Továrna na biolíh v Šakvicích je již téměř dokončená. Bioethanol se v ní ale zatím kvůli finančním problémům nevyrábí

Továrna na biolíh v Šakvicích je již téměř dokončená. Bioethanol se v ní ale zatím kvůli finančním problémům nevyrábí | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Šakvické továrně na biolíh hrozí konkurz, hledá se zachránce

  • 2
Velké plány a ideály o výstavbě továrny na výrobu bioethanolu v Šakvicích u Hustopečí jsou ohroženy. Společnosti Korfil, která stavbu zahájila před třemi lety, hrozí konkurz. Zachránit ji ještě může silný partner, který by na sebe převzal dluhy.

Zhruba dvě desítky dodavatelských firem, které se na stavbě továrny podílely, požadují částku kolem 1,7 miliardy korun. Věřitelé se jich domáhají prostřednictvím Krajského soudu v Brně. Tam se také v úterý konalo poměrně dramatické jednání všech zúčastněných stran.

Společnost Korfil nakonec navrhla plán, jak se dluhů zbavit. Zdroj peněz by mohl přijít od nových, silných investorů. Na jejich přání ale právní zástupce firmy Korfil Dušan Dvořák jména zatím tají.

"Snahy jednoznačně vedou k dostavbě provozu. Vše ale nyní záleží na nových investorech i na přístupu věřitelů. Situace je složitá," uvedl Dvořák.

Neúspěšná žádost o úvěr a pak krize

Více než sedmdesát vagonů obilí a kukuřice mohlo už bezmála rok projíždět branami továrny. Měl se z nich vyrábět biolíh, který se používá jako ekologická složka pohonných hmot.

Všechno vypadalo slibně. V roce 2007 se v nově postavené továrně začaly montovat první technologie a loni už se mělo vyrábět. Jenže přišly problémy. Jedním z nich byl prudký nárůst cen zemědělských surovin na přelomu roku 2007 a 2008. "Banky najednou odmítaly dát na projekt úvěr. Pak přišla hospodářská krize," vysvětlil Dvořák.

Továrna je téměř před dokončením. K tomu, aby zahájila výrobu, potřebuje ještě asi půl miliardy korun. Už nyní v ní mohlo pracovat na pětaosmdesát zaměstnanců. Polepšit si ale měli především místní zemědělci.

Šance pro zemědělce se jmenuje bioethanol

"Mrzí mě, že tu stojí nedokončený areál. Nevytváří to dobré prostředí. Doufali jsme, že bude továrna zaměstnávat lidi z okolí. Na odbyt svých výpěstků čekali především zemědělci," komentoval situaci starosta Hustopečí Luboš Kuchynka.

Právě zemědělci vidí ve výrobě bioethanolu příležitost, jak obstát v době, kdy rapidně klesá živočišná výroba. Zvířata totiž spotřebují asi tři čtvrtiny objemu vypěstovaného obilí. Chovy se ale ruší, hospodáře už neuživí.

"Na polích se však něco pěstovat musí. Kukuřici a obilí by tak zemědělci mohli prodat na výrobu bioethanolu," míní Raimund Fila předseda Asociace soukromých zemědělců Břeclavska.

Nyní má společnost Korfil dvacetidenní lhůtu na to, aby s novými společníky vypracovala takzvaný reorganizační plán financování. Věřitelům nabídne sice nižší částku, než požadují, ale podle Dvořáka je pro ně stále výhodnější než obnos, který by získali z konkurzu. Pokud by věřitelé souhlasili, mohla by společnost Korfil dál pokračovat v dostavbě továrny.