V brněnské tramvaji se s redaktorkou svezl autor průvodce Michal Kašpárek.

V brněnské tramvaji se s redaktorkou svezl autor průvodce Michal Kašpárek. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Je to deformace. Chození do hospody je má práce, říká autor průvodce

  • 4
Kde v Brně najít místa, kde to zrovna žije? Kam zajít na dobrou kávu a která galerie připravuje zajímavý program? Před dvěma lety vydal brněnský rodák a bývalý novinář Michal Kašpárek elektronického Průvodce místy, která nenajdete v průvodcích. Nyní však autor vydává novou verzi.

Kašpárkův průvodce Brnem pro roky 2014–6 už svým názvem napovídá, že i tentokrát se počítá se změnami.

Jak moc je Brno jiné za dva roky, které uplynuly od vydání prvního průvodce?
Třeba z restaurací a kaváren, které jsem doporučoval jako výborné v prvním průvodci, jich pořád stejně dobrých zůstalo jen pár. Na prstech jedné ruky bych to spočítal. To je škoda. Na druhou stranu přibyla spousta nových podniků, které stojí za to nově doporučit. Mění se také spousta drobností, jako třeba jízdné v tramvajích či ceny parkování.

Čtyřkou na Českou

Pravidelný seriál jihomoravské MF DNES. Rozhovor, který se odehráváv tramvaji cestou z brněnského hlavního nádraží na Českou. Tentokrát se s redaktorkou Zuzanou Taušovou svezl Michal Kašpárek, autor nevšedního průvodce.

Proč je průvodce k dostání pouze elektronicky, a ne také v papírové podobě?
Do tištěné podoby se pustit nehodlám. Je to složitější a méně výhodné kvůli tisku a distribuci. E-kniha, která se dá koupit na webu Poznejbrno.cz, mi navíc nabízí možnost posílat lidem aktualizace průvodce, když se něco důležitého změní - tedy v případě, že si ji koupí oficiálně a já jim mohu poslat aktualizované informace e-mailem.

S jakým pocitem chodíte po Brně? Vnímáte ho jako autor průvodce, nebo umíte přepnout a nepřemýšlet třeba nad tím, zda nějaký klub či restaurace stojí za doporučení návštěvníkům města?
Je to veliká deformace, protože jít večer do hospody s kamarády je pro mě vlastně součást práce. A netýká se to jen Brna. I při cestování se na jiná města často dívám očima autora průvodce. Přemýšlím třeba nad tím, jak funguje navigace v dopravě, jaká jsou kde zajímavá místa, a co naopak máme zajímavější my v Brně.

Kromě vydávání průvodce provozujete dlouhodobě také anglickou webovou stránku BrnoNow.com s tipy pro turisty. Nestává se, že si tento web lidé najdou snadněji než oficiální prezentaci Turistického informačního centra, které má s cizojazyčnými verzemi pro turisty dlouhodobě potíže?
Určitě se mi to stává, oficiální prezentace města je sice asi myšlená dobře, často ale vázne na amatérském provedení. Díky svému anglickému webu ovšem dostávám před každou turistickou sezonou několik desítek e-mailů podle jednoho mustru. Šedesátníci či sedmdesátníci, kteří žijí v zahraničí, hledají své kořeny a na mě se obrací s prosbou o radu při pátrání po jejich rodinné historii spjaté s Brnem. Jsou to strašně zajímavé příběhy, protože jsou to třeba potomci brněnských továrníků. Z jejich rodinných archivů tak může vyplynout spousta zajímavého z historie Brna.