Otto Vaďura musí skončit s hospodařením na Lednických rybnících a do konce září vylovit své ryby. Rybníkář tvrdí, že je to nemožné. Ilustrační foto.

Otto Vaďura musí skončit s hospodařením na Lednických rybnících a do konce září vylovit své ryby. Rybníkář tvrdí, že je to nemožné. Ilustrační foto. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Rybníky opustím, až dostanu peníze, vzkazuje podnikatel

  • 0

Již nyní by měl Otto Vaďura rybníky začít vypouštět, aby v termínu stihl i výlov. Z rybníků však ještě neubyla ani kapka.

"Jen hlupák může vymyslet, aby se v srpnu vypouštěly rybníky a v září lovily. Všechny ryby bych pozabíjel. V teplé vodě se udusí," říká ostře Vaďura. Před dvěma lety by přitom podle něj letní výlov ještě možný byl.

Loviště zničilo letnění i přemnožení karasů

"Když jsem podepisoval nájemní smlouvu na rok 2008, všechny rybníky měly čerstvě obnovená loviště. Do každého se i po vypuštění rybníka vešlo zhruba třicet tisíc kubíků vody. Při takové vodě bychom mohli lovit i v září," vysvětluje. Loviště však podle něj zničilo letnění sousedního rybníka Nesyt.

LEDNICKÉ RYBNÍKY

Firma APH rybníky hospodaří na trojici rybníků Apollo, Prostřední a Hlohovecký. Spolu s Nesytem tvoří soustavu Lednických rybníků, které patří do národní přírodní rezervace a soustavy Natura 2000. Ochrana přírody tu před hospodařením má přednost. Spory mezi ochránci přírody a firmou APH trvají řadu let. Odstartoval je Vaďurův odpor vůči plánu péče, který zahrnoval i letnění Nesytu, tedy snížení hladiny a obnažení dna.

Podle šéfa Správy Chráněné krajinné oblasti Pálava Jiřího Matušky jde o holý nesmysl. "Myslím, že je to jen fikce, kterou se pan Vaďura jakýmsi způsobem hájí. Letnil se rybník Nesyt, pan Vaďura má v nájmu tři jiné rybníky. Logiku to moc nedává," namítá Matuška.

Rybníkář je ale opačného názoru. "Tím, že ochránci přírody vypustili Nesyt, ubylo vody i na našich rybnících. Kdejaký vítr, který udělal trošku vlny, loviště v podstatě zarovnal. V rybnících není žádná prohlubeň, kterou pro výlov potřebujeme," tvrdí.

Výlov navíc komplikuje množství plevelných karasů, kteří jsou podle Vaďury opět následkem letnění.

"Loni jsme lovili až na přelomu října a listopadu a i v tomto období jsme měli obrovské problémy, aby ryby přežily. V rybníce mám třeba třicet tisíc kaprů, kteří chtějí dýchat. A je velký rozdíl, když jsou tam s nimi další miliony karasů, kteří také chtějí dýchat. To množství karasů v lovišti odčerpá veškerý kyslík a je konec," tvrdí Vaďura.

Ochránci přírody jsou rybníkáři ochotni vyjít vstříc, pokud jde o termín výlovu. "Je to otázkou dohody. Majetek musí pan Vaďura předat do konce září, ale může se s vlastníkem rybníků dohodnout, že výlov provede později," říká Matuška.

Rybníkář: Chci srovnat škody

To je však Vaďurovi málo. Chce také srovnat škody, které mu způsobil karas. Dohromady už je to podle něj asi pět milionů korun.

Vedení Agentury ochrany přírody a krajiny jeho požadavek nekomentovalo. Náměstek ekonomickoprovozní sekce Vlastimil Ostrý, který s Vaďurou jednal o nájemních vztazích, na dotazy neodpověděl.

Už od konce září bude agentura pro Apollo, Hlohovecký a Prostřední rybník hledat nového nájemce. Předběžný zájem už projevilo Rybníkářství Pohořelice, které hospodaří na Nesytu. "Půjdeme ale samozřejmě cestou výběrového řízení," naznačil Matuška.