabije novou energií. Navíc se ten pohled v jednom kuse mění. Nejen s počasím. Mám přehled o tom, že tam vyroste mrakodrap, támhle zase přibude nový dům, občas třeba někde hoří. Snažíme se, aby park byl co nejvíce přístupný a co nejdéle využitý.

Čtyřkou na Českou

Pravidelný seriál jihomoravské MF DNES. Rozhovor, který se odehrává v tramvaji cestou z brněnského hlavního nádraží na Českou. Tentokrát se s redaktorkou Zuzanou Taušovou svezl ředitel brněnského koupaliště na Kraví hoře Evžen Hrubeš. A právě proto jsme výjimečně změnili i trasu a jeli tramvají z České právě tam.

Chodíte si sám zaplavat?
Abych pravdu řekl, na Kraví hoře na to moc času nemám. Jakmile přijdu do práce, povinnosti mě zatknou a drží až do večera. Ale co se děje v oboru, samozřejmě pečlivě sleduji. Máme na to Asociaci bazénů a saun. Sdružuje asi tři sta členů od saunařů až po provozovatele obřích akvaparků, jako jsou třeba Pasohlávky nebo Čestlice. Navštěvujeme se třeba, když se něco nového postaví.

Lidé se na váš kopec nechodí jen koupat. Ve vypuštěném bazénu se třeba i hrálo divadlo. To vy oslovujete pořadatele podobných akcí?
Kreativní lidé se spíš na Kraví horu jdou koupat a napadne je, že by u nás mohli udělat třeba autorské čtení. Zdejší atmosféra k tomu vybízí. Fotí se u nás třeba různé plavecké kolekce. Máme ale i nabídky od zahraničních agentur, které u nás chtějí natáčet reklamy. To ale odmítáme. Nemůžeme si dovolit bazén třeba na tři dny uzavřít, jak by si představovali. Brňané, kteří se chtějí koupat, mají u nás přednost.

Jak budete slavit kulaté výročí otevření?
V červenci se u nás například odehraje mistrovství Evropy ve free divingu. Sportovci budou zápolit v tom, kdo uplave nejvíc délek pod vodou na jeden nádech. Čeští free divisti jsou evropská špička, ač se o nich moc neví. Čekají nás ale i koncerty či sportovní soutěže. Podrobnější program zveřejníme se startem sezony.

Jak si Brňané za deset let na Kraví horu zvykli? Stala se bazénem roku a sbírala ocenění od architektů. Ale třeba společné šatny návštěvníky překvapovaly.
Bazén na Kraví hoře je netypický v tom, že byl od začátku budovaný s cílem nabídnout na minimálním prostoru maximum. Funkcionalismus má v Brně silnou tradici a architekt Antonín Novák na ni navázal. Nejdříve jsme občas opravdu měli rozporuplné reakce návštěvníků, ale lidé už si zvykli.

A co technologický pokrok?
Máme nyní třeba mnohem teplejší vodu, protože bazén dohříváme. Normálně má voda na Kraví hoře třeba čtyřiadvacet, když pomůže sluníčko tak i sedmadvacet stupňů. Před rekonstrukcí jsme byli rádi za dvaadvacet stupňů. Z dnešního pohledu to byla voda pomalu pro otužilce (úsměv). I když technologie úpravy vody se za posledních padesát let moc nezměnila, stejně je vidět velký pokrok. Dříve to bylo jako obsluhovat lokomotivu. Nabrat lopatou chemie, hodit. Dnes je všechno elektronicky hlídané, řízené přes počítač na dálku.