"Jsem hráč, ne trenér," říká nová tvář brněnské ODS Aleš Musil.

"Jsem hráč, ne trenér," říká nová tvář brněnské ODS Aleš Musil. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Nemám chuť se ukájet jako poradce ministrů, říká nová tvář ODS v Brně

  • 1
Redakci MF DNES poskytl exkluzivní rozhovor dlouholetý nestraník a vysoce postavený úředník Evopské komise Aleš Musil, který se nedávno stal předsedou oblastního sdružení ODS Brno-jih. A chvíli poté zasedl v dozorčí radě Povodí Moravy - státního podniku se 700milionovým rozpočtem a baště právě občanských demokratů.

Proč se vysoce postavený bruselský úředník rozhodne stát předsedou místního sdružení ODS na Brně-jih?
V Bruselu už jsem něco dokázal a v Česku nemám potřebu se ukájet ve vyšších sférách a třeba radit ministrům. Mám kolegy, kteří pěšky chodí na pouť do Santiaga de Compostely. Já bych tam nedošel. Má Compostela je tohle. V Česku jsem šest let nežil. Pro mě nějaké rozlišování na střed nebo jih nehraje takovou roli. Ale v tomto místním sdružení mám pár kamarádů, kteří mě oslovili. Například Lukáše Boulu. Jsou to mladí lidé, kteří chtěli dělat s entuziasmem politiku. Vzhledem k náladě, která teď ve straně panuje, je to úžasné. Pro mě je začít odspodu jediná smysluplná cesta, jak začít něco v Česku měnit.

Nahradil jste dlouholetého předsedu Radomíra Jonáše, který je spojený s kauzou Jalta. Pořád vám ale dělá místopředsedu. Podpořil vás?
Kontroverznost Radka Jonáše si všichni uvědomujeme. Myslím, že on sám byl za můj příchod rád. Pochopil, že není přínosem, protože jméno Jonáš rovná se Jalta. Samozřejmě to komplikovalo práci ostatním členům místního sdružení. Ale rozhodně to nejsou nějací bílí koně, kteří zvolí toho, na koho se ukáže. Musel jsem si to odpracovat. Hostem na radách jsem byl od loňského září. Moje nabídka je jasná.

A to?
Svými zkušenostmi chci pomoct straně, kterou vidím jako jedinou alternativu vůči ČSSD a KSČM. Znám Brno-jih z dob předrevolučních, kdy Komárov a Heršpice byly komunistická bašta. Dodnes to tu má pravice těžké. Zároveň si ale neříkám o teplé místečko v české veřejné správě. Nechci být starostou Brna-jih, brněnským primátorem, ani poslancem. Jsem trenér, ne hráč. Do Brna bych stejně jezdil za rodinou, takhle o pátcích a víkendech můžu ještě s něčím pomoct.

Říkáte české veřejné správě. Není tohle ale ideální startovací pozice do Evropského parlamentu?
Nikdo mi to nenabídl. Kdyby taková nabídka přišla, zamyslel bych se nad ní. S europoslanci jednám a je to zajímavé skloubení odbornosti s politikou. Já už ale v Bruselu jsem. Jsem tam v pozici na dobu neurčitou, která je daleko jistější než pětiletý mandát.

S předsedou brněnské ODS a ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem jste spolužáci z gymnázia na třídě Kapitána Jaroše. Radil jste se s ním o vstupu do ODS?
Naše kroky se rozešly v prvním ročníku na vysoké škole, když jsem odešel do Prahy. Od té doby jsme se jen občas potkávali profesně, třeba v komisi pro cenné papíry. Rozhodně to není tak, že by v brněnské ODS bouchl do stolu a nadiktoval jméno Musil. To by ani nešlo. Od doby, kdy jsem ve straně, jsme se potkali pouze dvakrát. Naposledy jsme řešili, zda by Václav Klaus měl kandidovat na europoslance. Shodli jsme se, že dostat ho zpátky na loď by mnoho členů ODS přivítalo. Řada z nich má podobné názory na Evropskou unii jako on.

Čím se zabýváte v Bruselu?
Pracuji v generálním ředitelství pro hospodářskou soutěž. Mám na starosti vypracování strategií v oblasti zneužívání dominantního postavení. Především se věnujeme přípravě nových legislativních návrhů. Ale nemám na starosti jednotlivé případy firem. Nic nevyšetřuji nebo nehodnotím.

Takže to, že od začátku dubna sedíte v dozorčí radě Povodí Moravy nevidíte jako střet zájmů?
Máme etický kodex a veškeré kroky, které v Česku činím, jsou v souladu s ním. Velmi pečlivě si to hlídám.

Kdo je Aleš Musil

  • Narodil se narodil v Brně v roce 1966
  • Absolvoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy a College of Europe v Brugách
  • Pracoval jako ředitel zastoupení banky BNP Paribas či právník Microsoftu
  • Dnes žije v Bruselu a pracuje v antimonopolním úřadu Evropské komise
  • Do ODS vstoupil loni v září
  • Předsedou sdružení Brno-jih se stal po rezignaci Radomíra Jonáše, bývalého náměstka primátora známého jako nejsilnější zastánce kontroverzní směny pasáže Jalta za městské domy. Ten mu nyní dělá zástupce.
  • Od dubna zasedl v dozorčí radě Povodí Moravy.

Jak jste se v dozorčí radě státní firmy ocitl?
Brusel je velká vesnice, kde Češi drží pospolu. Vím od nich, jakým problémem je čerpání evropských dotací. A Povodí Moravy evropské peníze třeba na protipovodňové aktivity či ekologické projekty potřebuje. Nabídl jsem se po jednání s generálním ředitelem Radimem Světlíkem a ministerstvo zemědělství mě jmenovalo. Znám evropské prostředí. Když bude mít Povodí nějaký problém, rád se ho ujmu. Funkce je neplacená. Není to teplé místečko.

Z pozice člena dozorčí rady, kde je teď včetně vás pět z devíti členů z ODS, ale máte možnost spoluovlivňovat, jak se bude nakládat se 700milionovým rozpočtem...
Já rozhodně neplánuji řešit nějaké "majetkové přesuny". Ani jednoho z členů dozorčí rady neznám. A pokud jsou tam někteří nanominováni nikoliv jako odborníci, ale pouze proto, že zastávají nějakou silnou pozici v regionu, nemají tam co dělat. Nemyslím si, že by třeba předseda dozorčí rady nutně musel být z ODS. Za Jiřím Hosem velkou odbornou práci nevidím.

Vláda ODS udělala nepopulární kroky, které mají výrazný dopad i na preference na komunální úrovni. Myslíte si, že se vám přesto povede ve vaší nové roli uspět?
Pokud půjdou do voleb lidé, kteří na jihu žijí a mají za sebou pozitivní věci nebo alespoň vize, volič od průšvihů na celostátní úrovni nakonec odhlédne. Když se nám ve volbách podaří získat aspoň třicet procent, budu spokojený a třeba se vrátím zpátky do Bruselu.