Milan Hemzal upozorňuje, že lidé s vyšším věkem jsou v české společnosti...

Milan Hemzal upozorňuje, že lidé s vyšším věkem jsou v české společnosti častokrát bráni na druhou kolej. | foto: Marie Stránskápro iDNES.cz

Senioři nejsou chudáci, kteří krmí holuby, říká jejich šéf

  • 55
Kdo má víc než 45 let, je už pro mnohé zaměstnavatele starý. Jedná se přitom o lidi, kteří tvoří významnou složkou společnosti. Toto vnímání je proto podle Milana Hemzala z Rady seniorů České republiky potřeba změnit. Upozorňuje přitom, že stárnutí neunikne nikdo z nás.

Chce změnit přístup Jihomoravanů k seniorům. Milan Hemzal je místopředsedou jihomoravské krajské Rady seniorů České republiky. O problémech starší generace vyprávěl v tramvaji číslo čtyři.

Proč jste začal bojovat za seniory?
Znepokojuje mě současný postoj ke starší generaci a cítím povinnost s tím něco dělat. Chci, aby moje vnoučata nemusela prožívat stejné situace a měla lepší budoucnost. Nechci se stydět, až se mě budou ptát, proč jsem se špatným přístupem ke starším lidem nic nedělal.

Jak se tedy žije seniorům v Brně a vůbec na jižní Moravě?
Problém je v tom, že jsme bráni stále jako nemožné babičky a dědečci, kteří se belhají o hůlčičce. Společnost nás nebere vážně. Naopak v západní Evropě přišli na to, že senioři jsou významnou složkou společnosti a můžou pomáhat tam, kde je potřeba. Aktivitou se navíc udržují v kondici a jsou méně nemocní.

Jak tento přístup k seniorům vznikl?
Z pohodlnosti a stereotypů. Když se bavíme o seniorech, tak si představíme babičku o hůlčičce, nebo jak na lavičce krmí holuby.

Stejný názor mají asi i zaměstnavatelé, kteří často upřednostňují mladé před seniory...
Za důchodce považují už lidi od pětačtyřiceti let. Když ty mladé krásné personalistky dostanou dotazník od takového člověka, tak ho automaticky hodí do koše. Dochází k tomu, že dnes kvalifikovaní lidé prostě nejsou. Neexistuje vysokoškolák, který má pětatřicet let a zároveň přes dvacet let praxe. Když je potřeba obsadit pracovní místa schopnými lidmi, musí se kombinovat mládí se stářím.

A co seniory nejvíc trápí?
Velmi nás tíží věková diskriminace. Týká se to například řidičů, kteří musí po dosáhnutí pětašedesáti let chodit na pravidelné lékařské prohlídky. Přitom senioři jsou nejbezpečnější řidiči. Děda v klobouku, který jede rychlostí asi čtyřicet kilometrů za hodinu, vás může akorát naštvat, že jede pomalu. Určitě se ale nestane, že zfetovaný penzista rozmlátí v sobotu ráno auto o strom. Zatím to nezajímá poslance ani senátory, negativně se k tomu postavila i ombudsmanka. Obrátíme se na Evropský soud pro lidská práva.

Je rozdíl v přístupu v Brně a v jiných krajských městech?
Nemůžu si na brněnský přístup stěžovat, i když má velké rezervy. Ta situace je trochu vina i nás seniorů, že jsme byli doteď pasivní. Snažíme se to proto změnit.