Mezi postiženými mlékárnami, které sídlí na jihu Moravy, jsou TPK v Hodoníně, Eligo či mlékárna v Olešnici. ilustrační snímek

Mezi postiženými mlékárnami, které sídlí na jihu Moravy, jsou TPK v Hodoníně, Eligo či mlékárna v Olešnici. ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Místo Ruska poputují výrobky dětem na talíř. Kraj chce pomoct mlékařům

  • 2
Znatelný pokles počtu ruských turistů a nedostatek odbytu pro některé zboží. Jihomoravští podnikatelé začínají vyčíslovat ztráty, které jim přináší konflikt na Ukrajině a sankce mezi Evropskou unií a Ruskem.

Přesnější údaje zveřejnil Jihomoravský kraj, který je získal přímo od postižených firem. Politici se totiž na základě těchto čísel chtějí v pondělí rozhodnout, zda a jak může kraj zdejším podnikatelům pomoci.

Jasné je nyní například to, že zákaz dovozu potravin z Evropské unie do Ruska se na jižní Moravě dotkl především mlékáren. Krajští radní se chtějí problémům zabývat začátkem týdne.

„Konkrétně jde o mlékárny TPK v Hodoníně a mlékárnu Eligo z Pardubic, která má ale velký závod v Brně,“ řekl jihomoravský hejtman Michal Hašek. Do Ruska směřuje přibližně třetina exportu také z mlékárenské společnosti Interlacto, která provozuje i mlékárnu v jihomoravské Olešnici.

Naopak společnost Steinhauser z Tišnova, která vyrábí masné výrobky, jejichž dovoz Rusové také zakázali, obavy nemá. „Do Ruska uzenářské výrobky nevyvážíme,“ konstatoval už na začátku srpna jednatel firmy Ladislav Steinhauser.

Postižené podniky či zemědělci by ovšem podle Haška měli najít nové odběratele v tuzemsku. Jejich výrobky by hejtman rád viděl na pultech jihomoravských maloobchodních sítí, ty ale nemůže přímo ovlivnit.

Domácí suroviny skončí doma na talíři? Agrární komora po pravidlu volá už roky

Ruské sankce

Sankce proti Rusku platí v Evropské unii od 1. srpna. Embargo se týká exportu a importu zbrojních produktů, které jsou uvedeny na existujícím společném unijním seznamu vojenského materiálu. Odsouhlasen byl i zákaz vývozu zboží a technologií dvojího využití, tedy potenciálně využitelného pro vojenské účely. Týden poté Rusko jako odvetu zakázalo veškerý dovoz masa, ryb, mléka, mléčných výrobků, ovoce a zeleniny z EU a Spojených států.

Zaměřit se proto chce na odběratele potravin, které spravuje či provozuje Jihomoravský kraj. „Chceme, aby krajské školy, sociální zařízení a nemocnice nakupovaly přednostně regionální potraviny,“ popsal jedno ze zamýšlených opatření Hašek.

Jen ve školních jídelnách krajských škol se spotřebuje měsíčně 35 tisíc litrů mléka a další tři tuny mlékárenských výrobků.

Mléko či například ovoce z jižní Moravy by tak místo v Rusku skončilo na talíři jihomoravských strávníků. Agrární komora přitom po podobném pravidlu volá už roky.

„Snažíme se o to už od doby vlády Miloše Zemana a podařilo se jen mléko a jablka do škol. Pokud by se to povedlo, fungovala by nejkratší možná cesta od výrobce ke spotřebiteli. Současná situace je pro tuzemské producenty vlastně velkou šancí,“ zhodnotil pro ČTK regionální šéf komory Václav Hlaváček.

Ruští turisté přinesou kraji 270 milionů, teď jich na Moravě ubývá

Znatelné změny zaznamenal podle krajské analýzy také turistický ruch. Podle Haška totiž poklesl počet turistů, kteří z Ruska přiletěli do Brna, o pětatřicet procent.

„Je přitom spočítáno, že turisté z Ruska znamenají pro kraj roční přínos zhruba 270 milionů korun. Výpadek třetiny této částky může být pro řadu podnikatelů velký, znatelný problém,“ vyčíslil Hašek.

Turisté z Ruska totiž nyní při cestování do zemí Unie čelí větším byrokratickým potížím.

„Rusko ztížilo vydávání víz. Pokles počtu turistů z této země je tak opravdu výrazný. Zároveň ale v poslední době přibylo turistů z Rakouska, takže se příjmy v oblasti cestovního ruchu příliš nezměnily,“ mírní obavy zástupce ředitele Centrály cestovního ruchu Jižní Moravy Lukáš Bačík.

A klidný ohledně turistů z Ruska je i ředitel brněnského letiště Tomáš Plaček. „Žádnou analýzu jsem si v poslední době ani nedělal,“ uvedl.

,