Oční lékařka Věra Kalandrová.

Oční lékařka Věra Kalandrová. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Špatné oči ze zářivek? Je to mýtus, tvrdí primářka očního oddělení

  • 0
Primářka brněnské oční kliniky Lexum Věra Kalandrová má za sebou více než dvacet tisíc operací zraku. Pomáhá lidem s krátkozrakostí i šedým zákalem. Někteří pacienti po ní požadují, aby jim do oka vsunula zlatý flitr, protože v něm chtějí větší jiskru.

„Dnešní senioři mají mnohem vyšší požadavky na ostrost zraku. Co dříve bylo přijatelné, dnes, kdy se koukají do počítače, mají tablety a chtějí se dívat na televizi, nevyhovuje,“ upozorňuje Kalandrová.

Mezi lidmi se traduje, že číst si v šeru nebo moc koukat do počítače je cesta k tlustým brýlím. Když se tomu budu vyhýbat, obejdu se bez vašich operací?
Dlouho se zkoumá, jak to vlastně je. Na krátkozrakost existuje spousta teorií, ale žádná ji nevysvětluje úplně. Velkou roli tam hraje dědičnost po rodičích. Pořád ale nevíme, proč se taková vada rozvine po tom, co oko už růst přestane. Když k nám přicházejí pacienti se šedým zákalem, říkají, že to určitě mají ze zářivek v práci. Je to sice nepříjemné světlo, kdy má člověk horší ostrost vidění, což unaví oči, ale nezhorší vidění. To platí i pro čtení za šera.

Když už nějakou vadu mají, zvyšuje se zájem Brňanů o to, dobře vidět?
Například operací šedého zákalu každý rok přibývá. I proto, že je to záležitost vyššího věku a lidský život se prodlužuje. V minulosti ne každý operaci chtěl, protože ne každému horší vidění vadilo. Dnešní senioři mají ale mnohem vyšší požadavky na zrakovou ostrost. Co dříve bylo přijatelné, dnes, kdy se koukají do počítače, mají tablety a chtějí se dívat na televizi, nevyhovuje. Řada lidí k nám přichází z optiky. Lidé si často myslí, že jen mají špatné brýle, a zkušený optometr jim pak odhalí šedý zákal. Čočka je zvláštní orgán, který se s věkem mění. Přibývají pořád další a další vrstvy a čočka se zahušťuje.

Zažíváte i nápor požadavků na laserové operace?
Mnozí mladí lidé nechtějí nosit brýle do dálky. Dají se nahradit kontaktními čočkami. Ale i když jsou dnes kvalitní, přísun kyslíku pro oko je přeci jenom omezený. Spousta léků, které se dnes užívají, například léky proti alergiím, antidepresiva, antikoncepce, snižují slzivost oka. Proto oko pak čočky hůře snáší a je třeba kapat umělé slzy. Když se navíc lidé o čočky dobře nestarají, hrozí infekce oka. Proto nakonec řada lidí volí laser. Laserové operace jsou oblíbenější i kvůli kultu mladistvého vzhledu, do kterého brýle tolik nezapadají.

Pacient si na dvacet minut lehne na operační sál pod laser a domů už odchází bez dioptrií. Jak složitá operace je to však pro lékaře?
Z počátečních velkých zákroků, kdy se dělalo jedno oko a až za nějakou dobu druhé, se laserové zákroky vypracovaly k tak vysoké bezpečnosti, že se dnes dělají obě oči zároveň. Přístroje, pomocí kterých operace provádíme, prošly obrovským vývojem. Dnes jsou velmi šetrné. Zvládnou napravit i vysoké dioptrie. Máme několik metod, díky kterým jde přesně spočítat operaci pacientovi přímo na míru. Už druhý den přichází na kontrolu a vidí skvěle. Princip operace je, že laser sníží zakřivení rohovky. Z povrchu oka se odklopí tenoučká lamela a teprve pod ní se zakřivení rohovky upraví. Lamela se pak vrátí zpět. Tím pádem je hojení velmi rychlé a není to bolestivé.

Po očních lékařích ale lidé nechtějí jen lepší zrak. V nabídce klinik jsou například i zlaté flitry...
Říkám si, že lidé občas už nevědí co by. Jde o kousíček zlata, který se zasune pod spojivku. Když světlo zasvítí do oka, leskne se. Je sice dobré mít jiskru v oku, ale nemůžu říct, že bych po tom zrovna já toužila. Ale je to neškodný zákrok. Když ho někdo chce, proč ne.

Věra Kalandrová

  • od září je primářkou brněnské oční kliniky Lexum
  • na začátku své kariéry působila jako odborná asistentka na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity na katedře anatomie a posléze na katedře farmakologie.
  • v roce 1995 nastoupila na oční oddělení NsP Koliště Brno, poté působila na očním oddělení Vojenské nemocnice Brno
  • v letech 2008 až 2015 byla primářkou Oční kliniky NeoVize.

Jak je na tom české oční lékařství v mezinárodním srovnání?
Zrovna jsem se vrátila z evropského kongresu refrakční a kataraktové chirurgie. Můžu tak říct, že jsme na špici. Máme nejnovější technologie a výsledky, které tam přednášející prezentovali, máme také. Už před revolucí jsme zdravotnictví měli výborné. Nebyly dostupné technologie, ale vždycky jsme měli šikovné lékaře, kteří si uměli poradit. Když pak přišly technologie, dostali jsme se okamžitě na špičku.

Jak pečovat o zrak? Klišé říká, že je důležité jíst mrkev. Jaká je realita?
Není nutné jíst tuny mrkve. Stačí zdravý životní styl. Příliš se mezi lidmi neví, že zraku škodí kouření, které zvedá pravděpodobnost poškození sítnice s věkem. Hodně velkou roli hraje genetika. Když to mají rodiče, budou to mít s větší pravděpodobností děti. Zásadní věc je nemít oční úraz. Ty bývají devastující, proto je třeba si oči chránit.