Škola badmintonu - Petr Koukal: Forhendové držení rakety | foto: MF DNES

SERIÁL: Badminton dokáže zájemcům pořádně zničit tělo

  • 1
Když se řekne badminton, každý druhý si představí "plácanou" s opeřeným míčkem na prosluněné pláži nebo na zaplněném městském koupališti. Málokdo ví, že je to jeden z fyzicky nejnáročnějších sportů. I přesto je to aktivita, kterou může člověk provozovat od útlého mládí až do pozdního stáří.

Třiadvacetiletý profesionální hráč Pavel Florián hraje badminton už zhruba patnáct let. "Pro badminton je důležitá velmi dobrá a všestranná kondice. Je potřeba rychlost, dynamika, ale i vytrvalost. Nejde tu jen o běhání, ale hráč musí zapojit i hlavu," vysvětluje Florián.

kam na badminton

Brno
Sport Max Štouračova 1a, Brno-Bystrc
Sport Centrum Ivanovice Černohorská 245/22
Badminton aréna Brno Jehnice Blanenská 3a, Brno-Jehnice
Sportovní areál Marais Voříškova 59, Brno-Kohoutovice
Badminton club Classic Žabovřeská 3, Brno
Tenisová a badmintonová hala Sprint Sportovní, Brno

Jižní Morava
Sportovní centrum Modrá věž Komenského 2302, Boskovice Sportcentrum Kuřim Blanenská 1902, Kuřim Squash centrum Vyškov Havlíčkova 19, Vyškov

Ceny za hodinu pronájmu kurtu se pohybují od 160 do 290 korun. (mav)

Dlouhodobý trend je začít se sportem brzo, nejlíp v raném dětství. "Pokud chcete někdy hrát závodně, je ideální začít v těch šesti sedmi letech. Pro zvládnutí techniky je ale rozhodující věk mezi deseti a čtrnácti lety. Důležitá je chuť posunout se a pravidelný trénink," říká jednačtyřicetiletý trenér Tomasz Mendrek.

Technika lehká, fyzička nutná

Na tom, v kolika letech začnete s rekreačním badmintonem, podle Mendreka nezáleží. "Na hodiny mi hodně chodí malé děti, kterým je čerstvých šest let. Někdy ale přijde i šedesátiletý člověk," říká Mendrek, který badminton hraje už třicet let, z toho patnáct let trénuje.

Na rozdíl od tenisu a squashe je u badmintonu síť relativně vysoko a kurt není tak velký. Jedna výměna tak může trvat třeba i minutu. Je to nejrychlejší raketový sport - míček může dosáhnout rychlosti až čtyři sta čtrnáct kilometrů v hodině. Zároveň je nejpopulárnější raketovou hrou na světě - rekreačně ji hraje 240 milionů lidí, z toho 190 milionů v Číně.

Dobře si může zahrát i úplný laik. Technická náročnost, na rozdíl od fyzické, není příliš velká. "Najdeli se skupinka přátel, kteří si zajdou jednou týdně rekreačně zahrát, zpotí se u toho, pobaví a pak si u piva řeknou, že pro sebe udělali něco dobrého, je to v dnešní době civilizačních chorob moc fajn," dodal Mendrek.

Výskok a smeč

Badminton se hraje do jednadvaceti bodů beze ztrát. To znamená, že hráč může získat bod jak při svém podání, tak i pokud podává soupeř. V konečném výsledku musí mít vítěz alespoň o dva body víc než jeho soupeř.

Znamená to, že pokud je skóre 20:20, hraje se tak dlouho, dokud jeden z hráčů nezíská dvoubodové vedení.

Pokud je hra celou dobu vyrovnaná, hraje se až do třiceti. Set za stavu 29:29 vyhrává ten, kdo první dosáhne třiceti bodů. To je jediná situace, kdy může set skončit jednobodovým rozdílem.

BadmintonBadminton, krátké bekhendové podání.Badminton, dlouhé forhendové podání.Škola badmintonu: nízký forhend Škola badmintonu: bekhend u sítě

Hra není nijak časově omezena. Záleží na charakteru a délce jednotlivých výměn. Celý zápas může trvat pětadvacet, ale třeba 80 minut. Hraje se na dva vítězné sety.

"Důležitá je správná obuv. Nejde jen o to, že bota nemá mít černou podrážku, ale potřeba je sálová obuv, která je nižší. Není vhodné si vzít atletické tenisky, ani vysoké basketbalové boty, které příliš pruží. Kotník musí být zpevněný, aby dokázal zvládat rychlé změny směru," radí trenér Mendrek. Před začátkem hry také doporučuje alespoň desetiminutovou rozcvičku a protažení.

Z jedné husy jen pět per

Profesionální badminton se hraje s péřovými košíčky. Někdo by mohl říct míčky. Tvoří je korková hlavička, ve které je zapíchnutých 16 husích brk. "Z jedné husy se dá použít pouze pět nebo šest brků odpovídající kvality," vysvětluje Florián.

badmintonTyto brky musí přitom být pouze z levého křídla husy. "Jsou to speciálně zastřihávaná husí pera a z každého zvířete se hodí opravdu jen několik per. Zkoušela se i kachní pera, ale nebylo to ono," potvrzuje Mendrek.

Cena pravého badmintonového míčku se pohybuje mezi třiceti a padesáti korunami. Rekreačně se hraje s plastovými míčky. Hlavičku mají sice také korkovou, ale košíček je plastový.

"Ty nedosahují takových letových vlastností jako míčky péřové. Péřových se zase za zápas spotřebuje deset až dvacet, což se prodraží. Peříčko se zlomí a míček pak špatně letí," dodává Florián.

Raketa stačí pro rekreační hraní v ceně do 1 500 korun. Ceny profesionálních raket se pohybují okolo čtyř tisíc.