Brněnský primátor Petr Vokřál hovořil s novináři o probíhající koaliční krizi.

Brněnský primátor Petr Vokřál hovořil s novináři o probíhající koaliční krizi. | foto: Marie Stránská, MAFRA

V městských firmách jsou pořád trafiky pro politiky, kritizuje Vokřál

  • 21
Brněnské magistrátní koalici kvůli sporům mezi ANO a KDU-ČSL opět hrozí rozpad. Podle primátora Petra Vokřála (ANO) tkví hlavní problém v tom, že se koaličním partnerům nedaří shodnout na změně správy městských firem, kterými ročně proteče na 10 miliard korun.

První větší krizi řešila koalice v Brně už loni na podzim. Tehdy kvůli pomalé přípravě holdingu městských firem hnutí ANO připravilo o post dokonce svého vlastního radního Tomáše Kratochvíla.

Ani po šesti měsísích od té doby se ale správa městkých firem výrazněji nezměnila. A primátor Vokřál v úterý MF DNES potvrdil, že si dokáže představit uzavření nové koalice se sociální demokracií. Protože koaliční lidovci přeměnu brzdí.

Je tady pořád tendence udržet staré pořádky. To znamená nechat všechny politiky v představenstvech a tvrdit o nich, že jsou odborníky. Já tvrdím, že odborníky nejsou,“ řekl ve středu primátor v rozhovoru s novináři.

V čem se nynější situace liší proti té před šesti měsíci?
My jsme na podzim řešili problém uvnitř hnutí. Ten byl vyvolán neplněním věcí, které jsme přislíbili. Z toho důvodu bylo naší prioritou koalici udržet. A tato priorita zůstává stále. Nicméně po tom půl roce, kdy jsme se snažili posunout věci dál, se toho moc nezměnilo.

Co je hlavním jádrem sporu mezi ANO a KDU-ČSL?
Hlavní jádro sporu je v naplňování řízení společností. My chceme odpolitizovat představenstva. Zrušit pár trafik a začít společnosti řídit efektivně. Já se domnívám, že tyto firmy mají obrovský potenciál v úsporách, které jsme potom schopni vložit do sportu, do kultury, do školství, sociální sféry. A nemluvíme o milionech, mluvíme tu o desítkách milionů korun. Je tady pořád tendence udržet staré pořádky. To znamená nechat všechny politiky v představenstvech a tvrdit o nich, že jsou odborníky. Já tvrdím, že odborníky nejsou. Samozřejmě máme v představenstvech také naše lidi. Nemůžeme ztratit kontrolu nad tím, co se ve firmách děje. Ale v okamžiku, kdybychom došli ke shodě, trafiky i našim lidem velmi rychle zrušíme a půjdeme cestou profesionálního řízení.

Sociální demokracie, s níž nyní jednáte, je tyto staré pořádky ochotná měnit?
Je příliš brzo tvrdit, že vypovídáme jednu a uzavíráme druhou koaliční smlouvu. Tak to není. Hledáme takového partnera, se kterým bude možné se o systematickém řízení firem bavit. Na jedné straně jsme slíbili, že budeme šetřit. Na straně druhé, že investujeme do celé řady věcí. A nejde investovat do Janáčkova kulturního centra nebo do fotbalového stadionu bez toho, aniž bychom dokázali finanční prostředky generovat.

Kromě lidovců řešíte neshody i se Stranou zelených. O co se jedná?
Se Stranou zelených si musíme vyjasnit některé věci. Hlasování na zastupitelstvu je někdy až komediální. Pro mě je to dlouhodobě neúnosné. Zelení mají dnes čtyři členy v zastupitelstvu. Otázkou je, zda můžeme mluvit o podpoře čtyř hlasů. To si s nimi musíme taky vyjasnit. Protože pokud by formát měl zůstat, musíme mít opravdu jistotu, že se můžeme opřít o těch 30 hlasů, které dnes koalice má.

Je tedy pravděpodobné, že vznikne nová koalice?
Budeme teď jednat s KDU-ČSL. Stávající koalice je stále platná, nikdo koaliční smlouvu nevypověděl. Třeba najdeme shodu s lidovci a budeme pokračovat ve stejném formátu. Nebo budeme jednat o novém formátu. To ukáže čas. Nechceme dělat žádná překotná rozhodnutí, která by ohrozila stabilitu koalice a fungování úřadu.