Premiér Jiří Rusnok sehnal devátého ministra do své vlády, ve středu odpoledne

Premiér Jiří Rusnok sehnal devátého ministra do své vlády, ve středu odpoledne přijal nabídku na post ministra pro místní rozvoj kyjovský starosta František Lukl. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

V Praze nevydržím. Chci se vrátit do Kyjova, ujišťuje ministr Lukl

  • 0
Po osmi letech od svého zvolení starostou Kyjova odchází František Lukl do jiné funkce. Ve vládě Jiřího Rusnoka se stane ministrem pro místní rozvoj. Do čela svého rodného města se však chce vrátit.

Nabídku ministerského křesla dostal František Lukl od Jiřího Rusnoka v pondělí. Ale už v pátek tušil, že se něco děje.

"Přijal jsem hovor z neznámého čísla a on to byl Jiří Rusnok, který mě zval do Prahy, že by se mnou v pondělí chtěl něco probrat," popisuje starosta Kyjova Lukl hektické události posledních dní.

Na nabídku Jiřího Rusnoka jste po dvou dnech přemýšlení kývl. Co na to říkají vaši blízcí?
Mým nejbližším rodinným příslušníkem je babička, která má skoro devadesát roků, ale pořád jí to myslí a je pro mě studnicí vědomostí a inspirace. S mojí novou funkcí se sice moc neztotožňuje, ale podporuje mě. Probíral jsem to samozřejmě i s přítelkyní, ani ta z toho moc nadšená není, ale i od ní cítím velkou podporu.

Kdo je František Lukl

Narodil se 30. října 1977 v Kyjově. V roce 2001 absolvoval Právnickou fakultu Masarykovy univerzity. Po škole nastoupil jako právník okresního úřadu v Hodoníně.

V roce 2003 se stal vedoucím kanceláře starosty Kyjova Jana Letochy. V roce 2005 byl zvolen starostou, od té doby si funkci udržel.

Není členem žádné politické strany, do obecního zastupitelstva kandidoval za sdružení nezávislých kandidátů Sedmadvacítka nezávislých.

Loni jako lídr Sdružení nestraníků neúspěšně usiloval o funkci jihomoravského hejtmana. Je jedním z místopředsedů Svazu měst a obcí.

Na co se na ministerstvu chcete zaměřit?
Chtěl bych využít zkušeností z místa starosty i z pozice místopředsedy Svazu měst a obcí ČR. Mám za sebou úzkou spolupráci právě s ministerstvem pro místní rozvoj, které je stěžejní pro naplňování požadavků měst a obcí. Nejpalčivějším úkolem pro ministerstvo je nyní příprava nového programového období pro čerpání fondů Evropské unie. Řeší se také reforma veřejné správy a myslím si, že není na pořadu dne žádná další významná změna týkající se obcí, například rušení části stavebních úřadů.

V minulosti jste prohlásil, že ve vysoké politice byste trpěl. Teď do ní vstupujete. Chcete v Praze zůstat natrvalo?
Dlouhodobé působení v Praze si nedovedu představit. Věřím, že vláda získá důvěru a bude do řádných voleb vládnout. Pak se chci vrátit do křesla starosty Kyjova.

Z této funkce jste ani zatím nerezignoval, že?
Zatím si beru neplacené volno a budeme řešit, jak postupovat dál. Kyjov bude v době prázdnin řídit můj statutární zástupce, tedy místostarosta Antonín Kuchař. Město není zadlužené, nejsou tu žádné problémy. Dobrá firma nepozná, pokud na krátkou dobu nemá šéfa. Z dlouhodobého hlediska je to ovšem neúnosné, Kyjov si zaslouží starostu na plný úvazek. Na 2. září je proto naplánováno zasedání zastupitelstva, které by mělo volit nového starostu.

Příští rok jsou sice komunální volby, není však jisté, zda bude vláda Jiřího Rusnoka tak dlouho u moci. Počítáte tedy s tím, že vašeho nástupce budou zastupitelé volit jaksi na dobu určitou?
Ano, v tomto duchu už nyní vedu jednání s kolegy.

O vládě Jiřího Rusnoka se mluví i jako o vládě přátel Miloše Zemana. Nebojíte se, že vám jako nestraníkovi může toto angažmá uškodit?
Mohu říci, že pana prezidenta jsem osobně viděl dvakrát a vždy pouze pracovně. Rozhodně tedy nejsem jeho přítel ani kamarád. Určitě to nevnímám tak, že by mě to mohlo poškodit. Myslím si, že vždy záleží na tom, co udělá ten konkrétní člověk, a ne na tom, jakou obecnou nálepku dostane kolektivní orgán.