ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Naštvaní politici rozdělili stranu, v Hodoníně tak existují dvě ČSSD

  • 3
Na jihomoravském krajském úřadě mají už druhé volební období sociální demokraté vedení pevně v rukou. Jenže na okresní úrovni je situace mnohdy jiná. Například v Hodoníně má kvůli neshodám ČSSD hned dvě organizace. Svojí rozpolceností si pohřbívají naději na účast ve vládnoucí koalici.

Přitom sociální demokraté měli v Hodoníně na tamní radnici významný vliv. Od té doby se jim sice podařilo několikrát dostat do vedení, jenže oranžová vláda trvala jen několik měsíců. A naděje, že vše spraví podzimní komunální volby, pohasla hned po vyhlášení výsledků (více o výsledcích voleb v jihomoravských městech čtěte zde).

Nepodařilo se jim ani vyjednat místa v radě. Hodonínští sociální demokraté se nyní snaží znovu nadechnout a získat na svoji stranu ztracené voliče.

Ovšem způsob, který zvolili, znovu upozorňuje na jejich vnitrostranické hádky. Skupina nespokojených sociálních demokratů se odtrhla od původní místní organizace a založila si novou. Zároveň funguje i ta původní, v jejímž čele stojí neúspěšný volební lídr Roman Sedlačík. Organizace budou mít každá svou spádovou oblast.

„Sedlačík prezentoval názory jako stanoviska místní organizace, aniž bychom je ve skutečnosti schválili. Nesouhlasili jsme například s připojením ke stížnosti na neplatnost voleb. Kvůli tomu jsme v zastupitelstvu přišli o jeden mandát,“ vysvětlil Pavel Benovič, proč přibližně polovina sociálních demokratů opustila místní organizaci.

Dvě organizace v jednom městě jsou možné, zní z krajské ČSSD

Právě Benovič se stal šéfem nové hodonínské buňky. Přidali se k němu i další hodonínští zastupitelé Jiří Janda, Jiří Mráka i Josef Běloch. Poslední zastupitel Sedlačík tak zůstal osamocený. Když se snažila redakce získat jeho vyjádření, poslal SMS zprávu, že je na pracovní cestě v zahraničí.

Janda věří, že díky nové organizaci získají sociální demokraté v komunálních volbách v roce 2018 přízeň voličů. Jako krajský zastupitel zároveň informoval o situaci v Hodoníně spolustraníka a jihomoravského hejtmana Michala Haška. „Věřím, že nová organizace bude ku prospěchu ČSSD,“ uvedl Hašek.

Předseda krajského výkonného výboru Zdeněk Dufek pouze uvedl, že existence dvou organizací v jednom městě je možná. Více situaci nekomentoval.

Hádky je stály místo v koalici

Hodonínská starostka Milana Grauová (ANO) po volbách řekla, že by ráda v budoucnu vytvořila širokou koalici. A že se nebrání tomu, aby její součástí byli i sociální demokraté. Podle slov Grauové byla důvodem, proč oranžoví nezískali místa v radě, právě nejednotnost názorů.

„Pro vstup do koalice je důležité, aby se spolustraníci dokázali dohodnout,“ podotkla starostka.

Rozkol zažila ČSSD už dříve - před více než pěti lety. Tehdy stranu opustili dlouholetí členové v čele s bývalou hodonínskou místostarostkou a poslankyní Zuzanou Domesovou. Posléze se ji podle jejích slov snažili nalákat zpátky.

„Už před minulými volbami jsem vedení sociální demokracie říkala, že by bylo nejlepší, kdyby hodonínskou organizaci rozpustili a nechali to vyhnít. Nyní už nevidím cestu,“ prohlásila Domesová.

Problémy jsou i jinde v kraji

Rozkol už téměř rok zažívá také břeclavská ČSSD. Během něj se kompletně obměnilo vedení místní stranické buňky. Vymezily se proti sobě skupiny kolem exstarosty Oldřicha Ryšavého a jeho oponenta Jaroslava Války. Nováčci před volbami odsunuli Ryšavého a čtyři dosavadní radní až na chvost kandidátky (více se dočtete zde).

A ti se poté rozhodli z ní úplně odejít. Jaroslav Válka, šéf břeclavského domova důchodců, se stal novým lídrem kandidátky. Záda mu kryl z druhého místa podnikatel Zdeněk Urban. Oba se po komunálních volbách, v nichž ČSSD skončila druhá, stali místostarosty.

S neúspěchem ve volbách se potýkají i jejich brněnští sociální demokraté. Nepodařilo se jim vyjednat koalici na magistrátu. Romana Onderku po osmi letech vystřídal Petr Vokřál (ANO) (více najdete zde).