U hradu Špilberk se mladí fotí pomocí selfie tyče velmi často.

U hradu Špilberk se mladí fotí pomocí selfie tyče velmi často. | foto: Marie Stránská, MAFRA

Tyčky na selfie zůstanou za hradbami. Kasteláni chtějí jejich zákaz

  • 71
Autoportrét z jihomoravského zámku výletníci už brzy jen tak neuloví. Národní památkový ústav chce ve svých památkách výrazně omezit používání „selfie tyčí“. Moderní pomůcka ruší prohlídky a ohrožuje vzácné vybavení interiérů.

Právě módní vlna fotek pořizovaných „selfie tyčí“ dělá těžkou hlavu jihomoravským kastelánům.

„Jejich používání obtěžuje další návštěvníky. Při focení s tyčí totiž potřebujete daleko víc prostoru,“ vysvětluje kastelán hradu Pernštejn Zdeněk Škrabal. „Jsem pro jejich zákaz. Minimálně v interiérech, ale také venku, kde jsou stísněné prostory. U nás je to například zúžená brána,“ říká správce unikátního gotického hradu.

„Používání selfie tyčí obtěžuje další návštěvníky. Při focení s tyčí totiž potřebujete daleko víc prostoru.“

Osobně ho překvapuje, co všechno jsou si lidé schopni na prohlídku hradu přinést. „Třeba i klacek z lesa. Pokud ale návštěvník nemá hůl potřebnou pro chůzi, musí všechny takové předměty nechat venku. A to platí i pro selfie tyče,“ podotýká s tím, že při manipulaci s tyčí může fotograf snadno vzácné interiéry poškodit.

Tyče na svém zámku nechce vidět ani lednická kastelánka Ivana Holásková. I když je v zámeckém parku lidé hojně používají, v interiérech se podle ní zatím krotí.

„U nás je potřeba zakoupit povolení k fotografování a to možná lidi trochu odrazuje,“ míní Holásková.

Ke 150 korunám za vstupné si totiž lidé musejí připlatí další stovku za fotopas, a tak zatím v Lednici zákaz tyčí řešit nemusí. Jak však dodává, při prvních problémech tyče zatrhne. „Máme na zámku narváno. V každé skupině je opravdu hodně lidí, a kdyby se tam někdo oháněl tyčí, rozhodně by se nám to nelíbilo,“ podotýká Holásková. Podle ní můžou neopatrní milovníci autoportrétů v oblíbeném lednickém areálu ohrozit další turisty.

Ústav chystá směrnici, která tyčky u památek omezí

Zpoplatněná možnost focení zatím odrazuje i na zámku v Bučovicích. „Lidé selfie tyčky používají hlavně na nádvoří zámku, kde s tím nemáme žádný problém. Uvnitř jsme se s tím zatím nesetkali,“ sděluje kastelánka Jana Buriánková.

Podobné zkušenosti mají i na brněnském Špilberku. „Lidé se takto fotí venku. Chápu ale, že v interiéru to kastelánům vadí,“ připouští Pavel Ciprian, ředitel Muzea města Brna, které Špilberk spravuje.

Obdobné trable s tyčemi, na které uživatel umístí foťák či mobil, mají i na jihu Čech. V některých muzeích už se používat nesmějí. Tamější krajské vedení Národního památkového ústavu chce zákaz selfie tyčí zahrnout do provozního řádu konkrétních hradů a zámků.

Národní památkový ústav už připravuje i všeobecnou směrnici, která by měla používání selfie tyčí na památkách pod jeho správou upravovat. „Týkat se bude také fotografických dronů,“ uvedla Barbora Sattlerová ze sekce správ památkových objektů. Směrnice by měla být hotová za dva až tři týdny. Kdy oficiálně vstoupí v platnost, zatím památkáři nesdělili.

Ve světě je používání teleskopických tyčí u pamětihodností zakázáno běžně. Nesmí se s nimi třeba do Kolosea v Římě, francouzského Versailles či Národní galerie v Londýně. Tyče zakázaly na svých stadionech také fotbalové týmy v Brazílii. Důvod? Rozvášnění fandové je mohou proti sobě použít jako zbraně.

, ,