Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Radek Miča, MAFRA

V Soběšicích chce Brno hřbitov pro 20 tisíc nebožtíků. Místní nesouhlasí

  • 13
V brněnské čtvrti Soběšice má podle územního plánu vzniknout druhý největší hřbitov ve městě. Místním však plány vadí. Hlavně proto, že by měli hroby v blízkosti nových rodinných domů.

Soběšický hřbitov má kromě místních sloužit zejména obyvatelům celé městské části Brno - sever.

Ti by jinak své blízké museli pohřbívat na ústředním hřbitově na druhém konci města, který je největším pohřebištěm v Česku.

"Zkusme se za pár let obyvatel Brna ptát, jak se jim líbí, když musí jezdit až na ústřední hřbitov," řekl ředitel brněnských hřbitovů Marek Šamšula. Kapacita na ústředním hřbitově pro nebožtíky podle něj sice je, nouze je však o zajímavá místa.

"Na ústředním hřbitově už jsou zaplněna všechna kolumbária a hroby hned za vstupní bránou," vysvětlil ředitel.

V Soběšicích už jeden hřbitov mají, je však malý a už téměř zaplněný. S výstavbou nového ovšem místní nesouhlasí.

"Hřbitov by podle územního plánu měl vzniknout na louce a měl by nabídnout až 20 tisíc pohřebních míst. V Soběšicích žijí necelé dva tisíce obyvatel. Je to proto velký nepoměr. A je to nepřiměřený zásah do života lidí," řekl Martin Prchal ze Soběšic, který byl v letech 2006 až 2010 brněnským zastupitelem za ODS.

Městská část velký hřbitov nechce

Místním nejvíce vadí, že by se hřbitov nacházel v blízkosti nové výstavby rodinných domů, kde vznikla i sportoviště a tenisové kurty. Považují to také za nedostatečně vymezené pietní místo.

Šamsula ale takový argument odmítá. "Kvůli tomu má být vytvořené stometrové ochranné pásmo zeleně. Pohřby už jsou dnes také tichou záležitostí. Ve velkém případě jde jen o uložení uren," popsal.

Navíc v Brně existují i hřbitovy, které ochranné pásmo nemají a lidé si na to ani nestěžují. "Třeba v Žebětíně tvoří zeď hřbitova zadní hranici zahrádek, které tam lidé mají," doplnil ředitel brněnských hřbitovů.

Podle Prchala by stačila debata a kompromis v podobě menšího hřbitova. Proti novému hřbitovu jsou navíc nejen obyvatelé Soběšic, ale i zastupitelstvo Brna-sever, pod které Soběšice spadají. "Zastupitelstvo se shodlo, že takový hřbitov v Soběšicích nechceme. Přikláníme se k tomu, aby byl rozšířen stávající hřbitov," sdělil starosta městské části Brna-sever Rostislav Hakl.

Stačil by menší hřbitov

Podle ředitele brněnských hřbitovů Marka Šamšuly je rozšíření hřbitova technicky možné, v cestě mu ale stojí majetkové poměry v lesích, které stávající hřbitov obklopují. "Soběšický hřbitov se nachází na hranici lesů, které nevlastní pouze město Brno. Druhá část patří školnímu statku Křtiny," vysvětlil Šamšula, proč je tato cesta komplikovaná.

Podle územního plánu má mít nový hřbitov rozlohu až 12 hektarů. Tomu se diví i ředitel brněnských hřbitovů. "Nechápu, jak se tak velké číslo do územního plánu dostalo. Myslím si, že by bohatě stačily tak čtyři hektary," uvedl Šamšula. Podle něj je ale i tak výstavba nového hřbitova v Soběšicích nutná.

Mezi lidmi se také objevila fáma, že nový hřbitov v Soběšicích by měl fungovat jako úložiště obětí případné epidemie. "Je to nesmysl. Pro případy různých přírodních katastrof nebo oběti válek je rezerva na ústředním hřbitově," vyvrátil informaci ředitel.

Zatím však není zcela jisté, zda skutečně nový hřbitov v Soběšicích nakonec vznikne. "V této věci běží jednání, či spíše dohadovací řízení s městskou částí Brno-sever. Celou záležitost bude projednávat radnice na konci dubna či začátkem května. Do té doby nemáme zatím žádný závěr," uvedl mluvčí brněnského magistrátu Pavel Žára.