Nový hlasatel brněnské MHD Tomáš Peterka (vlevo) se svezl se spolupracovníkem...

Nový hlasatel brněnské MHD Tomáš Peterka (vlevo) se svezl se spolupracovníkem MF DNES Michalem Rapcem. | foto: Marek Osouch

Vsadil se a teď bude hlásit stanice v brněnské MHD. Jsem šalinhudla, říká

  • 2
Kdyby věděli, že nepochází z Brna, možná by tolik hlasů nedostal. Díky anonymnímu hlasování na internetu však lidé rozhodli, že Tomáš Peterka z Náchoda namluví všechna hlášení v brněnské MHD. Nový hlasatel má před sebou natáčení více než dvou tisíc hlášení. Cestující je uslyší od 1. září.

Poprvé si v Brně cvakáte jízdenku?
To ne, v Brně jsem už několikrát byl, ale spíše pracovně na veletrzích. Jezdívám na Mezinárodní strojírenský veletrh nebo také Caravaning, kdysi i na Invex.

Jak se člověk z Náchoda stane hlasem jihomoravské dopravy?
Náhodou. Bývalý kolega z rozhlasu mi poslal odkaz na výběrové řízení dopravního podniku. Vsadili jsme se, že když ho vyhraji, tak mám u něj láhev. Takto přes média můžu oznámit, že ji pořád chci.

Čtyřkou na Českou

Pravidelný seriál jihomoravské MF DNES. Rozhovor, který se odehrává v tramvaji cestou z brněnského hlavního nádraží na Českou. Tentokrát se se spolupracovníkem MF DNES Michalem Rapcem svezl nový hlasatel brněnské MHD Tomáš Peterka.

Sám sebe jako hlasatele zastávek jste pojmenoval dost netypicky.
Jsem šalinhudla. To je taková náchodština, něco jako huhla, ale to se špatně říká, a tak raději hudla.

Už jste někdy něco jako zastávky namlouval?
Dopravní prostředky ještě ne, ale když si pustíte jakoukoliv rozhlasovou stanici, určitě můj hlas někde zaslechnete. Točím reklamy, takže pro kdekoho jsem už byl firemním hlasem. Navíc mám svůj pořad v Českém rozhlase, který se vysílá jak v regionech, tak na dvojce rozhlasu.

Jaké pro vás je slyšet svůj hlas?
Nic nového. Občas mi to dělá radost, když se zaslechnu v nějaké pěkné reklamě. Některé se povedou a to je pak dobrý pocit ze správně odvedené práce. Párkrát jsem se ale i styděl.

Bude v něčem namlouvání zastávek zvláštní?
Specifikem brněnského dopravního podniku je skládání hlášení zastávek z jednotlivých slov, nenahrávají se jako věty. Jak to teď poslouchám (právě zní: „Příští zastávka Česká“– pozn. red.), tak je to namluvené dobře a bude těžké to udělat stejně. Všechna slova musím nahrát vícekrát s různou intonací, aby se dala použít na začátku, uprostřed i na konci věty.

Co pro vás znamená Brno?
Brali se tu moji rodiče. Byl jsem se podívat po různých památkách, po kostelech. Teď jsem se byl poprvé podívat v budově brněnského Českého rozhlasu, což je jedna z nejstarších rozhlasových budov v Česku. Tady je pořád na co koukat. Tohle město nejde „načuchat“ za den, ale člověk by tu musel půl roku žít, aby si ho trošku zažil.

Líbí se vám tady?
Já sem jezdím povětšinou za prací na veletrhy, kde je ovšem výborná atmosféra a člověk se potká s oborovou špičkou. Brno je pěkné město. Rozhodně není předměstím Prahy ani zbytečně složitým nájezdem na D1, jak říkají Pražáci. Použil bych přirovnání k Polsku. Mám tu zemi moc rád, ale mnohem raději než do Varšavy zamířím do Krakova. Je menší, má větší historickou hodnotu a lepší atmosféru. S Brnem je to stejné.