Fakultní nemocnice v Brně má štěstí - dostane dlouhodobou smlouvu na pět let.

Fakultní nemocnice v Brně má štěstí - dostane dlouhodobou smlouvu na pět let.

VZP bude vyjednávat s jihomoravskými nemocnicemi. Čeká se tvrdý boj

  • 18
V pondělí ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo seznam nemocnic, kde se budou rušit lůžka akutní péče. Většinu jejich šéfu tento seznam překvapil. Podle největší zdravotní pojišťovny VZP však není nic rozhodnuto. Bude se ještě vyjednávat, ale tvrdě. Všechny nemocnice budou mít minimálně rok na to, aby se s pojišťovnami domluvily.

Devatenáct jihomoravských nemocnic tak dostalo od pojišťoven výstrahu, že je čeká ostré vyjednávání o každou postel. "V listopadu nabídneme smluvní vztahy všem nemocnicím. Jen v některých odbornostech je však dostanou nemocnice na různě dlouhou dobu," řekl ředitel regionální pobočky Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) v Brně Jiří Kořínek.

Kde mohou nemocnice počítat se změnami

Krátkodobá smlouva - počítá se zajištěním služeb nemocnice na jeden rok s následným útlumem lůžek akutní péče

  • Městská nemocnice Hustopeče
  • Nemocnice Tišnov

Střednědobá smlouva - počítá se zajištěním služeb nemocnice na tři roky s následným útlumem či zrušením některých oborů

  • Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie v Brně
  • nemocnice v Břeclavi, Kyjově a ve Znojmě,
  • Vazební věznice Brno
  • Vojenská nemocnice Brno

Dlouhodobá smlouva počítá se zajištěním služeb nemocnice na pět let s následnými drobnými úpravami na některých odděleních a v oborech

  • Fakultní nemocnice Brno
  • Fakultní nemocnice u sv. Anny
  • Masarykův onkologický ústav
  • nemocnice v Blansku, Boskovicích, Ivančicích, Vyškově a v Hodoníně
  • Nemocnice Milosrdných bratří
  • SurGal Clinic
  • Úrazová nemocnice v Brně

Zdroj: ministerstvo zdravotnictví

Celkem hraje kraj o 350 akutních lůžek. Nejlépe z "černého seznamu" dopadly velké brněnské nemocnice, které dostanou smlouvu na pět let. Ovšem i tak je čeká jednání o menších změnách.

Pouze tříletou smlouvu s tím, že se bude muset leccos změnit, dostane například špičkové Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie v Brně. "Byl jsem překvapen, protože jsem se na internetu dočetl, že naše pracoviště má mít střednědobou smlouvu. Ale do této chvíle s námi nikdo z žádné pojišťovny oficiálně nejednal. Takže vůbec netuším, co to bude obnášet," uvedl šéf centra Petr Němec.

V Hustopečích je ztrátová chirurgie

K 1. lednu 2013 se sice neruší žádná nemocnice na jižní Moravě, ale smlouvy, které garantují dosavadní péči, budou mít omezené trvání.

"S VZP jsme jednali ještě dřív, než byl znám seznam nemocnic, které jsou na odpis. Jsme schopni předložit seznam výkonů, které můžeme dělat, ale chceme jednat, aby nějaká restrukturalizace mohla důstojně proběhnout. Rozhodně nepovažuji tuto věc za ukončenou," řekl starosta Hustopečí, které jsou zřizovatelem zdejší nemocnice, Luboš Kuchynka.

Přiznává, že nemocnice je v některých oborech ztrátová. "Netýká se to interny, ale chirurgie. Máme zájem na tom, aby byla ekonomicky zajímavá. Zatím nám hrozí ztráta právě proto, že některé výkony pojišťovny nehradí," vysvětlil Kuchynka. Město se však chce přizpůsobit novému trendu. "Se zachováním lůžek v jakékoliv podobě počítáme," řekl hustopečský starosta.

Krajské nemocnice na tom budou lépe

Lépe si zřejmě povedou nemocnice a zdravotnická zařízení, jejichž zřizovatelem je přímo kraj. Ještě tento týden vznikne pracovní skupina, kde zasedne hejtman, radní pro zdravotnictví, ředitel pobočky VZP, a do konce listopadu projednají každou smlouvu mezi pojišťovnou a krajskými nemocnicemi.

"Chceme docílit toho, aby byly pro krajské nemocnice co nejstabilnější. Ale je možné, že u některých oborů bude delší debata," upozornil hejtman Michal Hašek. Kraj má totiž v ruce memorandum, které podepsal ministr zdravotnictví a jižní Moravě zaručuje zachování počtu lůžek.

"Škrty měly být už dávno. České zdravotnictví bylo rozbujelé. Celosvětový trend, který následuje i Česká republika, je velký přesun péče z lůžek na ambulance. Další trend je, že současná medicína je natolik složitá, že je obtížné ji provozovat v malých nemocnicích. Je to normální směr, který je správný, ale bohužel i bolestivý," shrnul šéf Masarykova onkologického ústavu, který získal smlouvu na pět let, Jiří Vorlíček.