památník Rudé armády, Královo Pole

památník Rudé armády, Královo Pole | foto: Radek Miča, MAFRA

Ruské velvyslanectví kritizuje plán na úpravu pomníku Rudé armády v Brně

  • 24
Ruské velvyslanectví nesouhlasí s odstraněním srpu a kladiva z pomníku padlých v brněnské části Královo Pole. Brněnská radnice chce kontroverzní symboly nahradit jinými znaky Rudé armády. Podle ruských diplomatů je to snaha o překrucování historie.

"Jde o nedůstojný vztah k památce vojáků, kteří padli při osvobozování Československa," stojí v tiskovém prohlášení velvyslanectví.

Diplomaté v dokumentu připomněli, že většinu Československa na konci druhé světové války osvobodila právě Rudá armáda. "Cenou (za vítězství) byla připravenost sovětských vojáků zemřít, právě těch obyčejných mladých vojáků, jejichž čepice zdobily symboly rudé hvězdy se srpem a kladivem," píše se v prohlášení.

Brněnští radní v úterý schválili návrh, podle kterého má být na pomníku jiná symbolika Rudé armády nebo jména padlých vojáků. Záměr musí schválit ještě památkáři a další instituce. - Čtěte více: Komunistické symboly z pomníku v Králově Poli zmizí

Královopolský pomník je v centru pozornosti od června 2007, kdy z něj místostarosta Králova Pole René Pelán (ODS) nechal symbol srpu a kladiva odstranit. Brněnská radnice je tam přes protesty části veřejnosti vrátila.

Učinila tak, i když i Vojenský historický ústav doporučil jako symbol Rudé armády prostou rudou hvězdu. Právě prostá hvězda by na pomníku mohla nahradit nynější kontroverzní hvězdu se srpem a kladivem.

"Uložili jsme odboru životního prostředí připravit návrh změny pomníku. V únoru se jím bude zabývat pracovní skupina a v polovině března rada města. Zhruba další dva měsíce bude trvat jednání s dotčenými státními orgány," řekl v úterý náměstek brněnského primátora Martin Ander (SZ).

Proti umístění srpu a kladiva u pomníku několikrát demonstrovali studenti. Pomník se stal také několikrát terčem vandalů, kteří na něj červenou barvou nasprejovali hákový kříž.

Ruské velvyslanectví nesouhlasí ani s plánem na provedení průzkumu pohřebiště padlých vojáků u pomníku. Podle prohlášení to nelze označit jinak než jako rouhání.