Na hlavni růžového tanku v centra Brna se objevil háčkovaný transparent s...

Na hlavni růžového tanku v centra Brna se objevil háčkovaný transparent s nápisem Moc hlavně imaginaci. Za dílem stojí ženská skupina Užaslé, která chtěla poukázat na přístup mnoha lidí k současnému umění a neochotu jej respektovat. | foto: Městská policie Brno

Na hlavni růžového tanku visel háčkovaný transparent o přístupu k umění

  • 30
Růžový tank v centru Brna zůstává i nadále magnetem pro různé kreativní akce. Poté, co jej jedni aktivisté překryli modrou plachtou a jiní se ho snažili přemalovat na zeleno, se na něm tentokrát objevil háčkovaný transparent s nápisem „Moc hlavně imaginaci.“ Dílo vytvořila brněnská ženská skupina Užaslé.

Transparent se na tanku, který je součástí výstavy Kmeny 90, objevil v sobotu po poledni.

„Visel tam přibližně patnáct minut, než ho po konzultaci s vystavovatelem tanku odvázala hlídka městské policie,“ sdělil mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem.

Strážníci disponují záběry kamer, na nichž jsou vidět lidé, kteří transparent na hlaveň tanku umístili a následně odešli. „Stejně jako v případě překrytí tanku plachtou postupuje městská policie událost k posouzení do správního řízení,“ informoval Ghanem.

Háčkované dílo silně připomínalo dečku s nápisem Žasnu, kterou loni v únoru umístily na brněnskou sochu prvního československého prezidenta T. G. Masaryka členky skupiny Užaslé (psali jsme zde).

A právě ony stojí i za sobotní akcí. „Měly jsme pocit, že se potřebujeme vyjádřit k rozbouřeným vodám kolem růžového tanku v Brně. Velmi nás mrzely útoky vůči tomuto uměleckému artefaktu, a tak jsme se rozhodly parafrázovat slavný výrok ‚Všechnu moc imaginaci‘, který nám připadal pro toto téma příznačný,“ napsaly Užaslé, které nechtějí prozradit svou identitu, na dotaz iDNES.cz (více o této skupině jsme psali zde).

Termín „hlavně“ byl zvolen s ohledem na hlaveň tanku, na němž byl nápis pověšen. „Máme pocit, že občas nám obecně chybí schopnost imaginace. Ochota nazírat svět jinak než pragmaticky. Mrzí nás přístup mnoha lidí k současnému umění, neochota alespoň se pokusit jej přijímat a respektovat, když už mu nerozumíme,“ napsaly Užaslé.

Za jejich čin jim hrozí pokuta až 30 tisíc korun kvůli porušení vyhlášky o veřejné zeleni. „Chrání totiž i neživé umělecké či estetické prvky a památníky před neoprávněným užíváním,“ podotkl Ghanem.

„Přesto stále stojíme za tvrzením, že všechna zásadní moc by měla patřit imaginaci,“ uvedly Užaslé.