Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Víme, jak na mrtvici. Umíme pomoci do deseti minut, říká neurolog Mikulík

  17:55
Zaměřuje se na cévní mozkové příhody a svými výzkumy hledá metody, jimiž lze zkrátit čas léčby pacienta, aniž by byla ohrožena jeho bezpečnost. Za ideálních podmínek dokáže tým Roberta Mikulíka, jednoho z předních českých neurologů, poskytnout při mrtvici potřebnou pomoc za deset minut.

Přestože se neurolog Robert Mikulík věnuje mnoha výzkumným aktivitám a výuce na Masarykově univerzitě v Brně, stále zůstává lékařem, který slouží i noční směny. Chce totiž zůstat v kontaktu s pacienty a pomáhat jim. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Jak člověk vůbec pozná, že ho postihla mrtvice?
Nejčastější jsou tři příznaky – může mu poklesnout ústní koutek, ochrnout paže a zhoršit se srozumitelnost řeči. Dále se třeba rozostří zrak. Je to náhlá, jednorázová změna, u které na první pohled nepoznáte příčinu. Na rozdíl od srdečního infarktu ale ucpání mozkové cévky nebolí.

U kterých lidí je nejpravděpodobnější, že je mrtvice postihne?
Jsou to hlavně ti starší, nad 65 let. To ale neznamená, že se mladším vyhýbá. Ohroženi jsou hlavně lidé, kteří kouří, mají vysoký cholesterol, hodně solí nebo jsou obézní. V Česku se mrtvička týká i několika stovek dětí ročně. Specifickým případem jsou pak ti mladí lidé, kteří dodržují správnou životosprávu, ale jejich srdeční síně jsou mírně propustné, takže se u nich mísí tepenná a žilní krev. Krevní sraženina se pak může dostat do mozku ze žilního systému, například dolních končetin, a ucpat některou z tepen zásobujících právě mozek.

Co jde s propustností cév dělat?
Žhavou medicínskou novinkou jsou dvě studie, které ukázaly, že uzavření komunikace mezi pravou a levou síní v srdci dokáže zamezit opakování cévní mozkové příhody. Prezentovali je američtí vědci v květnu na konferenci v Praze. Přes tříselnou tepnu se katetrem zavede mezi síně takový deštník, který komunikaci uzavře a krev už nemůže pronikat z žilního do tepenného systému. Dříve se takto ošetřilo pouze několik pacientů ročně, teď díky novým poznatkům už víme, pro koho přesně se tato léčba hodí. Využijeme ji proto častěji.

Jsou v léčbě mrtvice i další nové metody, nebo léčíte „postaru“?
Běžně se léčí tak, že se krevní sraženina, která tepnu ucpe, rozpustí za pomoci léků. Nebo ji můžeme odstranit mechanicky drátkem. Díky pokročilejším zobrazovacím metodám lékaři dokážou říct, která část mozku je kvůli sraženině bez krve a která tím pádem trpí nejvíce a jak moc. To je nová věc, protože my jsme na CT sice viděli, která tepna je uzavřená, ale až teď víme, do které části mozku krev neteče. Dokážeme tak vybrat pacienty, již budou mít prospěch z odstranění sraženiny i v mnohem delším časovém okně od vzniku příhody.

Vy se v Brně mechanickým odstraňováním zabýváte. Co jinde?
Ano, k nám se dostanou pacienti z poloviny jižní Moravy a také z části Vysočiny. Pokud bychom pokročilejší zobrazování zavedli ve všech iktových centrech (speciální oddělení pro léčbu akutních cévních mozkových příhod – pozn. red.) tak, jak ho běžně využíváme u nás, mohli bychom ošetřovat i pacienty, u kterých mrtvice nastala více než před několika hodinami. Léčba by jim mohla pomoci ještě i po 24 hodinách. Problémem je ale kapacita nemocnic a sanitek, musel by se přenastavit systém.

Mozková mrtvice

Při mrtvici krevní sraženina ucpe cévu a nepustí krev dál. Terapie cévních mozkových příhod se soustředí na odstranění sraženiny. Lékaři ji buď rozpustí léky (tzv. trombolýzou), nebo ji odeberou mechanicky drátkem (tzv. katetrem). Druhý způsob je náročnější na provedení, ale odstraní i větší sraženiny, které léky nerozpustí. Využívá se hojněji od roku 2015. Při mrtvici je zásadní rychlost léčby, každou minutu totiž odumírají dva miliony mozkových buněk.

Když je ale pacient dlouho bez pomoci, část mozku mu přece odumře.
Rychlost, s jakou začneme člověka léčit, je klíčová. Na tom, jak rychle bude vyšetřen a léčen, hodně pracujeme. Dříve se pacient převážel mezi různými částmi nemocnice, čímž se promrhala spousta času. V roce 2011 mohl dostat léky i za 75 minut, dnes to v ideálním případě zvládneme za deset.

V čem se změnil přístup?
Lékaři jsou rychlejší. Ale hlavně teď pacienta přivezou záchranáři rovnou na CT, kde se už dělají všechna další nutná vyšetření. Nikam se nepřeváží, nemrhá se časem. Díky výzkumům a datům, jež z nich máme, jsme chytřejší a můžeme se poučit, jak pacienta léčit rychleji a stejně bezpečně.

Funguje to tak ve všech nemocnicích?
Odborná společnost, tedy Cerebrovaskulární sekce České neurologické společnosti, pracuje na optimálním nastavení systémů. A také na tom, aby všechno fungovalo všude. V Česku jsou nemocnice, u nichž je průměrná doba ošetření pacienta kolem 25 minut, jiné ale mají i dvojnásobek. Data sbíráme od všech nemocnic každý měsíc a zveřejňujeme je. Ne proto, že bychom je chtěli nějak trestat, ale aby bylo možné se srovnávat a zdokonalovat.

Čím jsou způsobeny rozdíly?
Může to být velikostí nemocnice nebo také tím, v jakých jsou oblastech. Fakultní nemocnice mají samozřejmě jiné spektrum pacientů a je jich tam více. Data jsou v různých měsících různá, ale celkově se časy výrazně zkracují všude.

Dokážete srovnat situaci v České republice a v zahraničí?
Jsme na jednom z nejpřednějších míst, co se léčby cévních příhod týče. Světový průměr ošetření je asi jedna hodina. Takže i ty nemocnice s nejhoršími časy u nás jsou stále pod světovým průměrem. Máme 44 iktových center, kde jsou pacienti léčeni. Převoz lidí je korigovaný, lékařské týmy zaznamenávají velké pokroky. Situace v ostatních zemích je mnohem horší, i co se týká pacientů, jimž lékaři mohou pomoc poskytnout. Pokud si u nás člověk zavolá záchranku, je obrovská šance, že bude správně léčen a vyléčen. V některých zemích však ani ke správné léčbě nemusí dojít.

Jak se liší brněnské iktové centrum od ostatních?
Existuje zde velká výzkumná jednotka, tedy Mezinárodní centrum klinického výzkumu ICRC. Jako s jednou z aktivit jsme v roce 2012 začali se simulačním vzděláváním. Ve speciálních prostorách učíme lékařské týmy z českých nemocnic, ale i jednotlivé lékaře ze zahraničí, jak být rychlejší a lepší v ošetření pacienta. Už jsme takhle proškolili 120 doktorů a sester z českých nemocnic, Slovenska či Ukrajiny.

Jak přesně školení vypadá?
Lékařům přivezeme člověka, který přesně ví, jak má pacienta hrát. Lékařský tým i se sestřičkou se o něj pak stará, udělají mu CT a vyhodnotí, jaký bude další postup. Cvičí se především rychlost a správné zacházení s pacientem. V druhé místnosti je lektor, jenž dění ve vedlejších prostorách sleduje na kamerách a poté lékařský tým školí.

Kolik takových simulačních center existuje?
V Evropě jen německé a italské, která aplikují simulační vzdělávání v léčbě mrtvice. Je to totiž dost náročná metoda, jak se něco naučit. Ale její efektivita je obrovská. Když si můžete něco vyzkoušet a zažít, mnohem více vám to dá. Evropská organizace zabývající se cévními příhodami se snaží, aby takových simulačních center bylo víc. My jsme členy komise, která má tento způsob výuky šířit.

  • Nejčtenější

Plánovaný podzemní tunel na D43 v Brně má být zkrácený, starostové protestují

19. dubna 2024  6:05

Chystaná podzemní trasa dlouho slibované silnice je v dokumentech zkrácená i přes původní sliby....

Nehodu autobusů se 76 zraněnými způsobil zesnulý řidič. Jel příliš rychle

15. dubna 2024  14:16

Policisté uzavřeli tragický případ srážky autobusů, při níž se loni v létě na dálnici D2 u Brna...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hasiči odstřelili trhavinou vysoký strom, výjimečný postup uzavřel silnici

12. dubna 2024  16:32

Místo běžného řezání pilou odstřel pomocí trhaviny. Výjimečný postup při likvidaci velkého...

Tisíce drobných orchidejí zdobí kopec u Znojma, letos kvetou o měsíc dřív

18. dubna 2024  16:44

Populace orchideje vstavač kukačka kolem Cínové hory u Znojma, která je největší v Česku a unikátní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zábranský: Uděláme maximum, aby se Vsetín cítil jako doma a oslavil postup

13. dubna 2024  10:45

Ačkoliv hokejisté brněnské Komety z extraligového play off vypadli již před časem, přísun zápasů s...

Kolekci z modrotisku vyzdvihl Vogue, studentky zaujaly precizností šití

20. dubna 2024  10:37

Triumf v loňském ročníku Národní ceny za studentský design, k tomu zmínka ve Vogue, tedy...

Pro čtrnáctý titul za sebou, pro 303. výhru v řadě. Anebo USK zaskočí Žabiny?

20. dubna 2024  5:58

Basketbalistky ZVVZ USK Praha zaútočí čerstvě po zisku bronzových medailí v Eurolize na 18. český...

Královopolanky dominovaly v Hradci Králové. Jedna výhra je dělí od bronzu

19. dubna 2024  19:27

Basketbalistky KP TANY Brno dělí už jen jedno vítězství od ligového bronzu. Sokol Hradec Králové...

Na konopném festivalu radí, jak docílit špičkové úrody. Nabízí pivo i sazenice

19. dubna 2024  18:48

Ochutnat konopné pivo nebo si naklonovat svůj CBD řízek mohou návštěvníci na třídenním tematickém...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...