V Brně řádili falešní sčítací komisaři. Trojice podvodníků obrala seniora o čtvrt milionu korun (ilustrační snímek).

V Brně řádili falešní sčítací komisaři. Trojice podvodníků obrala seniora o čtvrt milionu korun (ilustrační snímek). | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Sčítáme i úspory, tvrdili falešní komisaři a vzali seniorovi 250 tisíc

  • 125
O čtvrt milionu korun přišel v minulých dnech jednaosmdesátiletý muž z Brna, kterého doma navštívili falešní sčítací komisaři. Ti důchodci namluvili, že musejí přepočítat i jeho úspory, v nestřežené chvíli jej pak o hotovost připravili.

Seniora navštívil koncem minulého týdne muž se dvěma ženami. Trojice muži namluvila, že za ním přichází kvůli sčítání lidu, a za pomoci padělaných průkazů sčítacích komisařů se vloudila do domu.

Tam jej pomocí lsti přinutili ukázat místo, kde schovával úspory. "Řekli mu, že sčítací komisař sčítá i peníze. Muž jim ukázal místo, kde měl zhruba 250 tisíc korun," uvedla mluvčí.

Obě ženy potom podle Vedrové seniora poprosily, jestli by jim neukázal zvířata, která choval na dvorku. "Muž zůstal v domě a peníze mezitím ukradl," dodala mluvčí.

Ve chvíli, kdy muž na krádež přišel, bylo už pozdě. Falešní komisaři byli již dávno pryč i s jeho úsporami.

Komisař do domácnosti vůbec nemusí, varuje policie

V posledních dnech se v souvislosti se sčítáním lidu začaly obdobné případy množit. Policejní prezidium proto spolu s Českým statistickým úřadem dnes vydalo několik rad, jak se falešným komisařům vyhnout..

"Každý sčítací komisař se musí sám prokázat speciálním průkazem sčítacího komisaře. Jeho součástí je fotografie, jméno, logo sčítání lidu, ochranný kruhový hologram i číslo průkazu," uvedl mluvčí Policejního prezidia Jaroslav Ibehej.

Komisař se podle něj navíc musí prokázat i vlastním osobním dokladem, nejčastěji občanským průkazem. Spolehlivým znamením, že nejde o podvodníka, je pak i modrá taška se žlutým logem České pošty, pro kterou komisaři pracují.

Ibehej dále upozornil, že lidé by neměli komisaře vůbec pouštět do domu nebo bytu. "Pokud někdo prohlásí, že si musí prohlédnout vaši nemovitost, rozhodně se nejedná o pravého sčítacího komisaře," dodal.

Jak dále vysvětlil, předat formulář může komisař přes plot, u branky nebo na chodbě bytového domu. "Sčítacím komisařům nikdy neplaťte žádné peníze," zdůraznil mluvčí.

V případě, že si sčítacího komisaře přesto pozvou domů, měli by být lidé podle policie maximálně obezřetní. Pokud budou mít jakékoliv podezření, mohou se obrátit na linku 158.