Ředitel brněnského Hotel International Radim Bartoněk pracuje ve podniku už 28...

Ředitel brněnského Hotel International Radim Bartoněk pracuje ve podniku už 28 let. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Čas fialových sak a kasin už je pryč, říká šéf hotelu International

  • 13
Je to místo předvolebních zákulisních schůzek politiků v Brně. Ale taky místo, kde přespávala britská královna. Hotel International. Jeho šéf Radim Bartoněk tu pracuje už 28 let, šest let hotel řídí. Za tu dobu tu pobýval třeba francouzský herec Pierre Richard, "pravoslavný papež" Bartoloměj či anglický spisovatel Simon Mawer.

Nebo tu měli hned patnáct prezidentů zemí střední a východní Evropy najednou. S Internationalem je Bartoňkův život ale spjatý mnohem delší dobu. Osmadvacet let.

Hotel a jeho šéf

Čtyřhvězdičkový hotel International v brněnské Husově ulici byl dokončen v roce 1962.
Dnes nabízí 234 pokojů, tři restaurace nebo wellness centrum.
Hotel nedávno prošel rekonstrukcí.

Radim Bartoněk začínal jako zaměstnanec Veletrhů Brno.
V hotelu International pracuje jeho dnes dvaapadesátiletý šéf už od roku 1985.
Nastupoval na post právníka, šest let už ale dělá ředitele.

Jak jste viděl svůj hotel, když jste před osmadvaceti lety nastupoval?
Hotel International vždy v Brně trochu čněl. A část Brňanů se sem vlastně ostýchá chodit stále. Čekají, že tu máme horentní ceny nebo že jsme jen pro cizince. Přitom třeba jídlo v některé z našich restaurací si dají za srovnatelné peníze jako jinde ve městě. Když jsem sem nastupoval, viděl jsem to podobně. Stále se musíme snažit, abychom nepůsobili neústupně. Teď třeba připravujeme velkou zahrádku restaurace Lucullus, která hotel více otevře směrem k městu.

Poznáte podle počtu zaplněných pokojů v hotelu, v jaké je Česko ekonomické kondici?
Určitě. Na přelomu roku 2008 a 2009 počet hostů poklesl o deset nebo patnáct procent. Od té doby se snažíme vyšplhat zpět. Ostatní kvůli ekonomické krizi mnohdy začali šetřit, my jsme se rozhodli jít proti proudu. Investujeme. Za těch uplynulých pět let se nám podařilo zrenovovat skoro celý hotel. Vybudovali jsme takzvané exekutivní patro – 17 více než čtyřicetimetrových pokojů v nejvyšším standardu a prezidentské apartmá. Už v něm spali jak prezident Klaus, tak prezident Zeman. Vloni jsme zase přebudovali celou vstupní halu, vytvořili nové restaurace. Dostat hotel z roku 1958, kdy byl postavený, do 21. století bylo nesmírně obtížné.

Ve světě jsou ty nejlepší restaurace mnohdy hotelové. V Česku to ale neplatí...
Znám jedinou pražskou hotelovou restauraci – v pražském Alcronu. Má michelinskou hvězdu. Ve světě ty hotely stojí na hlavních bulvárech Paříže, New Yorku, Londýně. Trošku jiná liga. Ale na kvalitní kuchyni si zakládáme. Máme i velký catering. Vařili jsme papeži, když navštívil jižní Moravu, nebo při setkání středoevropských prezidentů. Letos jsme živili zase mistrovství světa v biatlonu v Novém Městě na Moravě. Dvacet dní jsme vařili pro dva a půl tisíce lidí denně. Ve stanech na sněhu.

V Internationalu jsou restaurace hned tři. Je důležité, aby se vedle pokojů měli lidé kde setkávat, dobře jíst?
Jsme vedle obchodního soudu, takže sem chodí advokáti. Připravují se na jednání. Podnikatelé tady schůzují. Za poslední týden tu jednala ČSSD, ANO, Karel Schwarzenberg s TOP 09. Někdy se tu cítím trošku jako v zákulisí parlamentu. Ale chodí sem vlastně všichni podstatní z Brna a známe se všichni. Brno je příliš malé na to, abychom se neznali. Říkám tomu jihomoravský folklor. A pro hotel je zásadní být důležitým středobodem setkání. Ne jen místem pro přespání.

Máte vyzkoumané, kdo je dnes váš klasický hotelový host?
Manažer středního a vyššího vedení nadnárodních firem, které mají v Brně své pobočky. Přespí u nás jeden až dva dny v týdnu. Cíleně vyřeší svoje věci a přesune se do další pobočky firmy v jiném městě.

Bývalo to tak vždy?
Divoké doby fialových sak, žlutých bot či červených ponožek jsou pryč. Peníze se v 90. letech snadněji vydělávaly a tím pádem i lehčeji utrácely. Navíc jsme v hotelu do roku 2005 měli kasino. Takoví hosté si pak poroučeli třeba velká kvanta kaviáru a proudy francouzského šampaňského. Nebo chtěli jahody v lednu. Dnes to možná vypadá normálně, ale v roce 1993 v tu dobu byly jahody maximálně z konzervy. Postupem let jsme ale cíleně přílákali jinou klientelu. Jsme za to rádi, protože obchodníci se k nám vracejí. Za dobré služby zůstávají věrní.

Máte pro ně čtyři hvězdičky. Jak se udělují?
Česko je součástí evropské aliance, kde je už asi patnáct zemí. Hvězdičky mají velmi podrobně daná pravidla – velikost koupelny, osvětlení, materiály, bezpečnost hotelu. Vše kontrolují inspektoři Asociace hotelů a restaurací. I v Brně je ale spousta hotelů, které si prostě hvězdičky udělí samy. Zabránit jim v tom nikdo nemůže. Ale chytrý zákazník ví, jak to je. Nenechá se ošálit.

Za kolik se u vás ubytuje?
Máme tři kategorie pokojů. Nejnižší ceníková cena je 3 900 korun. Reálné ceny jsou ale jiné. Ubytování se dnes prodává podobně jako letenky. Podle sezony nebo akcí se cena hýbe. Vše se rezervuje přes internet. Na recepci drnčí telefon s objednávkou možná ve třech případech ze sta. I proto jsou velice důležité i webové stránky hotelu.

A pomáhají vám některé akce v Brně?
Jediná akce, u níž dnes na obsazenosti hotelu poznáme, že se koná, je MotoGP. Pro Brno je to mimořádná reklama. Dostane se na okamžik v roce do světových médií. Zato veletržních hostů je méně než dříve. Je vidět, že vystavovatelé ubyli. Část z nich navíc už má blízko vybudované své pobočky, takže dojíždějí. Ale částečně to vynahrazují průmyslové zóny, které se kolem Brna rozrůstají. Třeba jednou budeme centrem vědy, výzkumu, lékařství.

Má Brno šanci více zaujmout v turismu?
Brno je kostnice, hrad Špilberk a oběd na cestě mezi Prahou, Vídní, Budapeští. Dnes turista nemá důvod v Brně zůstávat déle než den a půl. Udělat z Brna město, kde by se turistům vyplatilo několik dní přespávat, by stálo tolik peněz, že je to neekonomické. To ale neznamená, že se nemůžeme snažit mít čistější město, lepší služby, upravenější parky. A samozřejmě i spravené nádraží nebo dálnici na Vídeň.

Co děláte, když si chcete od všeho plánování odpočinout?
Třeba golfu jsem v žádném případě nepropadl. Nepatřím mezi ty, kteří se ve dvě hodiny odpoledne dívají na hodinky a jestli neprší, pak mizí na hřiště. Já jsem místo toho v hotelu. (úsměv) Když si chci odpočinout, zase cestuji po hotelích a dívám se, jak to dělají jinde. Naposledy jsem byl třeba na lodi na Korsice. Jak jinak poznat konkurenci než se u ní nechat ubytovat?