Bývalý ředitel městské policie Jaroslav Přikryl byl už v únoru odsouzen za zneužití pravomoci.

Bývalý ředitel městské policie Jaroslav Přikryl byl už v únoru odsouzen za zneužití pravomoci. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Bývalý šéf strážníků nechodí k soudu, soudkyně se bojí tlaku vlivných

  • 13
Bývalý šéf brněnské městské policie Jaroslav Přikryl ve středu už potřetí nepřišel k soudu. Na poslední chvíli se omluvil pro nemoc. Má být souzen za to, že zametal přestupky mocných lidí pod koberec.

U brněnského městského soudu se měl ve středu po dlouhých odkladech začít řešit případ bývalého šéfa brněnské městské policie Jaroslava Přikryla. Stíhán je za zneužití pravomoci.

Přibližně dvěma desítkám různých podnikatelů a politiků, jejichž jména zatím nejsou známá, totiž podle vyšetřovatelů nezákonnými cestami pomáhal, když dostali pokutu za parkování. Soudkyně Dita Řepková se nyní obává, že vlivní přátelé teď naopak podrží Přikryla.

Ten ve středu k soudu opět nepřišel. "V úterý dopoledne se omluvil pro nemoc," uvedla soudkyně Řepková. Stejně se zachoval už jednou, jindy zase marodila jeho obhájkyně. Soud se tak odkládá od loňského podzimu, podle soudkyně si Přikryl ani nepřebírá poštu.

U soudu se omlouvá, na zastupitelstvo přišel

Řepková už kvůli tomu zvažuje, že nechá vypracovat nezávislý znalecký posudek Přikrylova zdravotního stavu. Mezi nařízenými termíny tohoto soudu se totiž Přikryl zcela běžně objevoval na veřejnosti. 14. února se například ujal slova na zasedání brněnského zastupitelstva, když ho primátor Roman Onderka odvolával z funkce.

"Bylo mi naznačeno, že s ohledem na osobu obžalovaného bude nutné, aby tento posudek vypracoval znalec z jiného kraje. Posudek vypracovaný v Jihomoravském kraji by totiž nemusel být zcela objektivní," uvedla po odročení hlavního líčení soudkyně Dita Řepková.

Jaroslav Přikryl

Narodil se v roce 1954 v Brně.

Vystudoval policejní akademii v Praze, titul JUDr. si doplnil v Bratislavě a titul Bc. na VUT v Brně.

Přes třicet let pracoval u Policie ČR, kde přestál řadu skandálů a obvinění. Před soud se žádná z jeho kauz z této doby nedostala. V roce 2008 se stal náměstkem ředitele Městské policie Brno, v roce 2011 povýšil na ředitele.

Od prosince 2012 je stíhán za zneužití pravomoci, po několika měsících přibylo další obvinění.

Letos v únoru byl pravomocně odsouzen a o funkci přišel.

Konkrétněji o tom mluvit nechtěla. Dodala ale, že vyhýbání se soudu může mít podle ní dva důvody. Buď se rozebírání svých činů u soudu chce vyhnout sám Přikryl, nebo ti, kterým pomohl.

"Jako ti, kterých se jeho chování dotklo, figurují ve spisu různí jednatelé velkých firem či zastupitelé. I to může být důvod," zhodnotila soudkyně.

Podle Přikrylovy obhájkyně Běly Sedláčkové ale soudkyně osočuje jejího klienta neprávem.

"O žádném, natož úmyslném vyhýbání se soudu nemůže být řeč. Jedná se o objektivní důvody. Závěry o případné podjatosti znalců, kterých není málo, jsou přinejmenším předčasné a nepodložené," vzkázala Sedláčková.

Komu Přikryl pomohl? To ukáže až soud

Jména těch, kterým podle obžaloby Přikryl pomohl, budou známá až poté, co státní zástupce obžalobu u soudu přednese. A právě to se zatím nestalo, protože Přikryl k soudu ještě nepřišel.

Bližší informace nemá ani brněnský primátor, který byl do 14. února jako velitel městské policie Přikrylovým nadřízeným.

"V návaznosti na trestní stíhání své osoby mne Jaroslav Přikryl informoval o termínech jednání a rozhodnutí soudu, nikoliv však o konkrétních detailech obžaloby či obsahu trestního spisu," uvedl primátor.

Jisté je to, že Přikryl vlivné kontakty a přístup k informacím měl už v minulosti. Jak díky letité práci pro republikovou policii, tak například díky své přítelkyni Ivetě Čehovské, která pracovala jako asistentka státního zástupce v Brně.

Na státním zastupitelství působila v době, kdy kvůli manipulaci s pokutami stál před soudem Přikrylův bývalý náměstek Milan Šimon. Ten se hájil tím, že takový přístup k pokutám je u strážníků běžný.

Vyšetřovatelé se tímto jeho tvrzením proto začali zabývat a prověřovat i Přikryla. Jenže ten měl díky své partnerce o vyšetřování přehled.

Podezřelého úniku informací si všimli sami žalobci. Nemohli však vyšetřovat vlastní kolegyni, takže případ převzala Olomouc a Čehovská své místo opustila.

Jak nyní zjistila MF DNES, soud v Olomouci poté Čehovskou odsoudil k třicetiměsíční podmínce za zneužití pravomoci a neoprávněný přístup do informačního systému. Kromě podmínečného trestu jí také zakázal práci na úřadech.

O funkci už přišel i Přikryl. Když byl 13. února Přikryl pravomocně odsouzen za jiné zneužití pravomoci, odvolal ho Onderka z funkce.

U městské policie však vlivný muž pracuje i nadále jako referent. "Nejprve čerpal řádnou dovolenou. Nyní jsem byl informován, že je hospitalizován v nemocnici," uvedl jeho nástupce v čele městské policie Bohumil Šimek.