Mluvčí brněnské Charity Diana Tuet-Lan Kosinová.

Mluvčí brněnské Charity Diana Tuet-Lan Kosinová. | foto: Tomáš Hájek

Lidé nocují v dešti na holé zemi, popisuje žena setkání s uprchlíky

  • 6
V neděli večer vyrazila z Brna plně naložená dodávka České katolické charity směrem na jih. Vezla pomoc uprchlíkům do Maďarska. „Situace se tady mění každou chvíli,“ říká Diana Tuet-Lan Kosinová, mluvčí brněnské Charity. „Proto zůstáváme déle, než jsme původně počítali,“ říká Kosinová.

Spolupracujete s místními neziskovkami?
Domluvili jsme se s kolegy z maďarské charity, že bude efektivnější složit jim pomoc přímo, než ji rozdávat na nádraží Keleti v Budapešti. Poté, co o víkendu tisíce uprchlíků odvezly autobusy a vlaky k rakouským hranicím, tam zůstávají jen stovky lidí. Ale podle odhadu místních pracovníků to znamená jen asi dva dny na to, aby se mohli nadechnout, dokud nepřijde další vlna běženců z jihu.

Uprchlíci směřují do Rakouska, protože to oznámilo, že je nechá projet do Německa, kam většinou chtějí. Jaká je situace na hranicích?
Je otázka, jak budou nynější uprchlickou vlnu Rakušané zvládat. Už teď kemp u Vídně pětkrát překračuje svoji kapacitu. Ale počítáme s tím, že humanitární pomoc zvládnou, že budou koordinovaně přesouvat lidi z Rakouska do Německa. Jsme připraveni vozit pomoc i do rakouské charity. Tím, že Rakušané pustili běžence přes své území, se totiž České republice velmi ulevilo. Lidé teď nemají vůbec důvod překračovat naše hranice. Pouze pokud tu mají známé či příbuzné.

V Maďarsku pomáhají stovky lidí z celé střední Evropy. Potkali jste je?
Nádraží Keleti je v podstatě odkázané na zahraniční dobrovolníky. Lidé se domlouvají na sociálních sítích, jak a kde pomoci. Fungují i občanské iniciativy. Třeba v neděli večer přijel konvoj aut z Vídně, naložili vyčerpané uprchlíky a převezli k hranicím. Ty přešli pěšky, protože zákony nedovolují nelegální běžence převážet přes hranice. A pak je zase naložili a odvezli do Vídně.

Proč nepomáhají i Maďaři?
Neřekla bych, že nepomáhají, spíš je to pro místní neziskovky nová zkušenost. Mají i hodně svázané ruce kvůli represivním zákonům, musí tím proplouvat. A veřejnost je velmi negativně naladěná proti uprchlíkům, podobně jako v Česku.

Neplánovaně jste se rozhodli vydat i na jih Maďarska, k srbským hranicím. Proč?
Podle informací, které se k nám dostávají, je tam nejdramatičtější situace. Tisíce lidí tam nocují na zemi v dešti bez jakékoliv pomoci.

Maďarský parlament přijal zákony, které po 15. září hodně zhorší postavení nelegálních uprchlíků. Na hranice hodlá poslat armádu a pomoc uprchlíkům bude trestná. Dokážete odhadnout, jak se bude situace vyvíjet?
Očekává se sice, že se vlna běženců zastaví, ale nic to neřeší. Uprchlíci mají takovou vůli někam dojít, že budou Maďarsko obcházet. Jenom to uživí nelegální převaděče, které budou víc vyhledávat, a vůbec obchod s lidmi. V současné době pokud mají peníze, koupí si lístek na vlak nebo autobus. Ale nemají žádné povolení k pohybu po Maďarsku.