V roce 2016 půjde v Brně víc peněz do kultury - jak na platy divadelníků, tak například na rekonstrukci fasády Janáčkova divadla.

V roce 2016 půjde v Brně víc peněz do kultury - jak na platy divadelníků, tak například na rekonstrukci fasády Janáčkova divadla. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Brno bude hospodařit s rekordním rozpočtem. Přidá na kulturu či školství

  • 9
Zhruba o 400 milionů korun větší než loni. A více peněz na školství, kulturu nebo dopravu. Takový bude rozpočet Brna na rok 2016, který na úterním zasedání schválili zastupitelé. Vedení města bude hospodařit s 11,3 miliardy.

„Investice jsme oproti loňsku navýšili o 150 milionů. Nejvíce na vodohospodářskou a dopravní infrastrukturu a školství,“ poznamenal primátor Petr Vokřál (ANO).

Hlavní oblasti rozpočtu Brna

Doprava
2016: 2,56 mld. Kč
2015: 2,41 mld. Kč

Školství
2016: 286,77 mil. Kč
2015: 280 mil. Kč

Kultura
2016 813 mil. Kč
2015: 750 mil. Kč

Sociální péče
2016: 400 mil. Kč
2015: 362 mil. Kč

Městská policie
2016: 394,9 mil. Kč
2015: 367,2 mil. Kč

Celkový rozpočet
2016 :11,08 mld. Kč
2015: 10,68 mld. Kč

Pozn.: Jde o schválené návrhy rozpočtů.

Zdroj: Magistrát města Brna

Zastupitelé také dali více peněz na kulturu, která byla v minulých letech podfinancovaná kvůli ekonomické krizi. O tři stovky milionů klesne i dluh města.

Na rozdíl mezi příjmy a výdaji chce koalice využít téměř miliardovou rezervu, kterou má město k dispozici z minulých let. A to třeba na přípravu výstavby Janáčkova kulturního centra či fotbalového stadionu za Lužánkami. Stejně jako minulý týden při veřejném projednávání rozpočtu ji za to i v úterý tvrdě kritizovala opozice.

„Za osm let, co jsem byl v čele města, jsme snížili zadluženost. Novému vedení jsem nechal jednu miliardu v rezervě, kterou chce teď utratit,“ rozčiloval se bývalý primátor Roman Onderka (ČSSD).

Podle současného brněnského primátora Vokřála ale návrh rozpočtu počítá v příštím roce s dalšími příjmy. Například 450 miliony korun za prodej čistírny odpadních vod v Modřicích. „I když jsme byli kritizováni za zvyšování zadluženosti města, není to pravda. Předpokládáme doplnění rezerv právě z prodeje některých nemovitostí,“ dodal Vokřál.

MF DNES přináší výběr konkrétních projektů, na které půjdou příští rok peníze.

1 Doprava a infrastruktura

Po patnácti letech příprav mají dělníci konečně začít překládat tramvajovou trať v Plotní ulici. Jen příští rok vyjde stavba na 50 milionů korun, celkem má stát dokonce víc než 830 milionů. Do přípravy další tramvajové trati se město pustí v Bohunicích z Osové ulice ke kampusu – za 13 milionů.

Pokračovat bude i výstavba Velkého městského okruhu na Tomkově náměstí za 40 milionů korun a za 69 milionů dokončení rekonstrukce ulic Minská–Horova, která začala už letos. Na 15 milionů vyjde město podpora nové letecké linky z Tuřan na velké mezinárodní letiště v Mnichově.

Zastupitelé mysleli v rozpočtu i na cyklisty. Na vybudování systému veřejného sdílení kol, takzvaného bikesharingu, dají půl milionu korun. Za 16 milionů také vyroste parkoviště pro 140 aut při Spodní ulici v Bohunicích. A pokračovat bude rovněž budování kanalizace a vodovodů v celém městě. Příští rok za 623 milionů.

2 Kultura a volný čas

I v příštím roce bude pokračovat rekonstrukce fasády Janáčkova divadla, která vyjde na 25 milionů korun. Dalších 15 milionů půjde i na ostatní úpravy.

Kromě toho, že Národní divadlo Brno může koupit hudební nástroje za více než 3 miliony korun, zvednou se také platy divadelníkům. Průměrně asi o dva tisíce korun měsíčně.

„Přistoupili jsme k tomu, protože vysokoškolsky vzdělaní lidé, kteří pracují v divadlech, mají platy hluboko pod celostátním průměrem,“ vysvětlil primátor Vokřál. Zvýšení se týká Národního divadla Brno, Městského divadla, Divadla Radost a Centra experimentálního divadla (Husa na provázku). Více dostanou i brněnští filharmonici.

Návštěvníci zoologické zahrady se naopak mohou těšit na nový výběh pro šimpanze za 20 milionů.

3 Brněnské výstaviště

Na plánovaný nákup dvou třetin akcií společnosti Veletrhy Brno půjde 233 milionů korun. Částku zařadila koalice do rozpočtu na příští rok na poslední chvíli, v původním návrhu nebyla. „Peníze by měly být uvolněné v únoru, jakmile podepíšeme smlouvu s Messe Düsseldorf o převzetí akcií,“ vysvětlil primátor Vokřál.

4 Školství

Většina z 280 milionů korun půjde na opravy mateřských a základních škol. Z toho 20 milionů na výstavbu šestitřídní mateřské školy na sídlišti Kamechy, která má být hotová až v roce 2017.

Více peněz dostanou i čtyři školy, které pracují s dětmi v sociálně vyloučených lokalitách. Na platy učitelů základních škol Křenová, Merhautova, náměstí Republiky a náměstí 28. října půjde 4,3 milionu korun navíc. Město tak chce pokračovat v úspěšném projektu, který původně zaplatila Evropská unie.

5 Sociální oblast

Zde jsou v plánu dva velké pečovatelské domy pro stovky starých lidí. Příští rok vyčlení na začátek výstavby domu v Tuřanech-Holáskách 20 milionů korun a dalších 35 milionů na dům s pečovatelskou službou v Mlýnské ulici.

K tomu přidá 6,6 milionu na opravy domu v Zámečnické ulici v centru Brna, hned u náměstí Svobody, kde město chystá takzvané sdílené bydlení seniorů. To bude určené pro lidi, kteří jsou schopní se o sebe postarat, ale nechtějí nebo nemohou bydlet sami.

6 Zdravotnictví

Ačkoli Brno vlastní dvě nemocnice, největší částka, 23 milionů, půjde na rekonstrukci polikliniky Zahradníkova. Nemocnice Milosrdných bratří přitom dostane na investice šest milionů a Úrazová nemocnice jen 200 tisíc korun.