Ředitel městské policie Brno Jaroslav Přikryl

Ředitel městské policie Brno Jaroslav Přikryl | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Šéf brněnských strážníků už podruhé nepřišel k soudu, funkci stále má

  • 15
Šéf brněnských strážníků Jaroslav Přikryl je nepravomocně odsouzen za zneužití pravomoci a čeká ho i další soud za podobný čin. Tomu se vyhýbá, už dvakrát se omluvil. Primátor ho drží ve funkci, protože soudy vinu neprokázaly. Už rok.

Jak vypadalo nezákonné machinování s pokutami za přestupky, kvůli kterému policie stíhá už více než rok šéfa brněnských strážníků Jaroslava Přikryla? Komu všemu pokuty odpouštěl a za jakých okolností? Je k dispozici dost důkazů, nebo se ukáže, že je Přikryl nevinen?

Informace o závažnosti provinění člověka, jehož podřízení dohlíží na pořádek v Brně, měly ve středu zaznít u brněnského městského soudu. Jaroslav Přikryl se však už podruhé omluvil, tentokrát kvůli nemoci své právničky.

Za co byl odsouzen?

  • Šéfa strážníků Jaroslava Přikryla stíhá policie od prosince 2012 za nezákonné machinace s pokutami za parkování, za které už byl odsouzen jeho dřívější náměstek.
  • Tento případ chtěl už soud dvakrát projednávat, Přikryl se však vždy omluvil.
  • Při shánění důkazů na svoji obhajobu se navíc podle verdiktu ze září 2013 dopustil dalšího zneužití pravomoci. V informačním systému městské policie totiž nechal své podřízené vyhledat dokumenty o pokutách. Ty pak použil k soukromé obhajobě. Dostal podmínku.
  • Proti podmíněnému trestu se odvolal, odvolací soud se kauzou chce zabývat příští týden.

Soud se tak případem plánuje zabývat až v březnu. "Líčení bylo původně nařízeno už na 18. prosince 2013, tehdy se však nekonalo. Důvodem byla nemoc obžalovaného," popsala mluvčí soudu Gabriela Stočková.

Jak dlouho může soud takové omluvy tolerovat, nechtěla komentovat. "Každá omluva musí být včasná a důvodná," konstatovala pouze.

Šéf brněnských strážníků je tak už třináct měsíců v kontroverzním postavení. Díky své funkci má řadu pravomocí a má dohlížet na dodržování zákonů. Sám je však kvůli porušování zákonů stíhán a v jedné ze svých dvou kauz už byl nepravomocně odsouzen.

Problematická pověst ho navíc provází už od dob, kdy pracoval u státní policie. Za svého působení v Brně tehdy manipuloval policejní statistiky - a za výborné výsledky byl poté oceněn. Když se na falšování přišlo, šel "za trest" šéfovat hodonínské policii. Dvakrát byl v minulosti také stíhán, případy však vždy vyzněly do ztracena.

Brněnský primátor Roman Onderka (ČSSD) však Přikryla ani přes aktuální potíže se zákonem nechce odvolat z funkce. Nezvažuje ani to, že by ho dočasně zbavil některých pravomocí, dokud o případu nerozhodne soud pravomocně.

"Na každého je třeba nahlížet jako na nevinného, dokud není pravomocným rozsudkem soudu rozhodnuto o opaku. Víra ve vinu či nevinu je ryze subjektivní," tvrdí už přes rok primátor a opoziční ani koaliční politici jeho postoj nevyvracejí.

Jenže ani pravomocného verdiktu v již souzené kauze se Brno zatím nedočkalo. Spis totiž kvůli formální chybě doputoval na odvolací soud až v prosinci a jednání je nařízeno až na příští čtvrtek.

Primátor Onderka, který bude muset situaci v případě Přikrylova pravomocného odsouzení řešit, je nyní na dovolené a vrátí se až den po plánovaném termínu soudu. Na dotazy redakce ohledně vedení městské policie tak nyní neodpověděl.

Šéf strážníků je odsouzený, přesto zavádí sporné změny

Díky tomu, že Přikryl zůstává ve funkci, ovšem rozhoduje o řadě důležitých věcí. Jak například před časem upozornila MF DNES, změnil organizační řád instituce a poté na základě těchto změn začal přijímat a propouštět strážníky. To vše ale bez vědomí brněnských radních, kteří tuto změnu podle vyhlášky mají schvalovat (o změnách čtěte zde)

Přikryl ani Onderka tuto záležitost nekomentovali. Šéf strážníků se navíc od svého obvinění v prosinci 2012 nevyjadřuje vůbec k žádným svým krokům.

"Chápu váš zájem klást otázky, ale rád bych vás požádal, abyste respektovala mé právo na ně neodpovídat," vzkázal do redakce naposledy loni v červenci.

Nevyjádřil se tedy ani k nejasnostem, které provázejí jeden ze zásahů strážníků z noci 12. ledna letošního roku. V restauraci Plznička se tehdy strhla bitka na plese thajského boxu poté, co na místo přišla hlídka upozornit na rušení nočního klidu.

Případ, na který jako první upozornila MF DNES, vyšetřuje policie jako podezření z útoku na úřední osobu. Podle úředního dokumentu navíc účastníci akce strážníkům vyhrožovali, aby případ zametli pod koberec více o bitce čtěte zde).

Strážníci se přitom skutečně obávali, že se někdo případ bude snažit tutlat, stejně jako se tak u městské policie dělo v roce 2011 v případě rychle jedoucího služebního řidiče hejtmana Michala Haška (ČSSD).

Podle několika svědků se do nepřehledného dění zapojili i policisté v civilu, na výsledky vyšetřování tak čeká i policejní inspekce. Účastníci plesu v Plzničce naopak tvrdí, že strážníci bezdůvodně napadli hlavního organizátora akce.

"Případem se zabývají orgány činné v trestním řízení a městské policii nepřísluší ho komentovat," komentoval mluvčí strážníků Jakub Ghanem.