Jan Vitula

Jan Vitula | foto: Monika Tomášková, MF DNES

Šéf krajské TOP 09 Vitula kvůli volbám končí na univerzitě

  • 6
Krajský předseda TOP 09 Jan Vitula odstupuje po pouhých sedmi měsících z funkce kvestora Masarykovy univerzity. Měl na starosti hospodaření druhé největší vysoké školy v Česku. Svůj krok odůvodnil tím, že se chce naplno věnovat kampani do nadcházejících krajských voleb.

Nedávno ho spolustraníci zvolili jako lídra kandidátky TOP 09. "Být kvestorem a zároveň lídrem není možné skloubit a stoprocentně se věnovat ať jedné, či druhé pozici," zdůvodnil Vitula, proč požádal rektora Mikuláš Beka o uvolnění z funkce od začátku dubna.

V rozhovoru pro MF DNES ze začátku října (poté, co byl znovuzvolen předsedou jihomoravské TOP 09 - pozn. red.) ale ještě neviděl ve "skloubení pozic" problém. Charakterizoval se spíše jako politik, který spojuje zájem o věci veřejné se zaměstnáním. Připustil pouze, že z místa kvestora by nejspíš odešel, kdyby zastával uvolněnou funkci hejtmana nebo náměstka.

Jan Vitula

Narodil se v roce 1968 v Brně. Tam také vystudoval zemědělskou univerzitu.

Byl starostou a nyní je místostarostou Židlochovic, působil i jako ředitel pro evropské fondy na ministerstvu školství. Ministr Dobeš tvrdil, že po Vitulovi zdědil problémy s čerpáním evropských dotací, což Vitula odmítl.

Od září byl kvestorem Masarykovy univerzity.

Byl členem ODA i KDU-ČSL, od roku 2009 je v TOP 09. Působil jako krajský zastupitel a šéf finančního výboru.

Nyní se hodlá naplno věnovat politice, i když zatím není ani řadovým zastupitelem. "V říjnu nebylo jasné, že lídrem budu já. Zároveň je nyní na univerzitě rozjeto sedm velkých investičních projektů, což mi již nyní bralo okolo deseti hodin denně. Kombinovat by to nešlo," vysvětlil a dodal, že bude s vysokou školou dále spolupracovat jako externí poradce.

Kritizovali ho informatici i protikandidát Zlatuška

Rektor Bek odchodu kvestora lituje. "Spolupráce s ním byla výborná a oceňuji jeho odvedenou práci," řekl Bek.

Méně kladně Vitulovu stopu na škole hodnotí jiní akademici. Již od jmenování si proti sobě popudil informatiky. Jeho nástup v otevřeném dopise tehdejšímu rektorovi Petru Fialovi kritizoval akademický senátor fakulty informatiky Martin Kyselák s tím, že výběr připomíná politickou dohodu.

Od počátku se kritikou netajil ani bývalý rektor Masarykovy univerzity a někdejší senátor Jiří Zlatuška, který byl ve výběrovém řízení na kvestora jedním z Vitulových protikandidátů.

"Ukázalo se, že tehdejší kritika byla oprávněná. Pan Vitula je především politik. Celé jeho angažmá mělo podle mě za účel jeho zviditelnění před volbami a prestižní kolonku do životopisu," uvedl Zlatuška.

Nepřátele si šéf TOP 09 nadělal i v Ústavu výpočetní techniky, kde se podílel na rozhodnutí, kvůli kterému se prakticky ze dne na den vyměnilo celé vedení.

A kdo bude od dubna po Vitulovi zastávat post nejvyššího manažera univerzity? "Rektor o tom bude jednat se svými kolegy z vedení. Ve hře jsou možnosti, že někoho pověří dočasným řízením, vypíše nový konkurz nebo osloví další účastníky výběrového řízení, které se konalo v červnu," nastínila další vývoj mluvčí univerzity Tereza Fojtová.