U soudu se zodpovídá osm radních městské části Brna-sever. Obžalovanými jsou...

U soudu se zodpovídá osm radních městské části Brna-sever. Obžalovanými jsou Josef Dokoupil, Karel Horák, Pavel Jirák, František Juren, Jan Musil, Ivan Svoboda, Milan Venclík a Dominik Šulc. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Bývalí radní v kauze Bytasen jsou podle soudu nevinní

  • 1
Ve středu po čtyřech letech policejního vyšetřování, laborování státního zastupitelství a souzení padl první rozsudek v kauze Bytasen. Soud rozhodl, že osm bývalých radních, kteří schválením nevýhodných smluv s firmou Bytasen připravili městskou část o desítky milionů korun, je nevinných.

Případ původně odstartovalo trestní oznámení představitelů městské části na firmu spravující její byty. Policie a státní zástupce ale nakonec před soud přivedli ne Bytasen, ale samotné politiky, kteří schválili některé ze smluv s firmou.

Brněnský městský soud ve středu konstatoval, že osm bývalých radních se ničeho trestného nedopustilo. Za zvednutí ruky před mnoha lety jim přitom hrozilo až deset let vězení.

Kauza Bytasen

Kdo stanul před soudem

  • Josef Dokoupil (ODS)
  • Karel Horák (ČSSD)
  • Pavel Jirák (ÚS)
  • František Juren (ČSSD)
  • Dominik Šulc (ČSSD)
  • Jan Musil (ČSSD)
  • Milan Venclík (ODS)
  • Ivan Svoboda (ODS)

Neúčastnil se soudu

  • Pavel Lukl (ODS)

Mezitím zemřeli

  • Marta Hartlová (ODS)
  • Josef Prokeš (ODS)

Definitivně ale rozhodnuto ještě není. Státní zástupce se rozmýšlí, zda využije právo k odvolání.

"Skutek není trestným činem. Spisy obnáší asi 26 svazků. Soud prolouskal tisíce svazků listinných důkazů. Celé je to ale možné shrnout jednoduše. Mohlo jít maximálně o nedbalost," konstatoval předseda soudního senátu Michal Kabelík.

Dlouhý příběh, který ve středu soud rozplétal, začal už po revoluci. Bytasen tehdy získal lukrativní zakázku na správu bytů městské části Brno-sever. Dle smluv si mohl vydělat stovky milionů. V roce 2010 ale radnice podala na firmu žalobu.

Podle auditu, který těsně před volbami předložil tehdejší starosta Leo Venclík z ODS, totiž městská část například za úklid domů zaplatila firmě hned dvakrát. Údajná škoda jen za sledované roky 2001 až 2007 šplhala téměř ke 100 milionům korun.

Dodatky provizi firmy snižovaly

Policie ale po vyšetřování nakonec obvinila bývalé radní, kteří smlouvu z roku 1996 Bytasenu celkem dvakrát prodloužili. Paradoxně oba dodatky však provizi firmy za správu bytů snižovaly.

A bývalí radní se u soudu hájili, že jen jednali na základě podkladů připravených úředníky. Jejich práci přitom státní zástupce Jakub Jiruška ve středu označil jako prachbídnou.

"Už jsem přestal věřit ve spravedlnost, připadlo mi to strašně absurdní. My jsme hlasovali o snižování ceny, pokud bychom smlouvy odmítli, hlasovali bychom pro ztrátu," ocenil osvobozující rozsudek bývalý radní Karel Horák (ČSSD).

Pokud by soudce Kabelík ve středu rozhodl opačně, znamenalo by to v českém soudnictví precedens. Poprvé by totiž někdo odsoudil komunálního politika za jeho hlasování.

Například bývalou starostku městské části Brno-střed Dagmar Hrubou (ODS) vloni soud také viny v podobném případu zprostil. Čelila obvinění kvůli podpisu smlouvy na komerční využití bývalých kasáren.

"Tady byli souzeni radní velkého úřadu. Většina obcí ale ani žádný úřad fakticky nemá. Vyřizuje to tam Mařenka pro všechno a starosta si to píše večer v kuchyni. Chtít od těchto lidí, aby kvalifikovaně posuzovali tyto věci, je nemožné. Pokud jim stát nepomůže, neměl by je drakonicky stíhat," uvedl advokát jednoho z obžalovaných ex-radního Jana Musila Radek Ondruš.