Vystudovaný astrofyzik a hvězdář Jiří Dušek (vpravo) se svezl tramvají s...

Vystudovaný astrofyzik a hvězdář Jiří Dušek (vpravo) se svezl tramvají s redaktorem Lukášem Valáškem. | foto: Tomáš Hájek, MAFRA

V Evropě už přirozenou tmu nenajdete, říká šéf brněnské hvězdárny

  • 6
Jiří Dušek je původem ze Šumavy, od čtyř let ale žije v Brně. Už šest let šéfuje zdejší hvězdárně. Na její návštěvu je teď ideální chvíle. Letošní srpen je totiž na zajímavé jevy na obloze bohatý. V týdnu budou padat hvězdy, pouhým okem budou k vidění bok po boku Jupiter a Venuše.

Nejen díky nevšednímu úkazu letos čekají na Kraví hoře na 150 tisíc návštěvníků. V říjnu slaví brněnská hvězdárna 60. výročí otevření.

Pozoruje se v Brně noční obloha dobře?
Astronomy tu zlobí pouliční osvětlení. Skokově se to zhoršilo v 70. a potom 90. letech. Dnes už je úroveň světelného smogu celkem stabilní. Více billboardů a pouličních lamp se do Brna nevejde. Ale vždycky je to kompromis. Hvězdárna potřebuje být dostupná lidem. Někde z Vysočiny by se samozřejmě noční obloha pozorovala lépe, ale nikdo by k nám nechodil. Laici navíc pozorují hlavně planety či měsíc - ty jsou hodně jasné a jsou tak v Brně pořád ještě dobře vidět.

Čtyřkou na Českou

Pravidelný seriál jihomoravské MF DNES. Rozhovor, který se odehrává v tramvaji cestou z brněnského hlavního nádraží na Českou. Tentokrát se s redaktorem Lukášem Valáškem svezl ředitel brněnské hvězdárny Jiří Dušek.

A kam se má člověk vypravit za opravdu parádní podívanou?
Já mířím do Podkrkonoší, kde mám příbuzné a děláme tam také letní tábor hvězdárny. A rád cestuji po Asii. S kamarádem vyrazíme jen s batohem a letenkou. Až teprve v letadle se začneme bavit, co budeme v cizí zemi dělat. Tam ještě lze najít opravdovou tmu. V Evropě s pátráním po přirozené tmě už člověk nepochodí.

Jak jste se stal ředitelem hvězdárny?
Byla to náhoda. Můj bývalý šéf nečekaně zesnul. A já potom vyhrál konkurz. Jsem vystudovaný astrofyzik, ale dnes si říkám, že jsem měl studovat spíše ekonomii (úsměv). Astronomii už dělám spíše jako koníčka. Paradoxně jsem ale z mých bývalých spolužáků původnímu oboru nejblíže. Astrofyzika učí člověka analyticky myslet, takže jsou z nich bankovní úředníci nebo ajťáci.

Daří se hvězdárně?
Letos čekáme 150 tisíc návštěvníků, což překonává všechny mé nejdivočejší představy. Dokončená rekonstrukce i digitalizace je obrovským lákadlem. Máme sezonní provoz podobně jako divadla, takže další sezonu máme vlastně před sebou. Budeme mít novou pohádku pro děti i pořady pro dospělé. A uvažujeme o dalším rozrůstání. Nová budova je stále malá. Ale nechceme se zvětšovat na úkor parku. Proto plánujeme jedno podzemní patro. Tak do dvou tří let. Už od příštího roku budeme mít kolem hvězdárny inteligentní prolézačky. Děti i dospělí budou lozit a poznávat fyzikální zákonitosti.

Co půjde vidět v nejbližší době?
V noci z úterý na středu od půlnoci do rána budou létat na obloze padající hvězdy. Protože vylétají ze souhvězdí Persea, říká se jim Perseidy (pojednání o nich najdete třeba zde). A kolem příštího pondělí zase půjde pozorovat pouhým okem na obloze Jupiter a Venuši - jako dva zářící body těsně vedle sebe. Celý srpen navíc nad Českem přelétá Mezinárodní kosmická stanice.

A co si nejvíce užijete vy?
Každému samozřejmě vyrazí dech úplné zatmění Slunce. V Brně ale bude k vidění až v roce 2135. Už příští rok však bude pozorovatelné v severním Atlantiku. Uvažuji, že bych se jel na Faerské ostrovy podívat. A pak samozřejmě toužím vidět pořádnou jasnou kometu. Takové věci se však těžko předpovídají. Může přijít příští týden, nebo se jí za svého života už nedočkám.