Tramvají se v pravidelné rubrice jihomoravské MF DNES svezl kadeřník a jáhen...

Tramvají se v pravidelné rubrice jihomoravské MF DNES svezl kadeřník a jáhen Jan Špilar (vlevo). | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Manželé na sebe nemají intimní čas, říká jáhen z kadeřnictví

  • 3
Jan Špilar má na Dominikánském náměstí v Brně svůj kadeřnický salon. Kromě toho je ale také vysvěceným jáhnem, který se podílí na bohoslužbách v kostele svatého Michala. Kadeřník nejen u příležitosti končícího národního týdne manželství přednáší o manželském životě a partnerství.

V pondělí končí Národní týden manželství. Kde všude jste přednášel?
Moje hlavní přednáška byla na úterním setkání, které se jmenovalo Odpusť. Převážně jsem se zaměřoval na sebezpytování vlastního života, na úlevu, když člověk dokáže odpustit a když dokáže odpuštění přijmout. Taková úleva umí manželství oživit a posílit, aby spolu v páru vydrželi až do konce života. Nepřišli jen starší posluchači, ale i mladší. Manželé, kteří jsou spolu třicet let, i manželé, kteří jsou spolu teprve první rok.

Čtyřkou na Českou

Pravidelný seriál jihomoravské MF DNES. Rozhovor, který se odehrává v tramvaji cestou z brněnského hlavního nádraží na Českou. Tentokrát se se spolupracovníkem MF DNES Markem Osouchem svezl kadeřník a jáhen Jan Špilar.

Jak jsou na tom páry v Brně? Vstupují do společného svazku?
Za sebe můžu říci, že oddávám každý rok plno párů. U mě je velký zájem o oddávání. Netuším, jak to mají ostatní. Zatím ani nevím, že by se nějaký mnou oddaný pár rozvedl, ale určitě nějaké procento jich bude. Myslím si, že v manželství jsou velké problémy, hlavně v sexuální oblasti. Páry totiž spolu nespí.

Čím si vysvětlujete tyto problémy?
Domnívám se, že lidé na sebe nemají moc čas. Věnují se mnoha jiným věcem, které je stresují. Mají spoustu zájmů nebo tráví čas u internetu či televize, což je odvádí od toho podstatného v partnerství, tedy budování vztahu.

Co by to mohlo změnit?
Myslím, že by si lidé museli více naslouchat, být spolu, mít na sebe čas, dívat se sami sobě do očí a vnímat, co ten druhý cítí, říká, a naopak co neříká, co z něj jen tak vychází.

Jste kadeřník a jáhen. Kde se vzala tato kombinace?
Já jsem ke kadeřnictví přišel trochu omylem, protože jsem za totality nemohl studovat. Musel jsem si vybrat nějaký obor bez maturity, právě abych nemohl být duchovní. V pozdějším věku, když jsem se oženil, tak mi jáhenská služba dala příležitost věnovat se i duchovní profesi. Je to služba lidem, naslouchání a doprovázení různými způsoby, ať už se jedná o péči o vlasy nebo o duši.

Jak dlouho žijete v Brně?
V Brně jsem od roku 1984. Přišel jsem sem na vojnu a po vojně už zůstal. Oženil jsem se zde a s menšími přestávkami žiju v Brně už třicet let.

Jaké je vaše nejoblíbenější místo?
Samozřejmě Dominikánské náměstí, kde mám svůj salon. Tam jsem nejradši. Tam i bydlím. Od října minulého roku jsem navíc ustanoven v kostele svatého Michala, který je naproti, takže teď mám vše v centru.